Biologické kontexty:
Absence světla, nízká teplota vody ani obrovský tlak zde není překážkou pro život. Bez dosahu slunečních paprsků, zde nemohou růst rostliny, proto se zdejší živočichové živí padajícím planktonem. Nízké teplotě se přizpůsobují pomalým pohybem a celkovým životním rytmem a vysokému tlaku odolávají díky svému měkkému, téměř průsvitnému tělu. Donedávna před zrakem člověka utajení hlubokomořští tvorové se stali námětem pro tuto vyučovací jednotku.
Umělecké kontexty:
Vazbou na toto téma bylo v uměleckém světě dílo Zdeňka Pešánka:
● Torzo – 1936, pro fontánu Lázeňství pro Světovou výstavu umění a techniky v Paříži 1937
● Světelně-kinetická plastika – pro budovu Elektrických podniků města Prahy, model, 1936
V těchto objektech, v jejich organické formě, lze nalézt paralelu s tvarově rozmanitými, nepolapitelnými a nevyhraněnými tvory žijícími v mořských hlubinách. Pešánkovo zapojení kinetické roviny v plastikách a využití neonu jako uměleckého výrazového prostředku pak ukazuje pojetí světla a pohybu, jaké známe u mnoha současných autorů. Skrze inspiraci těmito díly tedy došlo ke snaze zapojit do hodin výtvarné výchovy formy uměleckého vyjádření, které se nově objevují ve 20. století a vyvíjejí se do současnosti.
Hodina proběhla v rámci praxe na ZŠ Korunovační. Byla realizována s žáky 3. třídy, kterou navštěvovalo 15 dětí.
Cíle:
● osvojení si práce s novými materiály, uvědomění si jejich specifik, charakteristických rysů, výhod i limitů
● seznámení s prostorovou tvorbou, experimentování s jejími výrazovými prostředky
Motivace:
Byla založena na předcházejících kontextech formou vizuálních ukázek (fotografií a videa hlubokomořských tvorů) a verbální komunikaci se žáky – povídání si o podmínkách pro život na dně moří a o podobě a způsobu života zde žijících živočichů.
Úkol:
Žáci měli za úkol vytvořit hlubokomořského živočicha s využitím netradičních materiálů. Následovalo jeho umístění do temného prostoru (krabice), který imitoval jeho životní prostředí. Zde měli oživovat živočicha pohybem, prosvěcovat baterkami a pořizovat fotografické záznamy. Na závěr měli svého hlubokomořského tvora představit ostatním.
Materiály: igelitové sáčky, balónky, svítící tyčinky, provázky, izolepa
Vyjadřovací prostředky: linie, tvar, barva, světlo, prostor
![]() |
![]() |
Autorka: Veronika Stojanovová | Autorka: Veronika Stojanovová |
![]() |
![]() |
Autorka: Veronika Stojanovová | Autorka: Veronika Stojanovová |
![]() |
|
Autorka: Veronika Stojanovová |
![]() |
Autorka: Veronika Stojanovová |
![]() |
Autorka: Veronika Stojanovová |
![]() |
Autorka: Veronika Stojanovová |
![]() |
Autorka: Veronika Stojanovová |
![]() |
Autorka: Veronika Stojanovová |
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.