Domů > Odborné články > Základní umělecké vzdělávání > Notační a kompozitní programy
Odborný článek

Notační a kompozitní programy

4. 2. 2019 Základní umělecké vzdělávání
Autor
Mgr. Karel Šimeček

Anotace

Tento článek pojednává o vybraných placených a opensource programech pro vytváření a úpravu notového záznamu. Hlavním cílem je tedy stručně popsat a recenzovat vybrané programy pro použití ve výuce.

Notační a kompozitní programy

Placené

GuitarPro

Guitar Pro je jeden z nejpopulárnějších notačních programů zejména pro kytaristy. Ve své nejnovější verzi 1.75 za něj zaplatíte 1799 Kč, kdy je možné ho takto používat na 5 zařízeních Windows a MacOS. Případně si můžete za 199 Kč pořídit aplikaci pro Android (na iOS za 179 Kč). Pro pedagogy je možné využít program Guitar Pro Education, ve kterém máte možnost využívat Guitar Pro ve verzi 6 zcela zdarma pro vzdělávací účely. Pro vyzkoušení je rovněž možné nainstalovat 30denní trial verzi, která však nemá všechny funkce. Aplikace nabízí také slevy pro studenty, kteří chtějí Guitar Pro využívat k soukromým účelům. Bohužel je tu jeden velký mínus, a tím je absence podpory českého jazyka. Program se pyšní funkcí RSE – realistic sound engine (reálné zvuky nástrojů), dále tvorbou hudby pomocí několika nástrojů a několika stop. Pracuje s notovým záznamem i tabulaturami s velmi intuitivním ovládáním. Podporuje import MIDI a má velmi povedenou ladičku pro více nástrojů (banjo, kytara, basová kytara atd.). 

Sibelius

Velkým hráčem na poli notačních programů je Sibelius, produkovaný společností AVID. Bohužel nepodporuje český jazyk. Ve své nejnovější verzi 2018.7 nabízí program Sibelius mnoho možností. Úvodem se však zkusíme vymotat z krapet komplikovaného množství verzí. Existují 3 základní verze programu, a to Sibelius First, Sibelius a Sibelius Ultimate. Sibelius First lze použít pouze na 1 zařízení s použitím maximálně 4 hudebních nástrojů v jedné skladbě. Tato verze je navíc zcela zdarma. Verze Sibelius dovoluje využít 16 hudebních nástrojů, nainstalovat program na 2 zařízeních, dále také obsahuje 10 GB velkou knihovnu zvuků hudebních nástrojů, a 20 skladeb umístit do cloudu společnosti AVID. Cena je 109 € při koupi doživotní licence, případně 5 € měsíčně (při kontraktu na celý rok 4,92 €). Poslední možností je Sibelius Ultimate. V této verzi můžete použít neomezené množství hudebních nástrojů, nainstalovat program na 2 zařízení a využívat 36GB knihovnu zvuků hudebních nástrojů. Prostor pro sdílení hudebních skladeb v cloudovém prostředí je v této verzi rovněž neomezený. Cena je 599 € při koupi doživotní licence, případně 19 € měsíčně (při kontraktu na celý rok 18,25 €). Navíc lze využít speciálních slev pro vzdělávací instituce (pro učitele a pro studenty). Po využití slevy tyto ceny činí 279 € při koupi doživotní licence, případně 7,42 € měsíčně při kontraktu na celý rok. Zde ještě kompletní přehled porovnání licencí (pouze v angličtině) a informace ohledně licencí pro vzdělávací instituce (pouze v angličtině). V programu lze psát do notové osnovy různé druhy hudebních nástrojů (flétna, kytara, violoncello, kontrabas atd.) velmi intuitivně pomocí klávesnice, myši, MIDI klaviatury, virtuálního hmatníku, popř. virtuální klaviatury. Notový zápis lze rovněž upravovat (opravy, úpravy vzhledu, transpozice, rozdělení do hlasů, vkládání akordových značek a hmatů, barevné označování, znaky pro dynamiku, výraz, tempo, zpěvní text, vkládání obrázků…) a samozřejmě exportovat do zvukového formátu, např. MP3. Hotové skladby lze velmi pohodlně tisknout, případně převádět do formátu PDF, a také zaslat přímo z programu prostřednictvím e-mailu, nebo publikovat na internetu. Program umožňuje pracovat v síťovém režimu, což je velmi vhodné pro výuku ve třídách. 

Dorico

Ve své aktuální verzi 2.1 je pro instalaci 30denní trial verze zapotřebí zaregistrovat se na stránkách společnosti Steinberg. Pro plné spuštění je však nutné stáhnout necelých 10 GB dat obsahující instalátor + knihovna zvuků a nástrojů. Zvuková knihovna HALion Symphonic Orchestra obsahuje řadu samplů symfonických nástrojů. Program se snadno přizpůsobí notebooku i stolnímu počítači s několika monitory. V rámci jednoho projektu navíc můžete pracovat s libovolným počtem oken. Podpora zadávání not pomocí myši, klávesnice nebo MIDI klaviatury je samozřejmostí. Také lze pohodlně importovat formát MusicXML, nebo MIDI z Cubase. V Doricu lze také přidávat zvuky různých hudebních nástrojů. Finální produkt můžete buď uložit, nebo vytisknout přímo z programu. Je zde také podpora přímého tisku, popř. uložení do pre-printového formátu PDF. Program ovšem není zdarma a po 30denní bezplatné verzi se musíte rozhodnout (pokud chcete program nadále využívat), jakou licenci si zakoupíte. K dispozici jsou Dorico Elements 2 (299 €) a Dorico Pro 2 (559 €). Společnost Steinberg však nabízí zvýhodněné ceny pro vzdělávací instituce a studenty. Je zapotřebí prokázat, že máte statut studenta, případně že zařízení, s nímž pracujete jako učitel, patří mezi vzdělávací. Další alternativou je pořídit produkt přes českého distrubutora. Např. na serveru gear4music.cz lze zakoupit verzi Dorico Elements 2 EDU za 1658 Kč (cca 64 €) a Dorico Pro 2 EDU za 8545 Kč (cca 328 €).

 

Notion

Další z možností z placených alternativ je program Notion 6 (aktuální verze, anglický jazyk) od společnosti PreSonus. Pro získání instalačního souboru je ale nutné si vytvořit účet na serveru my.presonus.com, a až poté lze program stáhnout prostřednictvím tohoto odkazu (Windows, Mac OSX). Stažené trialová verze je časově omezená na 30 dní. Na rozdíl od ostatních programů je ovládání jemně neintuitivní. Program disponuje virtuálními funkcemi jako je mixážní pult, klaviatura, kytarový hmatník apod. Dalšími funkcemi jsou sdílení partitur, vlastní zvuková knihovna, přehrávání partitur atd. Vzhled je vcelku moderní, a navíc podporuje mobilní verzi, ale pouze na iOS (14,99 $). Základní cena produktu uváděná na oficiálních stránkách činí 4186,12 Kč za 1 verzi produktu. Společnost PreSonus nabízí i slevy pro vzdělávací instituce a multilicence, které je však nutné si dohledat u oficiálního distributora (pro Českou republiku je to společnost Disk).

 

Finale

Pro vyzkoušení programu Finale (nepodporuje češtinu), jenž je jedním z nejstarších a nejznámějších notačních programů, je zapotřebí vytvořit si účet na serveru Makemusic.com. Po zaregistrování, stažení a instalaci máte k dispozici software, který má na první pohled trochu zkostnatělý design. Využívat tuto aplikaci lze na operačních systémech Windows a Mac OS. Funkce a intuitivnost jsou na velmi slušné úrovni. Program obsahuje mnoho nastavení a pomocníků při tvorbě nových hudebních skladeb a upravování těch již vytvořených. Chybí zadávání not pomocí virtuální klaviatury a kytarového hmatníku a není podporována mobilní verze. Cena za plnou verzi je 600 $ (350 $ pro vzdělávací, náboženské a armádní instituce).

Open source

Musescore

Aplikace Musescore ve verzi 2.3.2 je kompletně v češtině. Po prvním startu je možné začít přímo od začátku, nebo vyhledat již hotovou skladbu online. Až na pár vyjímek (např. skladba od skupiny Kryštof – Ty a já) v online vyhledávači prakticky nenajdete českou píseň. Aplikace Musescore má multiplatformní využití – online prohlížení (nezávisle na platfomně), aplikace pro Android, iOS (placená) a instalace na váš počítač (zde v platformách Win 7 a vyšší, Linux a MacOS). Notový zápis lze však zapisovat a upravovat pouze po instalaci na váš počítač. Program tedy obsahuje funkce jako je vkládání not pomocí klávesnice, virtuální klaviatury atd., metronom, tisk (případně export do PDF) a mnohé další. Pro práci s programem je užitečná tato Příručka (kompletně v češtině). Velmi přínosným je také Youtube kanál MuseScore HowTo (ve volném překladu MuseScore Jak na to).

TuxGuitar

TuxGuitar je příjemnou, částečně počeštělou alternativou pro placený Guitar Pro. Má navíc zdarma aplikaci pro operační systém Android, ve které je možné tvořit a také ukládat. Program má další nespornou výhodu, a tou je licence opensource. Primárně je tedy možné zapisovat a ukládat hudbu do notové osnovy s nepřeberným nastavením předznamenání, značek, taktů atp. Samozřejmostí je také vkládání celých akordů, které se rovněž zobrazí jako značky pro kytaru a vícestopé definování zvuků. Dále umožňuje zobrazit klaviaturu a hmatník 6strunné kytary a interaktivně podle nich zapisovat do notové osnovy. Po dokončení skladby lze exportovat pro tisk (případně formát PDF) a do dalších nejrůznějších formátů MIDI, WAV, XML atd. Je podporována ladička pro ladění kytary. Program navíc umožňuje otevřít soubory z GuitarPro 3 až 6, popř. ukládat do verzí 3, 4 a 5.

Denemo

Alternativou na opensourceovém poli je zcela jistě aplikace Denemo, která cca z 90 % podporuje češtinu, a můžete jí provozovat na operačních systémech Windows, Linux a Mac OS, a to zcela zdarma. Obdobně jako u placených kolegů lze vkládat noty pomocí klávesnice, myši, virutální klaviatury apod. Dále je možné exportovat notový záznam do formátů PDF, PNG a samozřejmě z aplikace nativně tisknout. Samozřejmostí je také export do zvukového formátu MIDI (bohužel však chybí export např. do MP3 či WAV). Program však disponuje podporou tabulatur, vkládání akordových značek, poznámek pod čarou atd. Navíc lze celou skladbu vyexportovat do LilyPondu. Celkově je program celkem intuitivní, jen grafikou jemně zaostává za placenými kolegy, ale funkčností se jim celkem vyrovnává.

LilyPond

Pro technologičtěji zaměřené učitele hudby se nabízí využít LilyPond, jenž je textově založeným programem na sazbu not s otevřeným zdrojovým kódem (opensource). Jako již tradičně se kolem opensourceových projektů točí mnoho nadšenců, kteří aplikaci spoluvyvíjejí, a LilyPond není vyjímkou. V sekci Spojení najdete mnohá diskuzní fóra, kde Vám pomohou s použitím programu, případně se můžete také zapojit do vývoje. Dalším důležitým pomocníkem je velmi precizně zpracovaný LilyPond manuál, ve kterém se seznámíte s programem od jeho základů až po pokročilé funkce.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Karel Šimeček

Hodnocení od recenzenta

Tým RVP.CZ
4. 2. 2019
Velmi zajímavé a inspirativní. Zvláště oceňuji tento článek recenzního charakteru, protože se jedná o poměrně drahé programy. Znát dopředu přednosti je vhodné pro vytvoření si vlastní představy, co opravdu jako učitel využiji.

Hodnocení od uživatelů

Alice Vondráčková
9. 5. 2021, 20:53
Dobrý den, používám Musescore na tvorbu pracovních listů pro děti, ale nejde mi přímo z programu převádět do PDF. Je to tím, že mám neplacenou verzi? Nebo poradíte někdo? Děkuji

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Kolekce

Článek je zařazen v těchto kolekcích:

Článek pro obor:

Elektronické zpracování hudby a zvuková tvorba