Příspěvek vznikl v rámci projektů pořádaných o.s. Aisis.
Potřeby - akvárium, plechovka od piva nebo limonády, vařič nebo kahan, kožená rukavice.
Provedení: Do plechovky nalijeme trochu vody (asi 0,5 - 1 cm nad dno) a zahřejeme ji až prudkému varu. Otvor můžeme přiklopit mincí. Když voda vře, rukou s rukavicí rychle plechovku překlopíme dnem vzhůru do akvária se studenou vodou. Pára v plechovce rychle zkapalní, tím se sníží tlak v plechovce a vnější vzduch svým tlakem plechovku rozmačká dřív, než do ní nateče voda (ta vlastně plechovku zazátkuje).
Otázky pro žáky:
1. Rozmačkání plechovky tlakem vzduchu |
Potřeby - Torricelliho trubice s vodou (Ariane Schola). Průhledná 10 m dlouhá plastová trubice o průměru 8 - 10 mm zakončená vzduchotěsnou zátkou nebo na konci zatavenou skleněnou trubicí asi 70 cm dlouhou.
Provedení: Trubici pověsíme z okna (aspoň ve výšce 10 m) uzavřeným koncem dolů a naplníme ji obarvenou vodou s několika kapkami Jaru. Plnění probíhá pomalu, protože vzduchové bubliny stoupají vzhůru jen zvolna. Když je trubice zcela zaplněná a je bez bublin, zazátkujeme ji a spustíme tento konec dolů. Druhý, při plnění dolní konec, vytáhneme vzhůru. Poté spodní konec ohneme, jak ukazuje obrázek, a vytáhneme zátku. Žáci zpravidla očekávají, že z trubice začne stříkat voda jako z vodotrysku. Tlak vzduchu však dovolí vytékat vodě jen potud, než se výška hladiny vodního sloupce v trubici ustálí v desetimetrové výšce nad otvorem.
Otázky pro žáky:
Vysvětlení pokusu: Vzduch, který tvoří obal Země, tlačí stejně velkým tlakem jako desetimetrový sloupec vody. Na každý centimetr čtverečný tlačí vzduch zhruba stejně, jako kdyby na této plošce stálo kilogramové závaží.
2. Závaží
|
Potřeby - miska a dvojice zkumavek, z nichž menší je možné lehce zasunout do větší.
Provedení: Větší ze zkumavek naplníme vodou, do ní zasuneme druhou a obě pak rychle nad miskou obrátíme „vzhůru nohama". Přitom do vnitřní zkumavky ještě trochu zatlačíme. Voda z velké zkumavky začne po stěnách menší vytékat a vnitřní zkumavka pomalu leze vzhůru, dokud se její okraj nezarazí u okraje velké zkumavky.
Otázka pro žáky:
Potřeby - půllitrová láhev od mléka, proužek papíru, zápalky, oloupané vajíčko uvařené natvrdo.
Provedení: Proužek papíru složený tak, aby se dal snadno vhodit do láhve od mléka (nebo od kečupu), zapálíme a vhodíme do láhve. Na hrdlo láhve co nejrychleji položíme vajíčko špičkou dovnitř. Vejce začne nejdříve nadskakovat a potom s hlasitým mlasknutím skočí do láhve.
Otázky pro žáky:
Vysvětlení pokusu: Plyny se zahřáním roztahují, a pokud jsou uzavřeny, zvětšují svůj tlak. Při ochlazování plynu v uzavřeném objemu jejich tlak klesá. Na začátku pokusu, při hoření papíru, byl tlak v láhvi větší než venkovní (atmosférický). Nadzvedával proto vajíčko a část plynů unikala ven. Když hoření ustalo, zbytek plynů uvnitř se od stěn láhve ochladil, jejich tlak se zmenšil a venkovní tlak vmáčkl vajíčko do láhve.
5. Vejce do láhve |
Potřeby - zavařovací láhev s víčkem, zápalky, proužek papíru.
Provedení: Proužek papíru zapálíme a vhodíme do zavařovací láhve. Na hrdlo láhve za okamžik přitiskneme víčko. Papír za chvilku zhasne a víčko pevně drží na láhvi.
Otázka pro žáky:
Vysvětlení pokusu: Horké plyny vzniklé při hoření papíru se nejdřív roztáhly a částečně unikly ze sklenice. Po přiklopení víčka se o stěny sklenice plyny ochladily, a tím klesl jejich tlak. Na víčko tlačí zvenku větší tlaková síla, která tiskne víčko k láhvi.
Potřeby - Magdeburské polokoule (Ariane Schola).
Provedení: Gumové polokoule k sobě přitiskněte tak, abyste vytlačili vzduch, který je mezi nimi. Vnější tlak drží polokoule u sebe a brání jejich odtržení. Pozor, neodtrhávejte polokoule od sebe velkou silou, hrozí přetržení kroužků.
Otázka pro žáky:
Potřeby - sklenice se síťkou, pohlednice, pohárek 0,5 dl, ústřižek pohlednice s přilepenou šňůrkou.
Provedení: Na okraj sklenice přilepíme epoxidem nebo jiným kvalitním lepidlem vypnutou bílou síťku (např. ústřižek bílé dámské tenké punčochy) a začistíme okraje žiletkou. Do sklenice, kterou držíme tak, aby nebyla síťka vidět, nalijeme před dětmi až po okraj vodu a přiklopíme pohlednicí. Jestliže sklenici překlopíme „vzhůru nohama", pohlednice drží na sklenici a voda nevyteče. To lze ovšem přednést i se sklenicí bez síťky. Je-li ale sklenice opatřena síťkou, můžeme na závěr pohlednici opatrně sesunout a voda nevyteče ani v tomto případě. Úlohu papíru zastoupí tenká povrchová blanka na vodě mezi očky punčochy. Stačí ale sklenici naklonit nebo s ní nepozorovaně zatřást a voda vyteče. Na pohárek zcela naplněný vodou přitiskneme ústřižek pohlednice se šňůrkou nalepenou uprostřed. Převrátíme-li pohárek, voda nevyteče. Přidržíme papír na pohárku a za šňůrku držíme papír. Pohárek, na němž bude tlakem vzduchu držet (viz obrázek).
Otázka pro žáky:
6. Sklenice s papírem a síťkou |
Potřeby - plastová láhev s vypouštěcí hadičkou.
Provedení: Na dolní okraj plastové láhve zapustíme vzduchotěsně trubičku, na níž napojíme hadičku dlouhou aspoň 1 m. Láhev naplníme vodou a umístíme ji tak, aby hadička visela dolů a voda mohla vytékat do připravené nádoby. Při vytékání vody se láhev postupně bortí vnějším tlakem vzduchu.
Otázka pro žáky:
Vysvětlení pokusu: Pokles tlaku v láhvi je dán svislou délkou vodního sloupce. Pokus by se proto nedařil, kdyby hadička byla příliš krátká nebo ležela vodorovně na stole.
7. Borcení láhve vypouštěním vody |
Potřeby - láhev, hadička, akvárium.
Provedení: Láhev naplníme po okraj vodou a její hrdlo vnoříme do nádoby s vodou. Hadičku na jednom konci stiskneme a druhý konec vsuneme do láhve. Jestliže stisk konce hadičky uvolníme, vnější tlak vzduchu vhání trubičkou vzduch do láhve, a ta se postupně vyprazdňuje.
Otázka pro žáky:
8. Vtékání vzduchu do láhve s vodou |
Potřeby - láhev s dlouhou trubičkou utěsněnou vzduchotěsně v hrdle. Horní konec trubičky by měl být zúžený.
Provedení: Do láhve nalijeme vodu asi do čtvrtiny její výšky a láhev uzavřeme zátkou s trubičkou, která sahá těsně nad dno. Vyčnívající trubičkou nafoukáme do láhve vzduch. Když přestaneme foukat, začne z trubičky stříkat voda.
Otázka pro žáky:
9. Stlačování vzduchu |
Potřeby - láhev s vápennou vodou, zkumavka, kádinka, sifonová láhev s CO2, limonádové brčko.
Provedení: Vápennou vodu připravíme rozmícháním páleného nebo hašeného vápna ve vodě. Po usazení kalu u dna slijeme čirou vápennou vodu (hydroxid vápenatý) do láhve. Do kádinky nalijeme vápennou vodu a vypustíme do ní ze sifonové láhve oxid uhličitý. Vápenná voda se zakalí vzniklým uhličitanem vápenatým. Tím se prokazuje přítomnost oxidu uhličitého. Do zkumavky opět nalijeme vápennou vodu a brčkem vydechujeme vzduch z plic tak, aby probublával vodou. Za chvíli dojde opět ke kalení vody. To prokazuje přítomnost oxidu uhličitého ve vydechovaném vzduchu.
Otázka pro žáky:
Potřeby - svíčka, sklenice, zápalky.
Provedení: Zapálenou svíčku přiklopíme sklenicí. Plamen svíčky za chvíli zhasne. Kyslík ve vzduchu pod sklenicí, který je při hoření nezbytný, se sloučil s vodíkem a uhlíkem z parafínu na jiné plyny (oxid uhličitý a vodní páru).
Otázka pro žáky:
Poznámka: Často prováděný pokus, kdy se sklenicí přiklopí hořící svíčka v misce s vodou a voda vystoupá do sklenice, se většinou chybně vykládá. Tvrdí se, že se kyslík spotřeboval, tj. jakoby ztratil, a jeho místo zaujala voda. Ve skutečnosti jde jednak o přiklopení již rozepnutých horkých plynů a následující smrštění po jejich ochlazení o stěny sklenice, jednak o kondenzaci (zkapalnění) vzniklé vodní páry. Tím dochází ke snížení tlaku plynů pod sklenicí.
11. Kyslík, součást vzduchu nutná k hoření |
Potřeby - Ruční vývěva (Ariane Schola), lahvička s trubičkou v zátce, pouťový balónek, scvrklé jablko, malá kádinka se zkumavkou, syrové vajíčko na stojánku Heronova fontánka.
Provedení: Lahvičku naplníme asi do poloviny vodou a zazátkujeme zátkou, kterou prochází trubička (po obvodu vzduchotěsně). Jestliže vložíme lahvičku do nádobky vývěvy a začneme vyčerpávat vzduch, začne z trubičky vystřikovat voda jako z malého vodotrysku.
Otázka pro žáky:
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.