Stupeň vzdělávání: ZŠ
Věková skupina: 13–15 let
Vzdělávací obor: výchova ke zdraví
Tematický okruh: osobnostní a sociální rozvoj
Očekávané výstupy:
Časová dotace:
Výuka: 1× 45 minut
Pomůcky: počítač, tablet, mobilní telefon s připojením na wifi
Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:
Vzdělávací cíle:
Přínos využití digitálních technologií:
Žák vytváří a upravuje digitální obsah v rámci celé skupiny. Kriticky přemýšlí, tvoří argumenty a formuluje své myšlenky, které přidává do společného online prostoru. Společně se spolužáky vytváří plakát, jehož tvorba vychází z osobních zkušeností a prožitků každého při procesu učení se. Zároveň při spolutvoření respektuje základní pravidla pro tuto aktivitu – příspěvky ostatních nemaže, neupravuje je.
Popis vzdělávací aktivity:
Evokace:
Pro evokaci dnešní hodiny využijeme náš poster ze 6. třídy, který nám tu visí jako motivace a nutný základ pro efektivní učení.
Pojďme se na něj společně podívat. V kruhu se vystřídejme a každý z nás zkusme odpovědět na tyto dvě otázky:
Uvědomění:
My dnes náš poster proměníme. Vaše cesta základním vzděláním pomalu končí. Získali jste mnoho cenných zkušeností během školních let. Každý z nás při učení využívá různé styly a strategie učení. Připomeňme si tento obrázek:
Jedno je jisté. V rámci učení se potkáváme s chybami. Chyby jsou součástí celého našeho života. Školou to rozhodně nekončí. A tak využijme nyní právě naše osobní zkušenosti a názory každého z vás. Zkusme je zformulovat a vytvořit náš osobitý třídní plakát, jehož základem zůstává „chyba“, ale my ji nyní podstatně rozšíříme o naše získané zkušenosti a osobní myšlenky.
Budeme pracovat společně ve sdíleném prostředí. Vše, co do prostředí napíšete, všichni postupně uvidí.
Krok č. 1: Učitel pozve své studenty do sdíleného prostředí Miro prostřednictvím e-mailu, případně sdílením odkazu. U odkazu na Miro je důležité zadat, že uživatelé mohou tabuli upravovat.
Krok č. 2: Učitel otevře novou tabuli a stručně vysvětlí studentům, jak na práci v Miru. Tabule je velmi intuitivní. Důležitá je lišta nalevo, která nabízí různé možnosti. Po dotknutí se ikonky kurzorem se objeví význam ikonky, například – šablona, text, poznámkový blok atd.
Učitel může nechat studenty několik minut vyzkoušet si funkčnost lišty.
Krok č.3: Následně studentům představí konkrétní práci. Otevře předpřipravenou šablonu pro dnešní hodinu. Uprostřed tabule je obrázek Chyba a nalevo jsou umístěny lepíky pro studenty.
Jejich úkolem je si vždy vybrat příslušnou barvu, lísteček si okopírovat – pravý klik myši, výběr copy style a následně paste style, případně použít CTRL + C a CTRL + V. Tím si zkopírují příslušný barevný lísteček.
Na tento lísteček následně studenti zapisují svůj konkrétní argument, zkušenost, která rozšiřuje a konkretizuje dané tvrzení, které se vztahuje k chybování v procesu učení.
Zadání následující práce tedy zní takto:
Zamyslím se nad procesem učení a chybováním. Přidám minimálně jeden svůj příspěvek, kterým rozšířím náš původní plakát na téma chyba v procesu učení. Můj příspěvek rozšiřuje, konkretizuje šest základních tvrzení, o kterých jsme společně diskutovali v šesté třídě. Nyní je aktualizuji a přidávám svůj vlastní osobní názor či zkušenost.
Ke svému lístečku a myšlence také každý přidá spojovací linku kliknutím na šestou ikonku lišty vlevo.
Dnešní práce je tedy cílena na vaši aktivitu v podobě tvorby vhodných argumentačních tvrzení. Procvičujete si formulování tvrzení vyplývajících z vaší osobní zkušenosti. Zároveň pracujete ve sdíleném prostoru, kde je důležité dodržovat základní pravidla respektující spolupráci. Příspěvky si nemažete, neupravujete je jinému studentovi. Formulujete jasná, srozumitelná tvrzení. Průběžně si pročítáte příspěvky ostatních. Nepíšete stejné příspěvky.
Pokud je zadání jasné, pusťte se do práce.
Reflexe:
Učitel včas práci zastaví a společné dílo se studenty reflektuje. Doptává se, co je napadá při pohledu na poster. Pojďme nyní vaše dílo konfrontovat s tímto Desaterem. Učitel sdílí Desatero práce s chybou od Petry Dočkalové a podporuje diskuzi.
Pojďme vše na konci hodiny shrnout prostřednictvím tří otázek:
Co je to chyba? Znamení, upozornění, ukazatel, vykřičník, průšvih…
Proč vzniká chyba? Nepochopením tématu, nepřesností, nejasností, nesoustředěním se…
Jak je důležité s chybou v procesu učení pracovat? Uvědomit si ji, označit ji, pochopit ji, procvičit dané téma a ověřit si, že ji už nedělám…
Rozloučíme se dnes slovy Alberta Einsteina: „Ten, kdo se nikdy nedopustil chyby, se nikdy nepokusil o něco nového.“
Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:
Tato hodina je zaměřena na aktivní přístup žáků. Z počátku bylo náročnější podpořit přemýšlení studentů o tématu. Hlavním problémem se ukázala být formulace myšlenek. Postupně jsme si některé myšlenky, které žáci pojmenovali, formulovali společně. To se ukázalo být dobrým motivátorem. Pak už tvořili sami a vznikl velmi pěkný materiál, který jsme si vytiskli a umístili ve třídě místo stávajícího.
UKÁZKA Z TVORBY:
Další související materiály:
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Národní pedagogický institut České republiky © 2025