Kresba hraje důležitou roli v přípravě předškolních dětí na hodiny psaní. Děti se při kreslení učí základním dovednostem, které jsou při psaní důležité:
Už v nejútlejším věku dítěte bychom měli kreslení věnovat patřičnou pozornost: měli bychom si všímat, jak dítě bere tužku do ruky a citlivým způsobem ho učit správnému úchopu. Důležité je vzbudit v dítěti zájem o kreslení a povzbuzovat ho v jeho výtvarných pokusech. Nestačí dát dítěti papír a pastelky se slovy: „Tady si něco kresli ...“. Je třeba ho do kresby vtáhnout a ukázat mu, že je to snadné a že to může být i velká zábava – zkrátka udělat tuto činnost zajímavou. Jak na to, se dočtete v následujícím postupu.
Krátké individuální aktivity lze v mateřské škole zařazovat průběžně, buď při ranních hrách, nebo při odpoledních činnostech. Společně pak můžeme hry využívat v rámci tělovýchovných chvilek, při pobytu venku apod.
Úvodní rituál:
Cíl aktivity:
Postup:
Pojďte kluci, holčičky,
vezmeme si barvičky.
Budeme si spolu hrát,
všechno možné malovat.
Uvolňovací cvičení:
Cíl aktivity:
Postup:
Pochod:
Byl krásný letní den,
slunce jasně svítilo.
A tak jsem si vyšel ven,
moc se mi to líbilo.
Pták:
Rozhlížím se po obloze,
ptáky letět vidím.
Nad hlavou mi krouží dlouze,
až se tomu divím.
Taky bych si přál,
letět do oblak.
A tak zkouším stále dál,
křídly mávat jako pták.
Kraul:
A teď skočím do rybníka,
chtěl bych umět plavat.
Učím se to od vodníka,
pozor musím dávat.
Až se plavat naučím,
třikrát plácnu do vody.
Všechny ryby zaskočím,
dám si s nimi závody.
Mlýnek:
Když jsem potkal ježečka,
do klubíčka schoulil se.
Kutálel se z kopečka,
jablíčka mi přinese.
Kutálel se kutálel,
a přitom se smál.
Pěkně se mnou dováděl,
a co bylo dál?
Kolečka:
V tom připluly velké mraky,
sluníčko se schovalo.
Blesky lítají tu taky,
právě pršet začalo.
Nůžky:
Pak jsem potkal zajíce,
takhle stříhal ušima.
Líbil se mi velice,
on si mě však nevšímá.
Prst za prstem:
Viděl jsem i včeličky,
jak nad loukou létají.
Sedají na kytičky,
nektar sladký sbírají.
Kytiček je tady spousta,
jetel, šípek, rozmarýn.
Napočítal bys jich do sta,
podběl, zemědým.
Prší:
Deštík bubnuje do oken,
prší, přímo leje.
Nechoď dneska raděj ven!
Kdepak slunce, kde je?
Cíl aktivity:
Malování s nejmenšími (individuální práce):
Kresba na zemi:
Kreslení podle vzoru:
Samostatná kresba dítěte:
Další básničky (Pejsek, Kočička, Lev, Prasátko a řadu dalších) najdete v brožuře Veršované kresbičky.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Národní pedagogický institut České republiky © 2025