Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Vytvořte si on-line test pro žáky
Odborný článek

Vytvořte si on-line test pro žáky

24. 2. 2015 Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Helena Lazarová

Anotace

Článek seznamuje s učitele se snadným onnline nástrojem, který umožní v krátké době vytvořit test, hru, soutěž družstev pro jakýkoli vyučovací předmět.

Využití hlasovacích zařízení ve výuce zvyšuje motivaci žáků a vede k jejich aktivizaci. Finanční náklady na některá zařízení tohoto typu či speciální software však mnohdy překračují možnosti školy. Díky aplikaci Zondle (www.zondle.com) si můžete vytvořit test pro žáky zdarma a tím získat okamžitou zpětnou vazbu. Nepotřebujete k tomu žádné speciální vybavení ani dlouhodobou přípravu a znalosti. Test nebo hru máte připravené za několik minut a ihned je můžete použít v hodině. Hlasovacím zařízením může být telefon, tablet nebo počítač. Stačí vám jen připojení k internetu, aplikace funguje na všech platformách.

Výhodou je také skutečnost, že aplikace Zondle je dostupná  on-line, není potřeba ji instalovat do počítače. Přestože je aplikace v anglickém jazyce, ovládání je intuitivní a proto se není třeba obávat jazykové bariéry. Po registraci, která vyžaduje vyplnit pouze uživatelské jméno, heslo a souhlas s podmínkami služby se dostanete přímo do prostředí aplikace. V záložce Games zvolte možnost Create a vyplňte název testu (Topic game).

Dále si můžete vybrat z široké nabídky typů otázek. Doporučuji zejména variantu Multiple choice, která umožňuje žákům odpovídat prostřednictvím libovolného zařízení (telefon, tablet i počítač). Pak už stačí pouze napsat otázku (Question), správnou odpověď (Correct answer) a jednu až tři odpovědi chybné (Incorrect anwer). Následně lze otázku uložit (Save question), přidat další otázky (Add question) stejným způsobem nebo uložit celý test (add to my folder). A nyní se dostáváme k obrovské výhodě, kterou aplikace Zondle umožňuje. Vytvořené otázky (show games) totiž můžete používat 3 různými způsoby - jako hru pro jednotlivce na PC nebo interaktivní tabuli (Zondle Student games), jako soutěž družstev pro interaktivní tabuli (Zondle Team Play) nebo jako kvíz (Zondle Challenge), kdy děti jako hlasovací zařízení používají své tablety, mobily či počítače v PC učebně.  Ve všech třech případech je postup velmi intuitivní. Podrobnější informace o aplikaci naleznete v záložce Support, která obsahuje obrázkové tutoriály. 

Aplikace Zondle má široké využití v podstatě ve všech vyučovacích předmětech. Podrobněji představíme Zondle na webináři s názvem Výukové aplikace nejen pro tablety na portálu Scientix, který se uskuteční ve středu 25. února 2015 od 20,00 – 21,00. Webinář je bezplatný a otevřený všem zájemcům, bližší informace lze nalézt na stránkách www.dzs.cz/cz/eun/webinar-pro-ucitele/. Cílem webináře je seznámit účastníky s evropským projektem Scientix a představit několik konkrétních aplikací, které jsou na portálu tohoto projektu volně k dispozici.

Scientix (www.scientix.eu) je projekt iniciovaný Evropskou komisí, který shromažďuje informace o zajímavých projektech z oblasti matematiky, IT, přírodních a technických věd. Učitelé mohou na portálu Scientix bezplatně vyhledávat a stahovat výukové materiály a také požádat o překlad materiálů do českého jazyka. Národní projekty financované z veřejných zdrojů mají možnost se na portál začlenit a tím propagovat svůj projekt na evropské úrovni či zdarma využít on-line konferenční místnost pro své potřeby. Podrobnější informace o projektu Scientix naleznete na stránkách Domu zahraniční spolupráce (www.dzs.cz/eun), národního koordinátora projektu.

Literatura a použité zdroje

[1] – zondle.com. 2015. [cit. 2015-2-12]. Dostupný z WWW: [https://www.zondle.com/publicPagesv2/default.aspx].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Helena Lazarová

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová, Frontální, Individuální

Organizace prostorová:

Školní třída, Specializovaná učebna

Nutné pomůcky:

dotyková zařízení, PC, interaktivní tabule