Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Mendělejova periodická tabulka prvků slaví jubileum
Odborný článek

Mendělejova periodická tabulka prvků slaví jubileum

7. 3. 2019 Základní vzdělávání
Autor
Martina Černá

Anotace

V roce 2019 si připomínáme 150. výročí Mendělejovy periodické tabulky prvků, která představuje vstupní bránu k základům chemie.

Tento rok byl dokonce vyhlášen Valným shromážděním OSN Mezinárodním rokem Periodické tabulky chemických prvků. V průběhu roku 2019 proběhne pod záštitou UNESCO mnoho akcí pro odbornou i laickou veřejnost. V několika zemích, Českou republiku nevyjímaje, se při této příležitosti připravuje řada vědeckých konferencí, festivalů, výstav a edukativních aktivit. Například i v liberecké IQLANDII mají pro školy i veřejnost v průběhu celého roku připravené různé aktivity, soutěže, workshopy, tematické science show a exponáty.

Mendělejova periodická tabulka prvků se narodila 6. března 1969. Obsahuje chemické prvky řazené do vodorovných řad (period) dle rostoucí hodnoty protonového čísla a do svislých sloupců (skupin prvků) na základě podobných chemických vlastností prvků. Periodická tabulka prvků grafickou formou vyjadřuje periodický zákon, který před 150 lety formuloval ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev (8. 2. 1834 – 2. 2. 1907) a který vychází z předpokladu pravidelně se opakujících vlastností prvků. Díky tomuto zákonu dokonce dokázal předpovědět existenci i dosud neobjevených prvků. Když byl v roce 1875 objeven dosud neznámy prvek – galium (Ga), který měl vlastnosti předpovězené Mendělejevem, byla platnost periodického zákona potvrzena. Poté se Mendělejev stal slavným a obdržel řadu vyznamenání. Nobelovu cenu za chemii však bohužel nezískal o jediný hlas.

Periodická soustava prvků dle IUPAC. Osobní webové stránky Ladislava Nádherného na VŠCHT Praha [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2017 [cit. 2019-09-13]. Dostupné z: http://web.vscht.cz/~nadhernl/psp.html 

Periodická tabulka má 118 prvků, 7 period a 18 skupin. První verze tabulky obsahovala 63 prvků, současná tabulka obsahuje 118 prvků, z nichž 94 se vyskytuje přirozeně na Zemi. Tím posledním doplněným prvkem byl oganesson (Og), který se v přírodě nevyskytuje, byl vytvořen laboratorně. V současné době rozlišujeme tři základní formy periodické tabulky prvků: dlouhou tabulku s 18 sloupci, velmi dlouhou tabulku s 32 sloupci (vnitřně přechodné kovy jsou její součástí) a krátkou tabulku, která má 8–10 sloupců a která vychází z Mendělejovy historické tabulky prvků. U krátké tabulky jsou lanthaniody a aktinoidy umístěny mimo tabulku.

K sestavení periodické tabulky prvků vědce údajně inspirovala hudba, kdy se tóny opakují po oktávách. Podle jiného příběhu se periodická tabulka chemikovi zjevila ve snu.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Martina Černá

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.