Slovníky nejsou součástí OpenOffice.org/LibreOffice pro Windows – v tom smyslu, že byste stáhli jeden exe soubor a „už tam byly“. Je třeba stáhnout druhý soubor a nainstalovat slovník překlepů, synonym, dělení slov apod. Záleží na tom, co daný slovník obsahuje. Linuxové distribuce to naopak řeší automaticky prostřednictvím správce softwaru, české slovníky a nápověda k OpenOffice.org/LibreOffice bývají součástí širší lokalizace systému (resp. „jazykové podpory“).
K dispozici jsou slovníky pro desítky jazyků, samozřejmě pro češtinu, slovenštinu, němčinu (ve variantách), angličtinu (ve variantách) a další jazyky včetně z našeho pohledu exotických (zulu, pandžábí, welština, korejština atp.). Slouží jako referenční seznam „známých“ slov (tedy pro korektury překlepů) a obsahují také algoritmus pro dělení slov.
Program nepodporuje opravu gramatiky, existuje sice doplněk pro několik jazyků, ale je postaven na příliš jednoduchém principu „vyjmenování možných gramatických chyb“. Kromě složitosti češtiny je důvodem neexistence také nízká poptávka ze strany uživatelů a absence zastřešujícího (vyvíjejícího) subjektu, i když know how pro vytvoření doplňku je dostupný.
Stáhnout český slovník (další slovníky)
Někdy potřebujete „text o ničem“, který pouze vyplní stránku. Říká se mu lorem ipsum, o původu názvu si přečtěte ve Wikipedii. Ve Writeru byl až do verze 3.1 výplňový text, který se vkládal pomocí dt[F3], tedy napsalo se dt a ihned se stiskla klávesa F3 (jde o tzv. automatický text). Jenže ve verzi 3.2 zmizel.
Portál OpenOffice.cz tedy připravil rozšíření Lorem Ipsum generator, které onen text generuje a kromě toho samozřejmě vytváří klasické lorem ipsum o různé délce. Vkládat ho můžete česky, slovensky a „latinsky“.
Není to jediný doplněk tohoto typu, existuje jich víc a samozřejmě také celý web, který je tomuto symbolickému textu věnovaný.
Stáhnout Lorem Ipsum Generator
Skvělý a dlouho vyvíjený doplněk Tomáše Bílka patří mezi základní nástroje každého psavce. Dokáže opravit uvozovky na české, doplnit nezlomitelné mezery za jednoslabičné předložky (častá typochyba), upravit šířku mezer mezi slovy, najít v dokumentu rozdíly oproti stylům a mnoho dalších věcí.
Stáhnout TypoJTB
Autor díla: Vlastimil Ott |
Doplněk Júlia Pastierika se zaměřuje podobně jako TypoJTB na typografické chyby a jejich odstranění, zabývá se ale také mikrotypografickými situacemi – jde o správné použití mezer, slitků (ligatur), spojovníků, pomlček, mezer, můžete upravit rozestupy znaků a kerning. Jedná se o nástroj, který doplňuje poměrně speciální funkce, jimiž kancelářský balík nedisponuje (ale je možné je doprogramovat).
Stáhnout Typografie
Doplněk zobrazí statistiku dokumentu a také výběru. Zobrazuje počet znaků s mezerami i bez mezer, počet slov, řádek, normostran a autorských archů. Lze zapnout počítadlo, které se aktualizuje při psaní – zobrazuje počet znaků, slov a normostran. Výsledek lze kopírovat do schránky.
Stáhnout Počítání znaků
Autor díla: Vlastimil Ott |
Zobrazí cesty k vašim datům, které využívá OpenOffice.org. Je to zajímavé v okamžiku, kdy musíte něco přenastavit nebo jen nevíte, kde máte některé data hledat. Jde např. o šablony nebo uživatelské slovníky.
Stáhnout Pracovní cesty
OpenOffice.org udržuje dva odlišné seznamy dříve otevřených dokumentů. S oběma umí pracovat tento doplněk, který se zobrazuje jako položka v nabídce Soubor. Zobrazuje seznam naposledy otevřených dokumentů podle typu, pokud dokument na daném místě existuje, opět ho otevře. Pokud ne, můžete oba interní seznamy promazat, aby byly aktuální. Je to v podstatě smysluplné využití interní vlastnosti.
Stáhnout History Master
Nabízí vytvoření vlastní položky do hlavní nabídky. Obsahem mohou být dokumenty, řazené do podnabídek, ale lze také spouštět externí programy, otevřít správce souborů nebo vymýšlet různé kombinace. Aktuální dokument lze do nabídky vložit klávesovou zkratkou. Se seznamem naposledy otevřených dokumentů doplněk nepracuje.
Stáhnout Bookmarks Menu
OpenOffice.org dokáže HTML vytvářet, načítat i ukládat. Jenže kvalita exportovaného kódu je průměrná – neprobíhá žádná optimalizace výsledku a ten je někdy skoro nepoužitelný. Navíc jsou HTML značky psány velkými znaky, což budí podezření, že tato funkce se od konce devadesátých let moc nezměnila (tehdy se kód psal velkými písmeny). Naštěstí existuje rozšíření writer2xhtml, které posouvá kvalitu o dost výše. Najdete jej v nabídce Soubor | Exportovat, podporuje XML, XHTML, MathML.
Kromě toho samozřejmě stačí text zkopírovat do schránky a vložit jej do redakčního systému. Podle toho, jak moc práce jste si dali s jeho vyčištěním a použitím stylů, bude výsledek použitelný. Obrázky je nutné samozřejmě načíst ručně.
Tato funkce je součástí doplňku Writer2LaTeX, který dokáže exportovat dokumenty do formátu pro LaTeX. (Ano, bývá to někdy potřeba.)
Stáhnout Writer2LaTeX
Doplněk přidává funkci pro rychlé uložení dokumentu ve třech formátech – OpenDocument (odt, ods, odp), MS Office (doc, xls, ppt) a PDF. Funkce je dostupná z nabídky Soubor.
Stáhnout Uložit do ODF, Microsoft a PDF
Jeden z mála doplňků, které se věnují práci s webovými úložišti, konkrétně s Dokumenty Google, Zoho a WebDAV. Umožňuje jejich načítání a zpětné nahrávání, podporuje štítky a několik dalších vlastností. Jedná se program v Javě.
Stáhnout OpenOffice.org2GoogleDocs
Autor díla: Vlastimil Ott |
Doplňků je mnohem více a mohou být zdrojem pro další článek. Snad vám zde uvedené budou k užitku. Množství z nich najdete na stránkách http://extensions.services.openoffice.org, http://extensions.libreoffice.org/extension-center a http://www.openoffice.cz/doplnky.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Článek je zařazen v těchto kolekcích: