Domů > Odborné články > Gymnaziální vzdělávání > Historická dílna Zánik civilizací
Odborný článek

Historická dílna Zánik civilizací

14. 2. 2019 Gymnaziální vzdělávání
Autor
Prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D.
Spoluautor
Mgr. Jan Vybíral

Anotace

Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) realizovalo v roce 2018 projekt „Zánik civilizací“, který finančně podpořilo MŠMT. V rámci tohoto projektu CDK uspořádalo dvoudenní historickou dílnou pro učitele dějepisu a základů společenských věd na středních školách, která proběhla v listopadu 2018 v Brně. Akce proběhla jako akreditovaný kurz DVPP. Výstupem z projektu je přiložená publikace, která nejen seznamuje s průběhem historické dílny, ale nabízí též texty vhodné pro seminární práci se studenty gymnázií.

Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) je obecně prospěšná společnost zaměřená na vydavatelskou, vzdělávací, analytickou a kulturní činnost. V posledních letech svoji pozornost intenzivně zaměřuje na oblast vzdělávání. Realizuje dva velké projekty v rámci OP VVV a pokračuje v pořádání historických dílen pro studenty historie a pro učitele středních škol v rámci DVPP.  

V roce 2018 CDK navázalo na úspěšný projekt Porozumět 20. století a uspořádalo podobnou dvoudenní historickou dílnu pro učitele dějepisu a základů společenských věd na středních školách, která proběhla v listopadu 2018 v Brně. Akce proběhla jako akreditovaný kurz DVPP. Přednášky a didaktické workshopy byly věnovány problematice konce civilizací, velkých říší nebo kulturních epoch. Na příkladech Římské říše, Velké Moravy, Rakouska-Uherska či Sovětského svazu byly diskutovány různé příčiny a průběh kolapsů velkých společenských systémů. Většina příspěvků měla konkrétní přesah do pedagogické praxe. V rámci projektu vznikla také přiložená publikace, která nejen seznamuje s průběhem historické dílny, ale nabízí též materiály – články, studie, rozhovory – vhodné pro seminární práci se studenty gymnázií (případně i jiných středních škol) v předmětech dějepis nebo základy společenských věd.

Věříme, že tato publikace bude pro mnohé pedagogy inspirací a povzbuzením a že čtenářům umožní získat lepší představu o tom, jak vypadají vzdělávací akce Centra pro studium demokracie a kultury, ať už jsou určeny studentům historie, anebo učitelům v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
5.68 MB
PDF
Zánik civilizací (e-kniha)

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.