Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Tajemství staré truhly: Obrázky z lékařských špachtlí
Odborný článek

Tajemství staré truhly: Obrázky z lékařských špachtlí

13. 2. 2014 Základní vzdělávání
Autor
Eva Holíková

Anotace

Článek se věnuje výstupu z projektu Klíčení, aneb rosteme s dětmi pro starší školní věk nazvané Tajemství staré truhly a představuje ukázku, jejíž hlavní činností jsou pracovní aktivity.

Čas přípravy: 30 minut
Čas realizace: 45 minut
Prostor: klubovna
Roční období: kdykoli
Počet účastníků: 1 - 20
Věková kategorie: 12 - 14 let

Cíle:

 • Rozvoj těchto kompetencí: komunikativní, sociální a personální, pracovní, k učení.
 • Procvičení zručnosti a jemné motoriky.

Motivace:

V další nenápadné malinké truhličce bylo plno špachtliček od lékaře. K čemu asi byly? Hledám, šmátrám a mezi volně uloženými špachtličkami jsou nějaké slepené. Po natažení zjišťuji, že je to obrázek – moc vtipné.

Hned jak budu mít čas, zkusím obrázek napodobit.

Potřeby:

Lékařské špachtle, ubrousky, lepidlo, izolepa, igelit na stoly, akrylové barvy, patinové barvy, štětce.

Provedení:

Tato technika je vhodná pro všechny tři věkové kategorie najednou.

 1. Připravte si lékařské špachtličky a pomocí žluté pásky (páska, kterou používají malíři pokojů — nepoškodí vám dřevo a dobře drží) je slepte k sobě. Z druhé strany nalepte dvě či více příčných špachtlí lepidlem na dřevo. Zatěžte a nechte dobře zaschnout.
 2. Natřete akrylovou barvou. Pokud nechcete mít destičku jednobarevnou, použijte trik s patinou — na suchý barevný základ vtírejte suchým štětcem maličko kontrastní barvy – na štětci musí být barvy opravdu jen maličko. Nejdříve udělejte test do papírové utěrky – nesmí vznikat barevné skvrny, jen se zvýrazní nerovnost povrchu.
 3. Vystřihněte motiv z ubrousku a nalepte. Pokud máte destičku tmavou, doporučujeme použít lepidlo na tmavý podklad ve spreji.
 4. Po zaschnutí lepidla domalujte pomocí lakových fixů. Lze stříknout bezbarvým lakem nebo lakem na nehty. Pokud vytváříte motiv berušky, tak z druhé strany pomocí tavné pistole přilepte drátky tak, aby to vypadalo, že tykadla pokračují i mimo ubrousek.

Ze špachtlí se dají vytvářet různá díla.

Například špachtle se slepí k sobě různě odskakované. Jindy se zase může rámeček ozdobit nalepením např. mušliček nebo listí, podle toho, o jaký motiv se jedná.

Jedním z nejtěžších výrobků je skládačka. Starší děti mohou tento výrobek vyrobit jako hru pro své mladší kamarády.

Ubrousek se nalepí z obou stran špachtlí a po úplném zaschnutí se jednotlivé špachtle rozříznou a skládačka je hotová.

Pozor! Špachtle se musí rozříznout velmi ostrým nožem, jinak se ubrousek hrne a krabatí.

Další možný výrobek ze špachtlí je krabička.

Na výrobu budete potřebovat – dno a boky na truhličku, 13 ks lékařských špachtlí, kousek plátna, žlutou lepící pásku, hnědou akrylovou barvu, ubrousek, lepidlo na decoupage a kousek samolepící magnetické fólie.

Dno truhličky má rozměr 137×70mm a bok 70×87mm, nahoře je zakulacený. Lze jej koupit v hobby obchodech nebo na internetových stránkách.

 1. Pomocí žluté pásky si slepte čtyři špachtle na přední díl truhličky a 9 špachtlí na zadní díl a víko.
 2. Boky, dno i slepené špachtle natřete tenkou vrstvou lepidla na decoupage (špachle samozřejmě z té strany, kde nemáte pásku). Nechejte zaschnout.
 3. Žlutou pásku nalepenou přes devět špachtliček natřete hnědou akrylovou barvou. Také lze místo pásky nalepit lepidlem na decoupage kus plátna a to přetřít tak, aby nebylo při otevření truhličky nápadné.
 4. Z ubrousku vystřihněte dílky — stříhejte je větší, počítejte s tím, že budete lepit i hrany a mírně zalepovat na druhou stranu.
 5. Na zaschlé lepidlo na špachtličkách položte vrchní díl ubrousku (tj. zbavte vystřižený motiv dvou zadních papírových vrstev) a přes pečicí papír přižehlete. Boky máte nažehlené z obou stran.
 6. Protože truhličku budete brát často do ruky, víko se bude namáhat, nestačí jen nažehlit. Nažehlení ubrousku vám spíš jen pomůže zafixovat ubrousek na jedno místo. Přetírejte lepidlem, zalepte ubrousek přes hrany (mezi obloučky konců špachtlí si jej nastříhejte, aby se vám lépe lepilo). Lepidlo zároveň vytvoří na truhličce i ochrannou vrstvu. Pokud máte doma vrchní lak, můžete rovnou pracovat s ním. Udělá stejnou službu.
 7. Boky truhliček přilepte ke dnu.
 8. Čtyři slepené špachtle, které tvoří přední část truhličky, nejdříve ze spodní strany natřete také nahnědo a po zaschnutí barvy je přilepte lepidlem na dřevo na hrany bočnic a na celou spodní hranu dna.
 9. Stejným způsobem přilepte první tři špachtle na zadní stranu. Ostatní špachtle pouze opřete o hrany bočnic a převažte gumičkou, aby vše dobře drželo a nechejte zaschnout.
 10. Zapínání můžete řešit různě – např. pásek samolepící magnetické fólie. A hotovo — poslední špachtle víka a první špachle přední strany se překrývají.

Do krabičky můžete dávat cokoli drobného – šperky, vzpomínky, drobné aj. Záleží jen na vás.

Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Poznání a Přátelství.

Přístup k dětem se specifickými vzdělávacími potřebami:

Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky.


Další rozsáhlé informace (jako např. výsledky zmíněného dotazníkového šetření) a hlavně všechny materiály včetně všech metodických a pracovních listů naleznete ke stažení zdarma na webových stránkách www.kliceni.cz.

Toho, kdo si jednotlivé výstupy projektu stáhne a měl by chuť se zapojit a být nápomocen, pracovní tým Klíčení žádá o zpětnou vazbu. Materiály jsou úmyslně k dispozici pouze v elektronické podobě, jelikož se neustále při práci s nimi rodí nové a nové nápady, proto se stále pracuje na aktualizaci všech metodických listů a jejich doplňování, a tak Pionýr bude vděčen za jakékoliv připomínky. S případnými náměty, radami či kritikou se obraťte na kontakty na uvedených webových stránkách projektu Klíčení. 

S případnými náměty, radami či kritikou se obraťte na kontakty na uvedených webových stránkách projektu Klíčení
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
228.52 kB
PDF
U11 Obrázky z lékařských špachtlí

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Eva Holíková

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Organizace řízení učební činnosti:

Individuální

Organizace prostorová:

Školní třída