Ekolibřík je vzácný druh kolibříka. Poprvé byl spatřen před šesti lety v Lanškrouně. Od té doby se pravidelně objevuje na krátký čas v březnu nebo v dubnu. Vidět ho můžete během jednoho týdne v prostorách Domu dětí a mládeže Damián v Lanškrouně. Nejraději má děti ze 4. tříd základních lanškrounských škol. Doposud se nepodařilo odchovat mláďata v jiných lokalitách. Pokud byste měli zájem o podrobnosti, jak s tímto zajímavým živočichem vycházet, neváhejte se zeptat.
Ekolibřík je roky prověřený a osvědčený projektový den Domu dětí a mládeže v Lanškrouně. Je zaměřený na posílení vědomí, že každý z nás má sílu, moc i odpovědnost za to, v jakém prostředí budeme žít. Vznikl v roce 1998 pro žáky 6. tříd lanškrounských škol. Čas ukázal, že myšlenka, způsob realizace a především nadšení organizátorů, udělá z této aktivity pravidelnou a všemi vítanou akci. V současné době přichází na projektový den žáci 4. tříd lanškrounských škol – čím dříve zasejeme semínko zodpovědnosti za své chování vůči přírodě, tím lépe. Myslím, že by stálo za to, aby se Ekolibříku účastnily ještě mladší děti.
Děti přichází do DDM v 8 hodin, posadí se v herně, paní ředitelka je přivítá a začíná úvodní část, která trvá přibližně jednu hodinu. Společně s dětmi hovoříme o nutnosti ochrany přírody, o třídění odpadů a především o osobní zodpovědnosti. Společně dojdeme k závěru, že i dítě má možnost ovlivnit, v jakém prostředí žijeme a budeme žít. V úvodní části děti pracují na interaktivní tabuli. Ano, pracují děti, já jsem v roli průvodce. To ony samy objevují informace, porovnávají svá řešení, diskutují nad videoukázkou nesprávného postoje k ochraně přírody. Na závěr úvodní části hrajeme na interaktivní tabuli hru. Jednu skupinu tvoří chlapci a druhou děvčata. Pokaždé je to úžasný zážitek. Děti tato aktivita velmi baví a já si to krásně užívám. Dětská radost je i pro mě odměnou.
Ekolibřík 2011. Odpady útočí. |
Autor díla: Ivana Hrubá Eliášová |
Po úvodní části mají děti čas na svačinu. Pak se rozdělí do 5 skupin a po 10 minutách se střídají na jednotlivých stanovištích. Aktivity jsou pestré – děti získávají vědomosti o přírodě, poznávají přírodniny, hrají hru, ve které trénují správné třídění odpadu, kreslí, lepí… a také si upevňují poznatky z úvodní části.
Na konec každé dítě vyplní test, ve kterém prokáže, co se ten den dozvědělo a co si zapamatovalo. Třída, která byla nejlepší, jede na výlet. Odměnu dostanou ale i ostatní třídy. V příštím roce plánujeme jiný systém vyhodnocení a ohodnocení. Vědomě chceme upustit od testování a odměně toho nejlepšího. Spolupráce je lepší než soupeření a projektový den může pokračovat společnou zábavnou akcí.
To v čem a jak budeme žít, je jen na nás. Každý máme tu moc se rozhodnout, jak se budeme chovat, který výrobek a od koho si koupíme. Jedině myslící, aktivní a zodpovědní jedinci vytváří prosperující a spokojenou společnost. Volba je na každém z nás.
Článek nabízí doplňující informace k webináři/online setkání Projektový den Ekolibřík – zkušenosti s využitím interaktivní tabule v projektovém dnu DDM, které proběhlo 9. dubna 2014 v online prostřední Metodického portálu. Záznam a odkaz na další materiály >>ZDE<<.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.