Kameny vypráví
Časová dotace: 20–50 min.
Pomůcky: placaté kameny, fixy, pastelky progresky, papíry, špejle
Hledání kamenných obrázků:
V ohraničené části zahrady, lesa, třídy, parku ukryjeme nebo poházíme kameny s jednoduchými obrázky nebo symboly. Děti ve dvojici hledají kameny 6–8 kusů. Následně v kruhu jednotlivé dvojice dětí představují, čtou, jaké obrázky na kamenech našly. Jde o rozvíjení řečových schopností receptivních (vnímání, naslouchání) a produktivní (vyjadřování).
Poznámka: Obrázky mohou být inspirovány některou ze známých pohádek nebo zcela náhodné.
1. Aktivita
Vyprávění pohádky:
Každá dvojice rozpoznává postavy nebo motivy určité pohádky a s pomocí učitelky danou pohádku převypráví. V případě náhodných obrázků si děti vyskládají do řady obrázky a s pomocí učitelky zkouší vyprávět vymyšlený příběh nebo pohádku.
2. Aktivita
Kamenná hádanka:
Dítě si vylosuje ze všech kamenů jeden (z plátěného sáčku), podívá se na něj a schová ho.
Ostatní děti se mohou ptát, co je na obrázku – z předešlých aktivit již znají obsah a témata obrázků. Dítě s vylosovaným kamínkem odpovídá ano – ne. Ostatní hádají, o jakou postavu se jedná.
Učitelka podporuje děti v pokládání otázek:
Je na kamínku zvíře?
Je na kamínku pohádková postava?
Je to kluk, holka?
Má velké zuby?
Nosí červený šáteček a košík?
3. Aktivita
Tvoření k pohádce:
Na velký karton nebo balicí papír předkreslíme typické prostředí pro danou pohádku. Můžeme také nakreslit obecné prostředí jako např. les, zámek, hrad, chaloupku.
Děti pokládají kamínky s obrázky na místa, kde by se postavy nebo objekty mohly nacházet. Obrázek z kamínku překreslí na čtvrtku, přilepí špejli a vytvoří jednoduché loutky (Karkulka, vlk, košíček…).
4. Aktivita
Loutkové divadlo:
S vyrobenými loutkami i kulisami si mohou děti zahrát krátké divadlo. Ve dvojicích vést jednoduché dialogy a konverzace. Mohou zapojovat fantazii a pohádky prolínat, spojovat, tvořit nové nebo se držet klasické verze, kterou všichni znají. Mladší děti, které se do konverzací a dramatizace nezapojí, mají k dispozici kamínky, které ukazují vždy, když daná postava např. mluví.
5. Aktivita
Opičí dráha s lovením kamenů:
Pro děti připravíme dráhu (lavičky, židle, kužely, kyblíky, špalky, větvě, gumy), na které budou rozmístěné kamínky. Děti mají za úkol kamínky hledat a nosit do cíle, kde mohou převyprávět příběh z nalezených obrázků nebo ukládat kamínky do připraveného obrázku prostředí (vlka do lesa, prasátko na statek).
Závěr a shrnutí:
V závěru se s dětmi ohlédneme, co vše jsme venku (ve třídě) zažili. Společně zhodnotíme, co koho zaujalo a co bychom mohli příště udělat jinak. Domluvíme si místo, kam budeme naše kamenné obrázky dávat, nebo je vezmeme s sebou do třídy.
Na aktivity lze navázat i dalšími činnostmi jako:
Kameny ve tvém okolí (děti přinesou do školky kámen ze svého okolí domu).
Kameny vypráví (děti si všímají a pozorují, jak je každý kámen unikátní a jak něco připomíná – obličej, zvíře, věc).
Drahé kameny – encyklopedie o drahých a léčivých kamenech.
Kamenná abeceda – kreslená písmena na jednotlivých kamenech, skládání slov.
Kniha: FROMMHERZ, A. Kameny v přírodní dílně. 1. vydání. Praha: Fontána, 2012. ISBN 978-80-7336-661-2.
Inspirace:
katyalison. Pixabay.com: [online]. [cit. 2020-11-07]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: <https://pixabay.com/photos/summer-stones-win-up-close-sand-1309712/>.
AnnRos. Painted stones [online]. [cit. 2013]. Dostupný z WWW: <https://pixabay.com/en/paint-rock-drawing-painted-stone-1167786/ archive copy>.
Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.