Domů > Odborné články > Základní umělecké vzdělávání > Kytara a vzdělávací technologie 2
Odborný článek

Kytara a vzdělávací technologie 2

29. 6. 2016 Základní umělecké vzdělávání
Autor
Mgr. Karel Šimeček

Anotace

Tento článek je rozdělen do dvou dílů. První díl pojednává o vybraných databázích písní a webových stránkách zaměřených zejména na hudební teorii. Druhý navazující díl pojednává o aplikacích, výukových videí využitelných k podpoře výuky hry na kytaru a některých dalších zajímavých webových stránkách související s tímto tématem. Hlavním cílem obou dílů je tedy stručně popsat vybrané databáze písní, webové stránky, výuková videa, aplikace spustitelné v prohlížeči a na mobilních zařízeních typu smartphone nebo tablet.

Úvod

Tento navazující díl na článek Kytara a vzdělávací technologie 1 pojednává o online aplikacích, aplikacích pro chytrá zařízení, výukových videí využitelných k podpoře výuky hry na kytaru a některých dalších zajímavých webových stránkách související s tímto tématem.

  • Aplikace pro „chytrá zařízení“

V této části bych se rád věnoval aplikacím pro „chytrá zařízení“ použitelných ve výuce hry na kytaru. Protože dominantně využívám ve výuce zařízení s operačním systémem Android, bude většina těchto aplikací pro tuto platformu.

Android aplikace

APLIKACE

STRUČNÝ POPIS

Hertz, the WAV recorder

aplikace pro nahrávání do wavu, nastavení vzorkovací frekvence

Parrot

aplikace pro nahrávání do wavu a mp4, možnost přidání efektů

Best MP3 Voice recorder

aplikace pro nahrávání do mp3

Best Metronome

metronom s podporou standardu BPM a zobrazení klasické pojmenování tempa, funkce TAP (možnost odhadnout tempo podle poslechu), nastavení taktu a různých druhů zvuků s první dobou jinak

Fine Chromatic Tuner

ladění podle chromatické # stupnice

SoundHound

z poslechu písně prozradí interpreta a název

Shazam

z poslechu písně prozradí interpreta a název

Soundcloud

upload a sdílení vašich hudebních souborů do 5 GB

Kytarové akordy T4A

zobrazení, přehrávání, ukládání mnoha akordů pro praváky i leváky

Video Audio řezačka

možnost jednoduchého ořezu hudby či videa

Windows Phone aplikace

APLIKACE

STRUČNÝ POPIS

Accurate tuner

jednoduchá kytarová ladička

Best Metronome Pro

metronom s podporou standardu BPM a zobrazení klasické pojmenování tempa, funkce TAP (možnost odhadnout tempo podle poslechu), nastavení taktu a různých druhů zvuků s první dobou jinak

Audio Recorder

neomezené nahrávání zvuku do formátu wav

Shazam

z poslechu písně prozradí interpreta a název

Soundhound

z poslechu písně prozradí interpreta a název

iOS aplikace

APLIKACE

STRUČNÝ POPIS

Pano tuner

ladění podle chromatické b stupnice

Pro metronome

metronom, podpora BPM a zobrazení klasické pojmenování tempa, funkce TAP (možnost odhadnout tempo podle poslechu), nastavení taktu a různých druhů zvuků s první dobou jinak

MP3 Recorder

nahrávání zvuku do formátu mp3

Chordbank

přehrání akordu (moll dur…), zobrazí na hmatníku intervaly, noty a prsty

Soundcloud

upload a sdílení vašich hudebních souborů do 5 GB

Shamzam

z poslechu písně prozradí interpreta a název

Soundhound

z poslechu písně prozradí interpreta a název

  • Webové aplikace

V této části si představíme některé užitečné webové aplikace, které se mohou hodit při výuce hry na kytaru. Pokud bude zmíněno, že aplikaci lze použít nezávisle na použité technologii, je tím míněno Windows XP a vyšší, Linux, MacOS, Android, iOS, Windows Phone.

Chordify

Webová aplikace Chordify je velmi užitečným vylepšením. Určitě se vám už někdy stalo, že jste poslouchali píseň např. na youtube a chtěli jste si ji následně zahrát, ale při hledání v tištěných a internetových zpěvnících jste nic nenašli. Pokud ano, tak zcela jistě tuto aplikaci oceníte. Aplikace totiž je schopná zdarma vyhledávat přes Youtube, Soundcloud a Deezer písně, ke kterým vám v reálném čase ukazuje akordy a jejich prstoklad. V neplacené verzi můžete vyhledávat akordy v písních o maximální délce 10 min, dále editovat akordy v písni (s možností zobrazení historie úprav) a stahovat diagramy akordů ve formátu pdf (a nastavit si jestli budou pro praváka nebo leváka). V placené verzi je možné použít transponaci akordů (a přehrání písně v dané transponaci), změnu rychlosti, stáhnutí písně v MIDI, neomezený upload pro formáty mp3, m4a, ogg, vytištění písně s akordy a prodloužení maximální délky písně na 20 min. 

PŘEDPLATNÉ

CENA

1 píseň

39 Kč

5 písní

129 Kč

10 písní

189 Kč

měsíčně

15 Kč

ročně

1188 Kč

odkaz: https://chordify.net/

Akordy a stupnice

Pěkná webová aplikace s názvem Akordy a stupnice od Petra Staníčka (alias Pixyho), který mimochodem původně vytvořil Velký zpěvník (zmiňovaný v kapitole Vybrané databáze písní), je velmi dobře použitelná z webového prostředí nezávisle na technologii, kterou používáte. V této jednoduché aplikaci lze generovat nespočetné množství stupnic a akordů, a to dokonce pro různá ladění kytary.

odkaz: http://pixy.cz/apps/stupnice/

Antologie české hudby

Antologie české hudby je krásnou webovou encyklopedií o historii české hudby, ve které je možné vyhledávat v různých epochách hudební historie pomocí interaktivní osy času či klasického menu.

odkaz: http://www.antologiehudby.cz/

PhET interactive simulations

Tyto simulace vytvořené na University of Colorado Boulder jsou tematicky spíše zaměřené na technologie z oblasti fyziky, ale vzhledem k blízkosti témat zvuk a vlnění zvuku s hudební výchovou je na místě je zde zmínit. Bohužel tyto aplikace jsou podporované jen pro zařízení, která umějí pracovat s programovacím jazykem Java (např. počítač s operačním systém Windows XP a vyšší), ale postupně přibývají ty, které jsou kompatibilní s technologií HTML 5, která je pak lépe spustitelná i na chytrých zařízeních. Takže svítá na lepší časy.

Kytara – virtuální škola

Aplikace Kytara – virtuální škola je spíše offline webovou stránkou, ve které je možné se pomocí jednotlivými lekcí (od ladění kytary po různé druhy rytmů a vybrnkávání) naučit „bez not a učitele“ (jak je zmíněno hned v úvodu) hrát na kytaru. Zřejmě největší výhodou je lokalizace do češtiny a návaznost 16 lekcí.

odkaz: http://www.stahuj.centrum.cz/vyvojove_nastroje/www-tvorba/zdrojove_kody/vyukovy-program-hry-na-kytaru/download/?g[hledano]=

  • Výuková videa

Další možností, jak skloubit výuku a technologie, jsou výuková videa. V našem případě se budou zcela jistě orientovat do pole hudebního (kytaristického).

Nanastroj.cz

Za velmi zdařilý projekt můžeme považovat Nanastroj.cz. V této databázi celkem 171 videí se lze postupně propracovávat k vylepšení svého kytarového umu. Témat, která se ve videích objevují, je nepřeberné množství, zde jen některé z nich: Co je to kytara, Výběr kytary, Tóny hmatníku, Ladění kytary, Rytmika atd. Jako bonus je zde jednoduchý generátor akordů.

odkaz: http://nanastroj.cz/

Škola hry na kytaru

Dalším povedeným projektem je Škola hry na kytaru na serveru Hobby.cz pod taktovkou iDNES.cz. Lze zde nalézt Kytarovou školu Honzy Homoly z legendární kapely Wohnout a Začínáme hrát na kytaru od lektora Tomislava Zvardoně. Ve videích se objevují témata jako rozeznání kytar, transpozice, hra s trsátkem, elektrická kytara a mnohá další.

odkaz: http://hobby.idnes.cz/skola-hry-na-kytaru-0ov-/hobby-domov.aspx?klic=145031

Guitar head (online kytarová škola)

Na stránkách online kytarové školy Guitar head naleznete především  spoustu videolekcí v mnoha hudebních stylech (akustický, blues, country, jazz, rock, metal), sekce jsou dále dělené podle obtížnosti a lektora. Některé z lekcí jsou zdarma a některé zpoplatněné. Pro přístup k zpoplatněným lekcím lze zaplatit jednorázovou částku 19 Kč (0,90 €) / lekce, případně 100 Kč / měsíc při zakoupení ročního předplatného. Platbu lze provádět např. prostřednictvím SMS, platební kartou, nebo bankovním převodem. Web dále obsahuje fórum, ve kterém si mohou muzikanti vyměňovat zkušenosti, diskutovat na daná témata (kytara, basová kytara, technika a zvuk atd.), případně prodávat či kupovat hudební nástroje, a velmi zajímavou položku s názvem Jambox, ve které si lze stáhnout (případně spustit) nahranou hudební smyčku dle preferovaného stylu a vyzkoušet si do ní vytvářet nové melodie a sóla.

odkaz: http://www.guitar-head.cz/lekce/lekce-zdarma/zaklady-trsatkove-hry/

Youtube

Zřejmě největším zdrojem videolekcí je všeobecně známý server Youtube. Velmi kvalitní zdrojem je zcela jistě kanál Kytary.cz, ve kterém lze nalézt ucelené lekce a recenze ve velmi širokém spektru hudebních nástrojů a jim přidružených efektů, dalším velmi obdobným případem je kanál MuzikusTV. Tyto kanály jsou kvalitní, neboť jsou podporovány kamennými obchody a e-shopy Muzikus a Kytary.cz. Zcela jistě lze nalézt i další zdroje, ale nejsou v českém jazyce, případně je kvalita videa nebo výuky nedobrá.

  • Další zajímavé weby

Skytarou.cz

Nezařaditelným webem (resp. zařaditelným skoro do všech předchozích kategorií) je Skytarou.cz. Tyto stránky obsahují zpěvník, inzerci pro kapely, které shání členy, blok kytara (popis, typy, ladění, struny, kapodastr, trsátko atd.), blok technika hry na kytaru (pravá a levá ruka, příklepy, skluzy, tlumení, odtrhy atd.), hudební teorii (stupnice, transponace a mapa hmatníku), blok videa a školy (elektrická kytara, akustická kytara, zesilovače, efekty atd.) a články a recenze.

odkaz: http://www.skytarou.cz/index.php

Last.fm

Web Last.fm vám na základě toho, co ve svém zařízení (počítač, chytré zařízení) máte uloženo, doporučuje koncerty, kapely, které by se vám mohli líbit, a potencionální přátelé, kteří poslouchají stejnou či podobnou hudbu. Celý web je lokalizován do angličtiny. K odposlouchávání vaší oblíbené hudby je potřeba nainstalovat tzv. Scrobler, varianty jsou zdarma ke stažení na Linux, MacOS a Windows a samozřejmě i pro mobilní platformy Android a iOS.

odkaz: http://www.last.fm

Bandzone.cz

Pro muzikanta je velmi důležitá možnost propagace vlastních hudebních projektů, jedním z velmi povedených příkladů, jak toho dosáhnout, je server Bandzone.cz. Na tomto portálu máte možnost dvojí registrace:
a) kapela (nahrávání až 50 písní, domlouvání koncertů atd.)
b) fanoušek (možnost být fanouškem kapely a objevovat nové přátelé na základě hudebního vkusu).

V kapelním profilu lze také přidávat alba, koncerty, různé texty o kapele, videa a fotky.

odkaz: http://bandzone.cz/

Volta – elektronika pro každého

Na tomto místě lze mimo jiné nalézt kapitolu O reproduktorech a ozvučnicích, ve které se ti více technicky zaměření mají možnost dozvědět o základních parametrech reproduktorů, případně jak si sestavit nějakou reprosoustavu.

odkaz: http://www.volta.estranky.cz/clanky/oreproduktorech.html

Encyklopedie fyziky

V této encyklopedii, která byla zpočátku realizována jako maturitní práce Martina Všetičky, lze nalézt velmi podrobně zpracovanou tematiku Zvukové vlnění. Témata spíše fyzikálního rázu mají ovšem spoustu přesahů do vědy o hudbě (výška zvuku, barva tónu, akustika atd.), biologie (ucho, účinky hluku na lidský organismus atd.) a dalších věd. Je tedy dobré tato propojení vnímat a třeba tato encyklopedie bude odrazovým můstkem pro některé začínající hudebníky.

odkaz: http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/152-zvukove-vlneni

Závěr

Pro výuku hudby, konkrétněji pro výuku kytary, je tedy možné využít mnoha nástrojů. Tento článek zdaleka nemapuje všechny, ale klade důraz na podporu ICT technologií ve vzdělávání i v oborech, ve kterých bychom si třeba ani nemuseli myslet, že je to možné. Nejen že to možné je, ale také to velmi usnadňuje učitelům přípravy na hodinu, zvyšuje motivaci a v mnoha případech šetří peníze. Ovšem je nutné se neustále dále vzdělávat, hledat nové možnosti, jak výuku zpestřit a vylepšit pro všechny účastníky vzdělávání.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Karel Šimeček

Hodnocení od recenzenta

Tým RVP.CZ
29. 6. 2016
ČLÁNEK je velmi kvalitně zpracován, autor si zvolil zajímavé téma ,,Kytara a vzdělávací technologie". Odkazy a doporučení na různé webové stránky, videa ,atd. dávají možnost nahlédnout do notových materiálů a příkladů ze zahraniční literatury (dosud málo přístupných ) Využití technologie může být pro pedagogy velkým přínosem a pomůckou ve výuce.

Hodnocení od uživatelů

Jiří Kynčl
26. 6. 2018, 16:15
Doporučuji přidat stránku http://akordiky.cz jde o generátor akordů na kytaru s užitečnými informacemi o akordech, písních, praktických radách.
Ivana Navrátilová
22. 4. 2021, 22:38
Díky za článek :) Asi jsem ještě nenašla žádný, který by byl tak kvalitně zpracovaný. Zrovna se chystáme našemu synovi kupovat kytaru a přihlásit ho do umělecké školy, tak snad se mu to zalíbí. Dost nás zaujal obchod https://www.svetmuziky.cz/ , nemáte s ním zkušenost? Jakou byste doporučil kytaru pro začátečníka?
Mgr. Karel Šimeček
23. 4. 2021, 09:31
Re: Ivana Navrátilová Není zač, dlouho jsem měl tyto materiály neuspořádaně a v roce 2016 jsem to konečně vložil do článkového seriálu Kytara a vzdělávací technologie. Průběžně doplňuji i doplňující skriptum pro své kytarové kroužky odkaz zde https://docs.go…drivesdk Ohledně výběru kytary je ideální zajít do kamenného obchodu, kde si kytary můžete vyzkoušet (osobně bych to přirovnal k výběru bot), ale nevím jak to je teď v pandemické situaci, tak raději přikládám tento článek https://imusicd…kapitola Ať vám to hraje.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Zařazení do seriálu:

Tento článek je zařazen do seriálu Kytara a vzdělávací technologie.
Ostatní články seriálu:

Vazby na další články:

Předchozí díl:

Článek pro obor:

Hra na strunné nástroje