Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Sladká droga: Jsme závislí na cukru?
Odborný článek

Sladká droga: Jsme závislí na cukru?

Anotace

Cukr má mnohem větší moc, než by většina z nás považovala za možné. Už dávno jsme civilizace závislá na cukru. A s nadměrnou konzumací cukru nesouvisí pouze problémy s váhou, ale rovněž velmi častá náladovost a potíže se soustředěním (!). Knížka nejen pojmenovává příčiny závislosti na cukru, ale hlavně nabízí způsoby, jak "ven z cukerné pasti".

Ruku na srdce aneb Jsem závislý/á na cukru?

Chceme-li, aby s námi manipulovanými a na cukru závislými spotřebiteli bylo konečně nakládáno lépe, musíme být aktivní, musíme používat tvrdých metod, vyvíjet tlak a nastavit hranice. Jinak to nejde. Nyní si myslíte: „Snaží se nám namluvit, že je to skutečně nutné, že to jinak nepůjde. Ale do jaké míry jsem vlastně postižen i já sám? Patřím vůbec mezi závislé na cukru?“

Zajímavá otázka, kterou jste si pravděpodobně už položili. Možná již dlouho tušíte (nebo víte), že cukr ve vašem životě hraje neblahou roli, nebo svou závislost vehementně popíráte, i když jste konfrontováni s jejími jednoznačnými příznaky. Možná ale patříte k těm, kteří mají skutečně dosud všechno pod kontrolou.

Následující test vám může pomoci zjistit, jak na tom skutečně jste. Odpovězte, prosím, na všechny otázky spontánně, sečtěte dosažené body a zjistěte, jak moc jste závislostí na cukru ohroženi.

Příjemnou zábavu!

Nejprve ale ještě malé upozornění, které vám bude možná připadat trochu zvláštní nebo nepřiměřené: je důležité, abyste na všechny otázky odpověděli zcela upřímně! Proč je toto upozornění nutné? Zkušenost ukazuje, že mnoho závislých lidi má tendenci své chování tu a tam ukazovat v lepším světle a bagatelizovat jeho dopady. „Přikrášlené“ odpovědi nám ale nepomohou, protože my chceme skutečně vědět, jak moc jsme již ve spárech sladkého ďábla.

A. Jak často jíte sladké/sladkosti?

 1. vůbec ne nebo pouze velmi zřídka (maximálně 1× týdně)
 2. 1× až 3× týdně
 3. (několikrát) denně

B. Snídáte rádi sladké?

 1. ne, mám raději vydatné snídaně
 2. někdy ano, jindy ne – někdy snídám sladké a někdy mám vydatnou snídani, zhruba půl na půl
 3. v podstatě každý den začínám sladkou snídaní

C. Mlsáte při sledování televize?

 1. ne, nikdy
 2. někdy
 3. ano, to k tomu prostě patří

D. Máte někdy neovladatelnou chuť na sladké / na sacharidy?

 1. ne, nikdy
 2. občas mám na sladké skutečně obrovskou chuť
 3. ano, v podstatě trvale

E. Dáváte při nakupování pozor na obsah cukru ve zdánlivě nesladkých potravinách?

 1. ano, vždy
 2. někdy
 3. ne, je mi to jedno – hlavně že to dobře chutná

F. Utratíte za sladké hodně peněz?

 1. ne
 2. nijak zvlášť mnoho
 3. ano, poměrně hodně 

G. Jíte často hotové produkty, stravujete se v řetězcích rychlého občerstvení?

 1. ne nebo pouze velmi zřídka
 2. několikrát týdně
 3. skoro výhradně se stravuji tímto způsobem 

H. Dokážete sníst pouze jednu řadu čokolády, přestože se na vás ze stolu směje celá tabulka?

 1. ano, zcela bez problémů
 2. někdy je to poměrně obtížné
 3. vůbec to nejde, vždy sním celou tabulku

I. Máte pocit, že v posledních měsících/letech konzumujete více sladkého?

 1. ne                                                                           
 2. o něco       
 3. ano, výrazně

J. Když sníte něco sladkého, máte potom špatné svědomí?

 1. ne
 2. někdy
 3. ano, často

K. Jíte sladké například proti stresu, samotě, chcete-li relaxovat nebo se odměnit?

 1. ne
 2. někdy
 3. ano, stává se to často 

L. Jíte sladkosti tajně?

 1. nikdy
 2. někdy
 3. ano, často 

M. Domníváte se, že konzumujete více cukru než ostatní lidé, které znáte?

 1. ne
 2. stejně
 3. ano

N. Představte si, že by vám lékař ze zdravotních důvodů doporučil, abyste od tohoto okamžiku přestali jíst potraviny obsahující cukr. Jak byste reagovali?

 1. bez problémů, proč ne?
 2. bylo by mi to trochu nepříjemné
 3. panicky!

O. Už jste se někdy zařekli: „Od zítřka / od pondělí / od příštího týdne již nebudu jíst nic sladkého?“

 1. ne
 2. občas to dělám
 3. dělám to neustále, ale je to k ničemu!

Bodování:

 • Odpovědi č. 1 = 0 bodů
 • Odpovědi č. 2 = 1 bod
 • Odpovědi č. 3 = 2 body

A zde je vyhodnocení:

0 až 5 bodů

Závislostí na sladkém jste pravděpodobně ohroženi pouze velmi málo. Pravděpodobně jste dokonce skutečný „cukerný asketa“ – buď proto, že vám sladké příliš nechutná, nebo proto, že jste se vědomě rozhodli vzdát se průmyslového cukru apod. A pokud přesto sníte něco sladkého (což se stává poměrně zřídka), zcela vědomě si to užijete. Budete-li se i nadále chovat stejně a nezvýšíte konzumaci cukru, vyláme si na vás „sladký ďábel“ zuby i příště.

 6 až 12 bodů

Bezpochyby máte rádi sladké. Sladké si ale (ještě) skutečně vychutnáváte, mlsání máte pod kontrolou a konzumujete tak pouze umírněné množství potravin obsahujících cukr. Někdy se ale také zachováte lehkomyslně a zkonzumujete více cukru, než by pro vás bylo dobré. Váš potenciál ke vzniku závislosti na cukru je lehce zvýšený a již jste si vytvořili určité „sladké“ návyky. Projížďky na cukerné horské dráze a s nimi spojené neodolatelné chuti vám již bohužel nejsou zcela neznámé. Dávejte, prosím, dobrý pozor, protože jinak byste se mohli sladkému ďáblu dostat rychle do spárů.

13 až 20 bodů

Dosažené body bohužel jasně ukazují, že pravidelně (denně) konzumujete nezanedbatelné množství cukru. Váš potenciál ke vzniku závislosti na sladkém je výrazně zvýšen – možná jste již dokonce závislí (případně jste na nejlepší cestě se závislými stát). Potraviny obsahující cukr patří k vašemu každodennímu životu, cukr „potřebujete“ a saháte po něm v nejrůznějších situacích. Často máte nezřízenou chuť, kterou také chcete a musíte uspokojit. Přesto jste (ještě) schopni se kontrolovat a nejste svým „sladkým“ návykům vydáni na milost a nemilost. A pokud to je nutné, dokážete se dokonce určitou dobu stravovat bez cukru. Zcela se vzdát cukru by pro vás ale bylo poměrně obtížné.

21 až 30 bodů

Určitě to již tušíte – nejenže máte extrémně zvýšený potenciál ke vzniku závislosti na cukru, ale pravděpodobně jste na něm již delší dobu závislí! Celý den konzumujete sacharidová jídla a především sladké a jiné průmyslově vyráběné produkty obsahující mnoho skrytého cukru. Abyste zahnali neustále se opakující strašné chutě, potřebujete sladké. Neustále jezdíte nahoru a dolů na horské dráze. A vedle vás sedí sladký ďábel, drží vás pevně ve svých spárech a mnohoznačně se usmívá!

Nás závislých je mnoho a máme moc

Výsledek testu vás příliš nepotěšil? Netrapte se, protože mnoho lidí je na tom stejně jako vy, na cukru je závislých skutečně příliš mnoho lidí. Jak se to mohlo stát? Zjevně jsme byli v uplynulých letech příliš důvěřiví, nebo dokonce někdy i příliš naivní. Příliš často jsme nezpochybňovali dobře znějící reklamní sliby potravinářského průmyslu, prostě a jednoduše jsme je přijímali, nebo jsme jim dokonce věřili. Dopustili jsme, aby bylo velké množství „potravin“ ochuceno natolik, že jsou sice jedlé, ale bohužel vůbec ne zdravé! Dopustili jsme, abychom se stali systematicky závislými na cukru. Důvěřovali jsme tam, kde to vůbec nebylo na místě.


Materiál byl poskytnut zdarma nakladatelstvím Portál z publikace Sladká droga.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
M. Fontana

Hodnocení od uživatelů

Miroslav Melichar
4. 6. 2014, 20:07
Kritika nadbytku cukru ve výživě je jistě oprávněná. Výživa je ale komplxní záležitost a jednostranná doporučení jsou proto problematická. 
Ukázka má naznačit, co čekat od celé knihy. Co tedy vidíme:
"B: Snídáte rádi sladké? 1. Ne, mám raději vydatné snídaně." - I sladká snídaně přece může být vydatná! Nebo raději opravdu vydatnou = 5 vajec na slanině?
"D: Máte někdy neodolatelnou chuť na sladké /sacharidy?" - Část sacharidů není sladká, třeba škrob. Ne, že bych měl zrovna neodolatelnou chuť na škrob, ale mám někdy neodolatelný hlad - tak jím chleba, těstoviny, ...
Co umělá sladidla? Tak se vyhnu cukru. V testu o nich není, v knize možná ano.
Tím není řečeno, že je uvedená kniha nesmysl. Neměla by nás ale svést k tomu, že si budeme myslet, že jíst zdravě znamená jen jíst méně cukru.
Pavlína Hublová
4. 6. 2014, 21:49
Děkujeme za upozornění a věříme, že naši čtenáři budou k ukázce přistupovat podobně s rozmyslem.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Téma článku:

Ostatní