Tento článek přináší aktivity, které využívají jako modelový organismus kvasinky. Oba úkoly je vhodné spojit dohromady.
První úkol představuje kvasinky pod mikroskopem.
Pro pozorování budeme potřebovat podložní a krycí sklíčko na mikroskopování, vlažnou vodu, cukr a kvasinky v podobě droždí.
Nejprve necháme kvasinky (kousek droždí) ve vlažné vodě s cukrem volnému vývoji asi po dobu 15 min. Kousek droždí vložíme do vlažné vody, přidáme cukr a promícháme. Stačí připravit v jedné nádobě (malá kádinka) pro celou třídu. Pozor na případný únik materiálu při větším naplnění kádinky. Následně připravíme jednoduše mikroskopický preparát. Na podložní sklíčko odebereme malou část suspenze, případně naředíme vodou a přiklopíme krycím sklíčkem. Mikroskopický obraz je složen z jednotlivých kvasinkových buněk, v některých případech můžeme pozorovat i pučení (obr. 1).
1. Kvasinky v optickém mikroskopu |
Postupujeme obdobně jako v prvním úkolu, jen jako kultivační nádobu použijeme něco se zúženým hrdlem (menší plastovou láhev, zkumavku ve stojánku nebo laboratorní nádobí – např. Erlenmayerovu baňku). Po založení pokusu umístíme na vrchol zkumavky gumový nafukovací balónek. Naplněné nádoby kvasinkami je praktické umístit na nepropustnou podložku.
Kvasinky vylučují svým metabolismem odpadní plyn, který nafukuje balónek na horním konci zkumavky (obr. 2). Pokus může komplikovat typ balónku, ne všechny se snadno nafouknou.
Zamyslete se (s pomocí učebnice), proč byl do nádoby přidán cukr? Jaký plyn nafukuje balónek?
2. Nafukování balónků kvasinkami, J. Peterson |
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.