Mezi hlavní výhody open source softwaru patří, jak již název napovídá, zveřejnění zdrojového kódu. Rozvíjet takovýto software pak může kdokoliv a ne jen jedna firma či jeden člověk. Vy tak již nejste vázání na jednoho dodavatele, ale můžete si vybrat toho, který vám nejvíce vyhovuje. Zkušenosti z veřejné správy ukazují, že pokud disponujete příslušnými právy a na rozvoj systému vypíšete otevřenou soutěž, můžete se dostat i na třetinu ceny. Jen v České republice by bylo možné dle odhadů takto ušetřit 2 – 4 mld. Kč ročně.
Další výhodu otevřeného softwaru představuje možnost jeho využití pro další řešení. Open source se díky veřejným specifikacím snadno propojuje s dalšími (třeba i konkurenčními programy), čímž je podporována tzv. interoperabilita.
Zveřejnění kódu v neposlední řadě umožní, že kód lze volně studovat a např. v něm hledat bezpečnostní chyby. Chyby totiž může obsahovat každý software, což může v době Internetu vést k závažným bezpečnostním rizikům. Dlouhodobé zkušenosti ukazují, že rychlost opravy takovýchto chyb je u open source mnohem rychlejší, než u většiny komerčních programů. To je možné nejen díky tomu, že zkušený programátor snadno pochopí, jak daný program pracuje a může tak na chybu upozornit a podílet se na jejím vyřešení, ale rovněž se mu nabízí možnost konzultovat řešení s komunitou čítající často tisíce stejně smýšlejících lidí po celém světě. Zároveň nepotřebuje žádnou objednávku a schválení před tím, než na odstranění chyby začne pracovat.
Přestože open source není vždy bezplatný, mnoho autorů dává své výtvory k dispozici zdarma.
Open source dnes není jen výsadou IT geeků programujících složitá technická řešení. Dnes se s otevřeným softwarem můžete setkat u všech druhů počítačových programů a využít jej tak může i běžný a technicky nepříliš zdatný uživatel. Zde uvádíme pár užitečných tipů, díky kterým si můžete zadarmo a zcela legálně vybavit svůj počítač:
Operační systém: Linux (Debian, Ubuntu, Fedora).
Kancelářský software: LibreOffice, OpenOffice
Grafické programy: GIMP, darktable, Inkscape
Internetový prohlížeč: Chromium, Lynx, Firefox (Mozilla), Opera
Poštovní (e-mailový) klient: Thunderbird
Publikační platformy (pro vytváření webu či blogu): Joomla, WordPress
V případě nápadů či komentářů pište prosím na e-mail akademie@nic.cz.Text je dostupný také na www.jaknainternet.cz. |
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Článek je zařazen v těchto kolekcích: