Výuka cizích jazyků se neobejde bez doplňkových materiálů. K angličtině i dalším jazykům nalezne učitel i student na internetu nepřeberné množství textů, písniček, videí, vše on-line a většinou zdarma. Latina je v tomto ohledu je popelkou. Přesto existuje samostatný výukový portál, který studentům i učitelům zpřístupňuje cvičení, testy, texty i písničky. Vše samozřejmě v latině a zdarma.
Jedná se o portál www.latina-zdarma.cz. Tento web vznikl v létě roku 2008. Dnes obsahuje více než 600 článků, z větší části cvičení a testů.
Podívejme se, z jakých částí se web skládá a co nabízí. Na hlavní straně webu jsou vyskládány jednotlivé ikony, které odkazují ke konkrétním částem.
Ikona TESTY přináší soubor různých typů testových otázek. Nejčastější a u studentů nejoblíbenější jsou testy výběrové – vyberte z možnosti jednu správnou. Dále zde najdeme testy doplňovací. Zajímavostí jsou testy ze starších ročníků Certamen latinum, tedy obdoby latinské olympiády. Tyto testy poskytl webu Národní institut dětí a mládeže. Všechny testy – původní i přejaté – mají on-line podobu, tedy student vyplní test, odešle odpovědi a ihned se mu ukáže výsledek. Může si porovnat své výsledky s ostatními uživateli, ale především se může podívat, kde a proč udělal chybu. Každá testová otázka má připravené vysvětlení. Pokud se uživatel webu zaregistruje (registrace je zdarma), může sledovat své pokroky, ve kterých testech se zlepšil, ve kterých nikoli.
GRAMATIKA obsahuje vysvětlení základních gramatických jevů latiny a odpovídající cvičení. Protože latina se na českých školách učí většinou (naštěstí ne vždy) jako předmět volitelný a jen jeden až dva roky, zaměřuje se web především na začátečníky. Proto tu zatím není vysvětlení složitějších gramatických jevů. Přesto se má tato kategorie čím pochlubit. Její součástí je totiž několik videolekcí latiny. Původně vznikly jako odpověď na výzvu Khanovy školy (Umíš učit? Ukaž se). Protože se ale autorce práce s videem líbila, přibývají další videa i po skončení výzvy.
Studenti velmi oceňují sekci SLOVNÍ ZÁSOBA. V této sekci se totiž mohou naučit slovíčka nejen různých tematických okruhů, ale především slovíčka z učebnic, které používají. Autoři učebnic a vydavatelé udělili webu souhlas se zveřejněním tzv. wordlistů, tedy soupisů slovíček, která jsou ozvučená, komentovaná a doplněná obrázky a navíc vložená do speciálního programu, který umožňuje režim učení i zkoušení on-line. Na webu tak žáci i učitelé najdou slovní zásobu z učebnic Jiřího Pecha, Vlasty Seinerové i dalších.
Za zmínku stojí také sekce VÝSLOVNOST A NAHRÁVKY, která se stále doplňuje a která obsahuje ozvučená cvičení k výslovnosti latiny a především nahrávky textů z jednotlivých učebnic. Na této sekci se nejvíce projevuje nedostatek financí, protože kvalita některých nahrávek je více než sporná. Lepší technické vybavení si ale autorka webu nemůže dovolit. V této části jsou také latinské písně, které pro web nahrál a nazpíval Tomáš Weissar, student latiny a varhaník. Najdeme zde části mší, vánoční koledy a další. Tato část nahrávek má naštěstí výrazně vyšší kvalitu a písně lze bez obav využít při výuce latiny.
Mezi nejnavštěvovanější část webu ze strany laiků patří část LATINA KOLEM NÁS, která shromažďuje latinské nápisy z České republiky i Slovenska. Nápisy jsou vždy uvedeny ve fotografii, přepisu, překladu a často s komentářem či vysvětlivkami. Každý student latiny má při jejich luštění radost, že může své znalosti latiny použít v praktickém čtení textů, které vidí kolem sebe, ve svém městě.
V dalších sekcích webu se pak nacházejí krátké i delší texty, umělé i originální, s komentářem i bez něj, vtípky a znovu i písně, které jsou roztroušeny v několika sekcích. Zajímavé jsou určitě umělé texty pro začátečníky na jedné straně a na druhé straně např. Caesarovy Zápisky či Ovidiovy Proměny i s označením hexametru.
Nedostatkem webu je absence cvičení k procvičování obtížnějších gramatických jevů. Na druhou stranu, kdokoli může taková cvičení vytvořit. Autorka nabízí každému učiteli prostor, aby ukázal, že umí vymyslet zajímavá cvičení a je ochoten se o ně podělit s ostatními.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.