Mandala je po staletí využívána na východě stejně jako na západě nebo u nás a to nejen v náboženském kontextu (mandalu najdeme v kostelech, v klášterních zahradách nebo v kupolích křesťanských chrámů). Mandala je využívána také v psychologii, medicíně a ve školství. Přináší totiž zklidnění, zlepšení koncentrace, dává možnost vyjádřit své emoce a najít ztracenou rovnováhu.
Autor díla: Zuzana Řezáčová Lukášková |
Ráda bych Vám představila projekt Mandala dětem. Letos proběhl již 4. ročník.
Jde o výtvarnou soutěž pro děti MŠ a ZŠ, ale přihlásit se mouhou všichni do 18 let. Projekt pořádá Centrum Mandala z Brna.
Jak celá soutěž probíhá a komu pomůžete svým zapojením, se dozvíte na stránkách projektu.
Autor díla: Zuzana Řezáčová Lukášková |
Mandaly můžete tvořit jakoukoliv technikou a pokud je propojíte s výukou, můžete využít například i dotykový tablet nebo interaktivní tabuli.
Mandalu na dotykovém zařízení vytvoříte v softwaru interaktivní tabule SMART Board nástrojem Tvary (může mít u různých softwarů různá pojmenování) nebo Perem (i zde platí, že může být nástroj jinak pojmenován). Následně použijete Výplň a je hotovo. Je dobré nechat dětem volnou ruku ve stylu výplně. Z jedné šablony mandaly mohou vzniknout velmi různé výtvory. Například:
Autor díla: Ivana Hrubá Eliášová |
Do mandal můžete vložit číslice, písmena, slabiky. Nabízí se následně využití nejen na jejich rozpoznání, ale také například na tvorbu příkladů na sčítání, odčítání...skládání slov, dělení hlásek...
Autor díla: Ivana Hrubá Eliášová |
Videonávod na vytvoření mandal na interaktivní tabuli najdete na stránkách interaktivka.cz a záznam z webináře k tomuto tématu v modulu AudioVideo:
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.