PROJEKT SIM - Střediska Integrace Menšin
(Rozvoj poradenství, vzdělávání a podpůrných služeb pro žáky se sociálním znevýhodněním)
V projektu SIM, jakožto pilotním systémovém projektu MŠMT a Institutu pedagogicko-psychologického poradenství (spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu), bylo vytvořeno šest Středisek integrace menšin po celé České republice (včetně Brna). Střediska se zabývají především postavením žáků a studentů s odlišným kulturním, etnickým či sociálním zázemím ve vzdělávacím procesu (www.strediskasim.cz). Cílem projektu je nalézt ta nejpalčivější místa v často problémových vztazích mezi žáky a studenty, jejich rodiči, pedagogy a ostatními zainteresovanými subjekty, které se spolupodílejí na prohlubování znevýhodnění dětí a mladých lidí z těchto skupin ve škole a společnosti obecně, zareagovat na ně nabídkou služeb všem zmíněným stranám a vytvořit v pilotním projektu odzkoušený systémový nástroj.
V týmu SIM Brno (Musilova 2, Brno - Husovice) působí oboroví didaktici, sociální pracovník, pedagog volného času, psycholog, speciální pedagog a kulturní antropolog. Středisko se obecně zaměřuje mimo jiné na:
Podstatnou informací je, že veškeré služby SIM, které jsou v souladu se zaměřením projektu, poskytuje Středisko zdarma.
Pro ilustraci zaměření práce Střediska uvádíme několik konkrétních a aktuálních aktivit, které v současnosti probíhají nebo budou probíhat. Pro bližší informace se můžete obrátit na některý z kontaktů na webových stránkách, např. josef.lukas@strediskasim.cz.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Národní pedagogický institut České republiky © 2025