Domů > Odborné články > Gymnaziální vzdělávání > Nová interaktivní online hra věnovaná českým válečným veteránům
Odborný článek

Nová interaktivní online hra věnovaná českým válečným veteránům

Anotace

Vojenský historický ústav Praha pro zájemce o novodobou historii z řad žáků a studentů připravil k příležitosti 30. výročí samostatné Armády České republiky třetí pokračování úspěšné interaktivní online hry „Tajemství vojenského kufříku“. Tentokrát se hra zaměřila na působení československých a českých vojáků v novodobých zahraničních operacích. Cílem hry je na základě předmětů, dokumentů, fotografií, map a dalších indicií rekonstruovat a sepsat příběh válečného veterána. Nejzdařilejší příběhy budou odměněny a jejich autoři pozváni do nově zrekonstruovaného Armádního muzea Žižkov na slavnostní vyhlášení výherců soutěže v červnu 2024. Hra byla symbolicky spuštěna na internetových stránkách Vojenského historického ústavu Praha dne 11. listopadu 2023, na Den válečných veteránů.

Čeští vojáci, ať už zástupci pozemních, vzdušných nebo speciálních sil, vojenští zdravotníci, chemici, logistici, ženisté, dělostřelci, ale i vojenští policisté či příslušníci protivzdušných sil, od roku 1990 až doposud působili ve třech desítkách zemí v Evropě, Asii, Africe a v zahraničních operacích a misích plnili nejrůznější úkoly. A právě jim je hra Tajemství vojenského kufříku III věnována.

Hra je určena pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty škol středních. Na internetových stránkách VHÚ Praha naleznou zájemci pět vojenských zavazadel. Ukrývají se v nich předměty a dokumenty, jež patřily vojákům, kteří působili v níže uvedených novodobých zahraničních operacích. „Badatelským úkolem“ každého hráče je předměty a dokumenty v jím vybraném vojenském zavazadle prozkoumat a na základě otázek a práce s mapkou klíčových událostí rekonstruovat příběh vojáka, který byl v zahraniční misi nasazen.

Prostřednictvím obsahu vojenského zavazadla a mapy událostí se může hráč s postavou blíže seznámit, odhalit ty nejdůležitější momenty, které nasazení vojáka ovlivnily nebo kterých se sám v zahraniční operaci zúčastnil.

Hlavním úkolem hráče je sepsat příběh, který mu na základě získaných informací vyvstane před očima. Zapojit se mohou jednotlivci, skupiny, školní kolektivy, ale i rodiče s dětmi.

Zapojení hráči mohou volit z pěti možností:

  1. Příslušník operace POUŠTNÍ ŠTÍT a POUŠTNÍ BOUŘE (Kuvajt): velitel skupiny chemického průzkumu
  2. Příslušník misí UNPROFOR a UNCRO (země bývalé Jugoslávie): řidič - strojník elektrocentrály ženijního družstva
  3. Příslušník misí IFOR, SFOR II (Bosna a Hercegovina), KFOR (Kosovo): kulometník, střelec, velitel mechanizovaného družstva
  4. Příslušnice operace ISAF (Afghánistán): zdravotní sestra ARO 11. polní nemocnice
  5. Příslušník operace RSM (Afghánistán): zástupce velitele 14. jednotky AAT Kábul (letecký poradní tým)

Pokud budou zájemci chtít se svým příběhem soutěžit, je třeba ho do 30. dubna 2024 zaslat mailem na adresu propagace@vhu.cz. V červnu 2024 pak proběhne v Armádním muzeu Žižkov slavnostní vyhlášení výherců.

Po ukončení soutěže bude hra stále k dispozici na internetových stránkách VHÚ Praha, pedagogové tak budou moci i nadále využívat vytvořené materiály k výuce.

Hru naleznete ZDE.

Armáda České republiky a zapojení České republiky do mezinárodních misí a vojenských operací v zahraničí jsou témata problematiky obrany státu, která je začleněna do Rámcového vzdělávacího programu pro základní i střední vzdělávání (vzdělávací oblast Člověk a společnost). Tato interaktivní vzdělávací aktivita rozvíjí u dětí klíčové kompetence k učení, řešení problémů, komunikativní, sociální, občanské a digitální kompetence. Zjištěné indicie hráči konfrontují s informacemi, které si sami vyhledají na internetu nebo v jiných pramenech. Hra v online podobě je atraktivním studijním doplňkem.

V minulých letech byly spuštěny dvě verze interaktivní online hry Tajemství vojenského kufříku. První hra byla věnována působení vojáků z českých zemí na bojištích 1. světové války s důrazem na odbojovou činnost československých legií. Druhý ročník byl pak zaměřen na československý zahraniční a domácí odboj během 2. světové války. Obě hry, které jsou na našich internetových stránkách stále k dispozici, se setkaly s úspěchem a velkým zájmem ze strany žáků, studentů a pedagogů, o jejich zkušenostech se dočtete ZDE.

 

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
54.31 MB
PDF
Propagační plakát ke hře

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Petra Raisichová

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.