Odborné články Gymnaziální vzdělávání Období normalizace - závěrečná fáze a sametová revoluce v ČSSR
Odborný článek

Období normalizace - závěrečná fáze a sametová revoluce v ČSSR

11. 2. 2015
Gymnaziální vzdělávání
Autor
PhDr. Ludmila Bystroňová

Anotace

Cílem výukové lekce je práce s autentickým dokumentem vytvořeným oficiálním totalitním režimem, seznámení se se situací kolem 17. 11. 1989 a lidmi zakládajícími Občanské fórum, opozičními osobnostmi tohoto období a jejich rolemi. Zároveň by se žáci měli seznámit s pojmem Státní bezpečnost (StB) a s její úlohou v období normalizace. Práce s textem je více zaměřena na disidentskou osobnost Václava Bendy, na jeho názory a postavení.

CÍL PŘÍSPĚVKU

Cílem příspěvku je poskytnout žákům možnost pracovat s materiálem, který je evidentně jednostranný, vzniklý na zakázku oficiálního režimu a politických sil. Dále také ukázat, jak i ve dnech po 17. listopadu síly StB pracovaly / fungovaly mezi členy opozice, a přinést nové informace o lidech zakládajících Občanské fórum (OF) v roce 1989.

PRŮBĚH VYUČOVACÍ HODINY:

Zadání úkolu ve vyučovací hodině:

Pozorně si přečtěte text na s. 113 - 115 z "Denní situační zprávy StB z listopadu a prosince 1989" (Denní situační zprávy StB z listopadu a prosince 1989. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu P ČR: SECURITAS IMPERII 6/I, 4c, s. 113-115., 2000)  a zodpovězte  otázky na pracovním listu (viz příloha). Pro odpovědi můžete využít také učebnici, internet či jiné zdroje.

Vysvětlivka: II. Správa SNB = krycí označení pro hlavní správu kontrarozvědky.

OVĚŘENÍ VE ŠKOLNÍ PRAXI

Aktivita byla odučena v dubnu 2013 v dějepisném semináři, který je určen pro žáky vyššího stupně gymnázia – 3. a 4. ročník. Z časových důvodů se jevilo použití pracovního listu v semináři jako vhodnější než klasická vyučovací hodina dějepisu. Vzhledem k obsahové náročnosti a dotaci jedné hodiny na zpracování obsahu pracovního listu byl určen vždy dvojici žáků, která společně vypracovávala odpovědi a vyhledávala potřebné informace. Žáci se radili a také získali stejnou známku po vyhodnocení odpovědí. Kromě pracovního listu a textu dokumentu měli žáci k dispozici učebnici a pro každého jeden počítač.

REFLEXE A DOPORUČENÍ

V souvislosti s tímto dokumentem je nutné upozornit na autora záznamu, možné subjektivní či jednostranné záznamy, a podle toho se snažit zaujímat i vlastní hodnotící postoje. Žáci pracují také s informacemi z internetu a z učebnice, vyhledávají a rozlišují podstatné informace, odpovídají na konkrétní dotazy. Musí také zvážit věrohodnost informací ze zdroje z pohledu jeho tvůrce a s ohledem na účel jeho vzniku.

Vzhledem k tomu, že došlo k ověření ve výuce dějepisu pouze jedenkrát, není možné objektivně zhodnotit metody práce žáků v hodině. Stanovený cíl však splněn byl. Zvažovali jsme také možnost zaslat pracovní list s textem jako úkol přes internet každému žákovi zvlášť. Nakonec jsme byli rádi, že celá fáze proběhla v hodině, a bylo možné žáky sledovat při společné práci, vidět jejich vzájemnou komunikaci, dělbu práce a společnou formulaci odpovědí, které bylo možné v hodině komentovat.

Protože je v poslední době čím dál těžší zaujmout žáky a přivést je k aktivní přípravě do hodin, je tento pracovní typ hodiny výhodný jak k získání informací, tak k ohodnocení práce v hodině, protože i to je možné zahrnout do obsahové správnosti a úplnosti odpovědí žáků. Ve škole bývá k dispozici poměrně dost počítačů – může nastat problém v případě, že si žáci nedonesou učebnice. Při práci ve dvojicích lze předpokládat, že bude učebnic dostatek.

V následující hodině je vhodné se k informacím vrátit, upřesnit je a diskutovat o dalším vývoji aktivit uvedených osobností politického a veřejného života.

Literatura a použité zdroje

[1] – KUKLÍKOVI, J. A J. DĚJEPIS pro gymnázia a střední školy 4. Nejnovější dějiny. . Praha : SPN, 2005. 216 s. ISBN 80-7235-175-3.
[2] – Denní situační zprávy StB z listopadu a prosince 1989.. Praha, 2000. ISBN 80-85821-86-9.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
docx
12.7 kB
Dokument
Pracovní list
Autor
PhDr. Ludmila Bystroňová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Gymnázium
  • Kompetence k učení
  • kriticky přistupuje ke zdrojům informací, informace tvořivě zpracovává a využívá při svém studiu a praxi
  • Gymnázium
  • Kompetence k řešení problémů
  • uplatňuje při řešení problémů vhodné metody a dříve získané vědomosti a dovednosti, kromě analytického a kritického myšlení využívá i myšlení tvořivé s použitím představivosti a intuice

Mezioborove presahy:

  • Odborné vzdělávání
  • 68-42-L/51 Bezpečnostně právní činnost

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová, Individuální

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

vytištěný text, pracovní list, učebnice dějepisu, přístup na internet