Domů > Odborné články > Gymnaziální vzdělávání > Historická dílna Porozumět 20. století
Odborný článek

Historická dílna Porozumět 20. století

9. 2. 2017 Gymnaziální vzdělávání
Autor
Prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D.
Spoluautor
Mgr. Jan Vybíral

Anotace

Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) realizovalo v roce 2016 projekt Porozumět 20. století, který finančně podpořilo MŠMT. V rámci tohoto projektu CDK uspořádalo dvoudenní historickou dílnou pro učitele dějepisu a základů společenských věd na středních školách, která proběhla v říjnu 2016 v Brně a které se zúčastnilo 37 pedagogů z celé České republiky. Akce proběhla jako akreditovaný kurz DVPP. Výstupem z projektu je přiložená publikace, která nejen seznamuje s průběhem historické dílny, ale nabízí též texty vhodné pro seminární práci s žáky gymnázií.

Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) je obecně prospěšná společnost zaměřená na vydavatelskou, vzdělávací, analytickou a kulturní činnost. Působí od roku 1993 a navazuje na některé starší iniciativy související s rozvojem nezávislých aktivit a vydáváním samizdatových časopisů před listopadem 1989. Od svého vzniku se CDK věnuje také vzdělávacím aktivitám a realizovalo desítky přednášek, seminářů, kolokvií, konferencí a vzdělávacích pobytů. Většinu z nich ve spolupráci s vysokoškolskými pracovišti (Masarykova univerzita, Univerzita Karlova, Univerzita Palackého, Jihočeská univerzita aj.). V posledních letech zaměřuje svoji pozornost mimo jiné na intenzivnější vzdělávací akce určené studentům historie a nově také učitelům v rámci tzv. dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP).

V roce 2016 se CDK registrovalo jako instituce poskytující DVPP díky projektu Porozumět 20. století, který finančně podpořilo MŠMT. V rámci tohoto projektu CDK uspořádalo dvoudenní historickou dílnou pro učitele dějepisu a základů společenských věd na středních školách, která proběhla v říjnu 2016 v Brně a které se zúčastnilo 37 pedagogů z celé České republiky. Akce proběhla jako akreditovaný kurz DVPP. Přednášky a didaktické workshopy byly věnovány dějinám 20. století, zejména pak problematice totalitních režimů (komunismus, fašismus, nacismus) a holokaustu. V rámci projektu vznikla také přiložená publikace, která nejen seznamuje s průběhem historické dílny, ale nabízí též materiály (články, dokumenty, recenze a obrázky) vhodné pro seminární práci se žáky gymnázií (případně i jiných středních škol) v předmětech dějepis nebo základy společenských věd.

Věříme, že tato publikace bude pro mnohé pedagogy inspirací a povzbuzením a že čtenářům umožní získat lepší představu o tom, jak vypadají vzdělávací akce Centra pro studium demokracie a kultury, ať už jsou určeny studentům historie, anebo učitelům v rámci tzv. dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Více se o vzdělávacích aktivitách CDK můžete dočíst na stránkách www.cdk.cz v sekci Aktivity / Vzdělávání.

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
3 MB
PDF
Publikace – Porozumět 20. století

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.