Domů > Odborné články > Jazykové vzdělávání > Nový zdroj materiálů pro výuku jazyků s atraktivním tématem – Sustaenable.eu
Odborný článek

Nový zdroj materiálů pro výuku jazyků s atraktivním tématem – Sustaenable.eu

27. 7. 2016 Jazykové vzdělávání
Autor
Mgr. Vojtěch Čejka

Anotace

V rámci projektu SustAEnable vzniklo množství aktivit pro výuku češtiny pro cizince a dalších cizích jazyků s tématem trvalé udržitelnosti života. Tvůrci aktivit považují toto téma nejen za obecně prospěšné, ale i za velmi vhodné pro výuku jazyků. Každý člověk musí řešit otázky spojené např. s recyklací odpadu či vlivem moderních technologií na náš život. Tato problematika přirozeně provokuje diskusi, rozdílné názory a stanoviska, což je pro výuku cizích jazyků více než žádoucí prostředí. Aktivity pro výuku jazyků jsou k dispozici zdarma na webu www.sustaenable.eu., včetně metodické příručky v češtině i v dalších mutacích.

Nový zdroj materiálů pro výuku cizích jazyků www.sustaenable.eu přináší téma trvalé udržitelnosti života do výuky cizích jazyků. Tvůrci aktivit vycházejí z předpokladu, že tato problematika ovlivňuje život každého z nás, a proto se jedná o ideální téma pro výuku jazyků. Každý z nás produkuje odpad, všichni musíme jíst a také se nikdo z nás nevyhne dopadu technologického rozvoje.

Otázky ekologie a udržitelného životního stylu vyvolávají živé diskuse a lidé na ně mají protikladné názory. I z toho důvodu se tvůrci projektu SustAEnable rozhodli zpracovat tuto problematiku do mnoha aktivit, které si učitelé mohou zdarma stáhnout a zpestřit s nimi výuku cizích jazyků.

Aktivity jsou umístěny v přehledné databázi, která umožňuje jednak prohlížení a také vyhledávání pomocí klíčových slov. Vstup do této databáze a mnoho dalších informací (včetně stručného návodu k databázi a metodické příručky pro učitele) najdete na oficiálním webu projektu www.sustaenable.eu. Metodická příručka poskytuje odpovědi na otázky, které mohou vyvstat v souvislosti s uvedením daného tématu do výuky.

Databáze obsahuje aktivity pro výuku angličtiny, němčiny, španělštiny, švédštiny a češtiny pro cizince. K dispozici je např. téměř 60 aktivit pro výuky češtiny pro cizince, 154 pro lektory angličtiny nebo 78 pro němčinu včetně přiložených instrukcí a potřebných materiálů (pracovní listy, texty, obrázky atd.) Aktivity byly testovány jak v běžných jazykových kurzech, tak i např. v rámci individuální či firemní výuky. Velmi dobrý ohlas měly např. aktivity, které naleznete např. pod názvy „Jak daleko je moje jídlo“, „Rybář a jeho loď“ nebo „Hmyz – potravina budoucnosti?“, „Pravá cena růží“ či „Litr světla“ (k dispozici jsou i verze v jiných jazycích).

Cílovou skupinou jsou převážně dospělí či žáci a studenti středních a vysokých škol, ale většina aktivit je možné použít i pro žáky 2. stupně základních škol. Cílem projektu není přesvědčovat studenty o nutnosti změnit jejich životní styl, ale spíše o problémech informovat a diskutovat.

Projekt SustAEneble byl realizován v rámci programu Erasmus+ a financován z fondů Evropské komise. Spolupracovalo na něm 6 vzdělávacích institucí z Německa, Rakouska, Španělska, Švédska, Velké Británie a České republiky. Za Českou republiku se projektu účastnila společnost Educa – vzdělávací centrum, s. r. o., která je akreditována u MŠMT a nabízí množství jazykových i jiných kurzů. Více informací o projektu v češtině naleznete právě na webu této instituce http://www.educa-jbc.cz/cz/nase-projekty nebo můžete kontaktovat jednatelku PhDr. Evu Kořánovou na info@educa-jbc.cz.

V průběhu září 2016 budou všechny materiály zpřístupněné v konečné verzi. Přístup do databáze a všechny aktivity v ní jsou zdarma a bez nutnosti registrace.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Vojtěch Čejka

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.