Práce směřuje od individuálního čtení textu k diskusi ve skupině. Je vhodné, aby otázky znali žáci předem, mohou je dostat buď písemně, nebo je učitel napíše na tabuli (promítne pomocí meotaru). Je možné postupovat cestou „sněhové koule", tedy od práce menších skupin k závěrečné diskusi celé třídy. Odpovědi žáků by měly být vždy doloženy citací z textu. Při práci si žáci mohou připomenout různé typy slovníků od jazykových, po naučné. Na práci s tímto dokumentem by mohl navazovat rozbor samotné ústavy USA.
Základní historický pramen ke studiu vzniku Spojených států amerických. Benjamin Franklin v něm odůvodňuje nutnost tolerance tím, že si nikdy nemůžeme být jisti, že naše názory jsou správné.
Pane předsedo,
přiznávám se, že teď s touto ústavou tak docela nesouhlasím, avšak, pane předsedo, nejsem si jist, že bych s ní snad nesouhlasil někdy později. Jsem už starý a zkušenost mě často přiměla změnit názor na mnoho věcí. Myslíval jsem si, že mám pravdu, ale lepší zprávy a hlubší poznatky mě dokázaly, že tomu bylo jinak. To je důvod, proč čím jsem starší, tím spíše jsem nakloněn pochybovat o vlastním úsudku a mít více úcty k úsudku druhých. (...).
Ovládán těmito pocity, pane předsedo, přijímám tuto ústavu se všemi jejími vadami, jestliže nějaké má, protože myslím, že ústřední vlády je nám třeba, a protože se domnívám, že neexistuje vláda, ať je její forma jakákoli, která by nemohla být požehnáním pro národ, jestliže je jen konávána dobře. Kromě toho věřím, že naše vláda bude během příštích let dobře vykonávána a že může končit útiskem jako mnoho jiných vlád před ní. Leda, že by národ celkově tak poklesl, že by potřeboval vládu despotismu, nejsa již schopen mít vládu jinou. Pochybuji rovněž, že bychom snad s jiným shromážděním mohli vytvořit vládu lepší. Neboť, jestliže se shromáždí určitý počet mužů, aby se využilo veškeré jejich moudrosti, shromáždí se s nimi se všemi nevyhnutelně i všechny jejich předsudky, všechny jejich vášně, všechny jejich mylné názory, všechny jejich lokální zájmy, všechno jejich sobectví. Dá se tedy snad od takto složeného shromáždění očekávat dílo dokonalé? (...)
Proto tedy já, pane předsedo, tuto ústavu přijímám, poněvadž nedoufám v lepší a poněvadž si nejsem jistý, zda vlastně nejlepší není. Obětuji veřejnému blahu svůj názor, který jsem měl o jejich nedostatcích. Nikdy jsem se o tom ani v nejmenším nezmínil na veřejnosti. Naše pochybnosti se zrodily mezi těmito zdmi - nechť mezi těmito zdmi i zaniknou. Jestliže bychom chtěli začít znovu a každý z nás by měl vznášet své námitky a snažit se získat jimi přívržence, zabránili bychom tomu, aby ústava byla přijata jednomyslně, a tak bychom ztratili všechny blahodárné momenty a velké výhody, které nám přinese naše ať již skutečná či zdánlivá jednomyslnost jak navenek, tak uvnitř. Síla a výkonnost vlády na ochranu nebo zajištění štěstí lidu tedy závisí mnoho na mínění, na mínění všeobecném, které se tvoří o vlastnostech této vlády právě tak jako o moudrosti a zachovalosti těch, kteří vládnou. (...).
Zkrátka, pane předsedo, nemohu než vyjádřit přání, aby v případě, že je ve shromáždění nějaký člen, který by proti ústavě měl ještě námitky, aby laskavě učinil jako já, tj. rovněž pochyboval trochu o své vlastní neomylnosti a aby za účelem manifestování naší jednomyslnosti laskavě tento dokument podepsal.
1 Ilustrovaný encyklopedický slovník (a - i). 1. vydání. Praha: Academia, 1980. s. 685
2 Slovník spisovné češtiny. 1. vydání. Praha: Academia, 1978. s. 214
3 KLIMEŠ, L. Slovník cizích slov. 2. upravené vydání. Praha: SPN, 1983. s. 427
4 HOLUB, J. - KOPEČNÝ, F. Etymologický slovník jazyka českého. 3. přepracované vydání. Praha: Státní nakladatelství učebnic, 1952. s. 216
5 DAVID, R. Politologie. 2. opravené a rozšířené vydání. Olomouc: FIN, 1996.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Národní pedagogický institut České republiky © 2025