Domů > Odborné články > Základní umělecké vzdělávání > Nahrávání hudby na různých platformách
Odborný článek

Nahrávání hudby na různých platformách

Anotace

Tento článek pojednává o vybraných online, mobilních a desktopových aplikacích pro úpravu zvuku zaměřených zejména na nahrávání a střih hudby. Hlavním cílem je tedy stručně popsat a recenzovat vybrané aplikace pro použití ve výuce.

Nahrávání hudby na různých platformách

Online úprava zvuku

Bear audio

Jednou z výjimek ve stříhání hudby je online nástroj Bear audio, navíc je přeložen do českého jazyka. Program disponuje nejrůznějšími efekty (ztlumení, zesílení, ztišení...), hudební konvertory do různých zvukových formátů WAW, MP3, MIDI, ale také extrakci zvuku z videa MOV, 3GP, FLV, MP4. Velmi příjemná je také funkce importu audia přímo ze serveru Youtube. Dále je možné nahrávat pomocí mikrofonu a pracovat se stereo zvukem. Nástroj však podporuje pouze jednu zvukovou stopu, což znemožňuje mixování zvuku, popř. nahrávání hudební skupiny po jednotlivých nástrojích.

Bandlab

Velmi neobvyklým projektem je v této souvislosti Bandlab. Bandlab je celý zdarma, je však nutné si vytvořit účet (lze vytvářet účet prostřednictvím vašeho účtu Google popř. Facebook účtu). Mírnou nevýhodou je, že je pouze v angličtině, nicméně je natolik intuitivní, že stačí pouze velmi základní znalosti tohoto jazyka. Celý váš profil je na první pohled velmi podobný sociální síti Google+. Máte tedy možnost (podobně jako na Google+) sledovat další hudebníky, sdružovat se s nimi (např. podle hudebních žánrů) a případně pomocí kolaborace nahrávat společně hudbu. Součástí Bandlabu je rovněž tzv. Mixeditor, ve kterém je umožněno pracovat s více stopami najednou, podobně jako v Audacity. Příjemnými doplňky jsou také metronom, ladička (kytara, basová kytara, ukulele atd.) a připojení hudebních nástrojů (kytara, basová kytara zpěv atd.). Program je poměrně multiplatformní a můžete ho provozovat v online verzi, na Androidu a na iOS (na všech platformách zdarma), a to navíc bez reklam.

Aplikace pro mobilní zařízení

Recording Studio

Pěknou aplikací je rovněž Recording Studio Lite, případně placená verze Recording Studio Pro Plus – pouze pro zařízení s Android 8 a vyšší. Aplikace ve verzi Lite (zdarma) obsahuje mnoho reklam, které občas brání v použití některých doplňků. Je zde možné vyzkoušet mixování maximálně 2 stop, metronom, nahrávání piana, bubnů, kytary a basové kytary, a samozřejmě zpěv pomocí mikrofonu. Podporovaný jazyk je pouze angličtina. Bohužel však je program ve verzi Lite nedostačující a pro využití je zapotřebí zakoupit některou z placených verzí. Základní verze (94,90 Kč) pouze odstraní reklamu. Pokročilá verze (189,90 Kč) odstraní reklamu, umožní import zvukových souborů, export MIDI souborů, nabídne více efektů (eco, chorus, flanger, equalizer), poskytne připojení k MIDI zařízení, transponaci, zvukovou korekci, kytarové akordy a 8 zvukových stop na mixování. Plná verze (249,90 Kč) nabídne navíc od předchozí verze export do MIDI, 32 zvukových stop na mixování a připojení dalších nástrojů do knihovny zvuků.

Audio evolution mobile studio

Audio evolution mobile studio je velmi povedená aplikace (bohužel pouze v angličtině). Umožňuje pokročilou práci s úpravou zvuku s nekonečně mnoho stopami. Obsahuje velké množství efektů, jako jsou reverb, smyčka, zesílení, zeslabení atd. Program dále umožňuje funkce jako změna tempa, export do nejrůznějších formátů souborů (WAV, AIFF, FLAC, OGG, MP3, MIDI atd.), dále je možné využívat virtuální hudební nástroje (viola, kytara, klarinet, banjo atd.), pomocí kterých doplníte vaši skladbu. Samozřejmostí je přímé nahrávání z mikrofonu zařízení. Bohužel je pro vyzkoušení trial verze velmi osekaná (maximálně 3 stopy, závěrečný export maximálně 45 sekund atd.) a pro plné využití je třeba zakoupit plnou verzi, která stojí 219,99 Kč.

MP3 řez

Velmi jednoduchým programem pro práci s hudebními soubory je MP3 řez. Program sice podporuje češtinu, ale pouze strojový překlad, který je místy dosti nepřesný, až vtipný. Ve verzi zdarma obsahuje reklamu. Pokud chcete reklamu odstranit, zaplatíte 54,99 Kč. V programu je nemožné upravovat a mixovat více stop najednou. MP3 řez však disponuje snadným ovládáním a funkcí přidání ořezu jako vyzváněcího tónu pro váš mobilní telefon. Program je tedy velmi jednoduchou alternativou pro úpravu hudby, avšak nedisponuje velkým množstvím nastavení.

Lexis audio editor

Lexis audio editor je pouze v anglickém jazyce, ale již podporuje více formátů pro uložení (WAV, M4A, FLAC, AAC, MP3 atd.) a jejich další nastavení (pozor – MP3 pouze v placené verzi). Program disponuje velkým množstvím efektů (zesílení, zeslabení, ozvěna atd.). Bohužel však pracuje opět jen s jednou stopou. Dále podporuje sdílení prostřednictvím mnohých služeb, jako jsou Google disk, Whatsapp, One Drive, Facebook messenger atd. 

Aplikace pro nahrávání a střih zvuku na počítači

Cubase

Cubase je profesionální software od firmy Steingerg pro nahrávání hudby (bohužel pouze v angličtině). V jeho aktuální verzi 9.5 je možné připojovat mnoho hudebních nástrojů a dalších hudebních zařízení v reálném čase (samozřejmě záleží na zvukové kartě), pracovat s více stopami najednou, využívat nepřeberné množství efektů, upravovat je a vytvářet vlastní. Po prvním otevření programu se před vámi otevírá interaktivní mixážní pult s možností doinstalování mnoha přídavných modulů, a jelikož se jedná o profesionální software, cena je poměrně vysoká – Cubase Elements 9.5 (99,90 €), Cubase Artist 9.5 (309 €), Cubase 9.5 Pro (559 €). Jednotlivé verze se od sebe liší především v počtu možných připojení hudebních nástrojů, kvalitou nahrávání hudby atd. Kompletní přehled rozdílů najdete přímo na stránkách Cubase pod názvem Cubase version comparison (v angličtině). Pro školy a školská zařízení nabízí firma Steinberg levnější verze těchto programů Cubase Elements EDU 9.5 (66,99 €), Cubase Artist EDU 9.5 (179 €) a Cubase Pro 9.5 EDU (359 €). Education verze tedy platí pro studenty i pro učitele. Je však třeba vyplnit registrační formulář. Na vyžádání jsou možné i množstevní slevy. Pro vyzkoušení programu je možné využít 30denní trial verze. Cubase mimo jiné podporuje nejrůznější formáty od MP3 až po MIDI, a také lze upravovat hudbu pomocí notového záznamu.

ocenaudio

Další z možných alternativ je jednoduchý, multiplatformní a češtinu podporující program s názvem ocenaudio. Obsahuje velké množství efektů a export do mnoha typů souborů (RAW, WAV, CAF, MP3, MP4, OGG a další). Umí také pěkné vizualizace zvuku a umožňuje zpracovávat vícekanálový zvuk, a to až 8 kanálů pro výstup. Bohužel však umí pracovat pouze s jednou zvukovou stopou. Program dále disponuje velkým množstvím všemožných statistik a analýz zvuku.

Audacity

Audacity (ve své aktuální verzi 2.3.0) je zřejmě jedním z nejznámějších a nejvíce používaných softwarů v oblasti střihu hudby. Program je v češtině a pod licencí open-source. Aplikaci lze používat na plafformách Windows, MacOS a Linux (mobilní a online verze bohužel chybí). Podporované formáty zvuku pro export jsou např. WAV, AIFF, MP3 a další. V programu lze pracovat s více stopami, a následně je mixovat, stříhat a upravovat. Audacity umí pracovat i se vstupními zařízeními, takže lze použít např. vestavěný mikrofon počítače, případně připojit i jiné hudební nástroje. Disponuje mnoha efekty, jako jsou např. echo zesílení, zeslabení, změna tempa, zkresleni atd. Program je velmi přehledný a intuitivní. Pro snadnější práci lze stáhnout příručku Střih zvuku – příručka začátečníka.Velmi pěkně zpracované konkrétní použití tohoto softwaru naleznete v článku Zvukoví experimentátoři od Petra Čenského, který byl publikován na Metodickém portálu RVP.CZ.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Karel Šimeček

Hodnocení od recenzenta

Tým RVP.CZ
12. 2. 2019
Pěkný a inspirativní článek. V dnešní době existuje řada zajímavých a podnětných aplikací pro úpravu hudby a zvuku, ale učitelům (nejen) hudební výchovy může tento článek recenzního charakteru usnadnit práci s hledáním toho nejvhodnějšího nástroje.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Článek pro obor:

Elektronické zpracování hudby a zvuková tvorba