Agatha Christie a archeologie aneb Záhada v Mezopotámii - takový je název expozice na nádvoří Britského muzea, kam kurátoři přistavili lůžkový vůz legendárního Orient Expressu. Výstava vypráví příběh nešťastné spisovatelky, která ve svých osmatřiceti letech potřebuje změnit životní klima a nasedne do mezikontinentálního rychlíku, který z francouzského Calais diagonálně protne celý světadíl až do Bagdádu. V luxusní soupravě se nezřídka scházela národnostně pestrá společnost a v ní našla Agatha Christie také námět pro svou „Vraždu v Orient Expresu". Ve vagónu jejího románu nastane krvavé vyřizování účtů.
Životní příběh detektivkářky měl však na konečné expresu zápletku spíše romantickou. Etablovaná autorka přijímá pozvání anglické badatelské výpravy a archeologickým nalezištěm v iráckém Uru ji provází o patnáct let mladší Max Mallowan. Do dvou let se za detektiva zkoumajícího historii pět tisíc let staré civilizace mezi Eufratem a Tigridem Agatha Christie provdá.
Výstava akcentuje podobnost mezi metodami archeologie a vyšetřováním zločinu. Historik a detektiv pátrají po střípcích minulosti, ať už po pozůstatcích hliněných hrnců nebo po stopách vraždy, a snaží se je poskládat v logický celek. Když se jim řetězec události podaří pochopit, mají vyšetřovatel i historik šancí poznat „čistou pravdu", kterou hledal i Agáthin výstřední Belgičan Hercule Poirot s navoskovaným knírem.
???????????????????????????????
V kraji, kde Chamurapiho zákoník káže oko za oko a zub za zub, snovala paní Agatha morytáty o vraždách z chamtivosti, přitom ale tahle máma archeologického pluku každou chvíli výpravě pekla čokoládové dortíky a polévala je šlehačkou z mléka buvolích krav. Evropští památkáři chtěli v terénu pracovat na lokalitách Maxe Mellona i proto, že se tam vždycky dobře vařilo! „Byl by z vás dobrý archeolog", řekne Poirotovi jedna postava v románu Schůzka se smrti. Touto větou dáma britského impéria a královna detektivky vzdala hold oběma disciplínám, které ji provázely celý život.
Zdroj:
Otázka 4:
Vyznač v mapě pravděpodobné místo seznámení Agathy Christie s jejím manželem.
Otázka 5:
Podívej se na místo, kde jsou v textu otazníky. Chybí tam titulek. Jak bys tuto poslední část textu otitulkoval(a)?
Úloha je převzata z publikace ÚIV: KRAMPLOVÁ, I. a kol: Netradiční úlohy aneb čteme s porozuměním. Praha: ÚIV, 2002. Publikace se věnuje čtenářské gramotnosti z pohledu výzkumu PISA, který proběhl v roce 2000. Podrobněji proto popisujeme sledované dovednosti a jejich úrovně obtížnosti, dále typy úloh, které nejsou v našich učebnicích zrovna obvyklé, a rovněž způsob vyhodnocování různých typů úloh. Tato publikace si sice klade za cíl seznámit učitele s novými trendy hodnocení a s výsledky našich žáků ve výzkumu PISA, avšak především by měla sloužit jako inspirace pro konkrétní práci v hodinách a jako učební materiál, ve kterém se učitelé naučí některé nové věci a budou mít příležitost si je vyzkoušet. Důležitou součástí publikace jsou cvičení pro učitele.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Článek je zařazen v těchto kolekcích: