Cílem příspěvku je nabídnout učitelkám a chůvám aktivity pro práci s dvouletými dětmi tak, aby pro děti byly poutavé a přitom přiměřené. Zásadní pak je jemný přístup k dítěti s pochopením jeho individuálních potřeb než výkon dítěte.
Příspěvek nabízí aktivity pro učitele a chůvy dvouletých dětí v dětské skupině, mateřské škole. O letních prázdninách můžeme docházku dětí do školky zpříjemnit celotýdenním jednotným tématem.
Osvědčilo se mi malé děti pravidelně vítat ve školce nabídkou tvořivé činnosti. Daří se tak lépe překonat tzv. překročení přes práh, odpoutání od rodičů. S kolegyní tvořivou činnost dětem nabízíme, avšak do ní nenutíme.
Celý den je inspirován příběhem „Siláci“.
Učitel připraví menší polystyrenové koule, čínské hůlky / bambusové tyčky, temperové barvy. Děti vymalují dvě polystyrenové koule dle své volby. Po zaschnutí učitel koule napíchne na hůlku/dřívko tak, aby vznikla činka.
Učitel se s dětmi přivítá. Seznámí je s tématem pro tento týden.
Učitel pracuje s dětmi v kruhu, připraví pět sportovních hraček, s dětmi pojmenuje. Děti si zakryjí oči, učitel do šátku jeden předmět schová tak, aby děti neviděly, který to byl. Děti vzpomínají, který předmět chybí. Hru opakuje několikrát.
Učitel z různě barevných papírů vytvoří větší činky, které rozdělí na 3–4 části. Děti jednotlivé díly hledají po zahradě, následně třídí dle barvy a skládají puzzle.
Celý den je inspirován příběhem „Letecký den“.
Učitel připraví šablony ptáčka, do misek natrhané malé kousky barevných papírů, lepidlo. Děti si vybírají barevné papírky dle své volby, které lepí na šablonu.
Učitel připraví do větších nádob rýži, do které schová ptačí barevná peříčka. Děti se střídají v hledání peříček v rýži.
Učitel připraví do větších nádob krupici, ptačí barevná peříčka, sítko, barevné plastové misky. Děti se u nádob střídají a prosévají krupici i s peříčky. Prosetá peříčka třídí do misek odpovídající barvy.
Celý den je inspirován příběhem „Namaluj si sám“.
Děti malují na čtvrtku temperovými barvami volnou technikou.
Učitel připraví několik krytů na vajíčka pro 10 vajec, kolečka vystřižená z barevných čtvrtek. Pracujeme např. s těmito barvami: červená, oranžová, žlutá, světle zelená, tmavě zelená, světle modrá, tmavě modrá, růžová, bílá. Jednotlivé otvory pro vajíčka vypodloží vždy jedním kolečkem. Poté děti třídí barevná kolečka do jednotlivých otvorů pro vajíčka.
Učitel připraví menší polystyrenové věnečky, pruhy krepového papíru v různých barvách. Děti dle své volby pruhy omotávají kolem věnečku nebo celé pruhy na věneček navazují. Veselými věnečky můžeme ozdobit zahradu.
Celý den je inspirován příběhem „Sportovci“.
Učitel připraví vystřižené části těl Štaflíka i Špagetky v odpovídajících barvách z barevného papíru: hlava, uši, tělo, končetiny, ocásek, tlapky, nalepovací oči, čumáček, tlamička, vlna na vousky. Děti si vyberou, kterého ze zvířátek budou vyrábět. Poté jednotlivé části naskládají na čtvrtku, po kontrole učitelem nalepují. Závěrem na hlavu nalepí oči, tlamičku, čumák, vousky, uši.
Děti za znění oblíbených písní prolézají obruče (učitel obruč drží v ruce) nebo proskakují (obruče jsou položené na zemi) obruče.
Učitel namaluje na zahradě křídami na zem skákací panáky. Místo čísel namaluje jednoduché obrázky. Děti skáčou od nohou k hlavě, tam se otočí a skáčou zpět.
Celý den je inspirován příběhem „Správný tón“.
Učitel připraví šablony trumpety, lepidlo Herkules, těstoviny (např. barevné spirálky). Děti natřou pomocí štětce šablonu lepidlem, přilepují těstoviny. Učitel výrobek na závěr zakape lepidlem, aby vše dobře drželo. Po zaschnutí je možné výrobek ještě přetřít temperovými barvami.
Učitel dětem předvede jednoduchý rytmus pleskáním rukama, děti se snaží napodobovat. Později zahraje rytmus na ozvučná dřívka, děti na dřívka opakují. Závěrem si postupně dítě po dítěti vybere jeden hudební nástroj a předvede, jaké vyluzuje zvuky.
Jeden z učitelů se na zahradě schová i se zvonečkem. Děti hledají, odkud zvuk vychází. Hru opakujeme několikrát. Využití druhého učitele je alternativou k variantě, kdy děti mají zavázané oči. Kromě toho, že bychom se mohly bát o jejich bezpečí, zavázané oči v tomto věku nebývají v oblibě.
OTEVŘEL, M., SMETANA, Z.: Štaflík a Špagetka – psí kusy. Edice ČT 2015. EAN 9788074041563.
Zkušenost z mých letních pobytů s dvouletými dětmi v dětské skupině ukazuje na potřebu snížit nároky na děti. Lidský a přívětivý přístup je více než tvoření nebo jiná činnost. Některé děti ve školce pouze čekají na návrat své maminky, nejsou schopny se do aktivit zapojit. Nevadí, není třeba na takto malé děti tlačit. Úkolem učitelky je vytvořit pro děti bezpečné a vlídné prostředí, kde se budou cítit jistě a příjemně.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.