Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Výběr doplňků pro OpenOffice.org/LibreOffice Writer
Odborný článek

Výběr doplňků pro OpenOffice.org/LibreOffice Writer

9. 12. 2011 Základní vzdělávání
Autor
Vlastimil Ott

Anotace

Pro textový procesor Writer z balíku OpenOffice.org/LibreOffice je dostupné velké množství doplňků s novými funkcemi. Pro účely tohoto článku jsme vybrali taková rozšíření, která ulehčují práci nebo přidávají novou vlastnost. Mezi nejdůležitější funkce patří slovníky pro kontrolu překlepů nebo dělení slov, ale jistě vás zaujme také spolupráce s Dokumenty Google nebo rychlé ukládání do formátů DOC a PDF.

Základní rozšíření: Slovníky pro dělení slov a opravu překlepů

Slovníky nejsou součástí OpenOffice.org/LibreOffice pro Windows – v tom smyslu, že byste stáhli jeden exe soubor a „už tam byly“. Je třeba stáhnout druhý soubor a nainstalovat slovník překlepů, synonym, dělení slov apod. Záleží na tom, co daný slovník obsahuje. Linuxové distribuce to naopak řeší automaticky prostřednictvím správce softwaru, české slovníky a nápověda k OpenOffice.org/LibreOffice bývají součástí širší lokalizace systému (resp. „jazykové podpory“).

K dispozici jsou slovníky pro desítky jazyků, samozřejmě pro češtinu, slovenštinu, němčinu (ve variantách), angličtinu (ve variantách) a další jazyky včetně z našeho pohledu exotických (zulu, pandžábí, welština, korejština atp.). Slouží jako referenční seznam „známých“ slov (tedy pro korektury překlepů) a obsahují také algoritmus pro dělení slov.

Program nepodporuje opravu gramatiky, existuje sice doplněk pro několik jazyků, ale je postaven na příliš jednoduchém principu „vyjmenování možných gramatických chyb“. Kromě složitosti češtiny je důvodem neexistence také nízká poptávka ze strany uživatelů a absence zastřešujícího (vyvíjejícího) subjektu, i když know how pro vytvoření doplňku je dostupný.

Stáhnout český slovník (další slovníky)

Výplňový text

Někdy potřebujete „text o ničem“, který pouze vyplní stránku. Říká se mu lorem ipsum, o původu názvu si přečtěte ve Wikipedii. Ve Writeru byl až do verze 3.1 výplňový text, který se vkládal pomocí dt[F3], tedy napsalo se dt a ihned se stiskla klávesa F3 (jde o tzv. automatický text). Jenže ve verzi 3.2 zmizel.

Portál OpenOffice.cz tedy připravil rozšíření Lorem Ipsum generator, které onen text generuje a kromě toho samozřejmě vytváří klasické lorem ipsum o různé délce. Vkládat ho můžete česky, slovensky a „latinsky“.

Není to jediný doplněk tohoto typu, existuje jich víc a samozřejmě také celý web, který je tomuto symbolickému textu věnovaný.

Stáhnout Lorem Ipsum Generator

TypoJTB

Skvělý a dlouho vyvíjený doplněk Tomáše Bílka patří mezi základní nástroje každého psavce. Dokáže opravit uvozovky na české, doplnit nezlomitelné mezery za jednoslabičné předložky (častá typochyba), upravit šířku mezer mezi slovy, najít v dokumentu rozdíly oproti stylům a mnoho dalších věcí.

Stáhnout TypoJTB

Autor díla: Vlastimil Ott

Typografie

Doplněk Júlia Pastierika se zaměřuje podobně jako TypoJTB na typografické chyby a jejich odstranění, zabývá se ale také mikrotypografickými situacemi – jde o správné použití mezer, slitků (ligatur), spojovníků, pomlček, mezer, můžete upravit rozestupy znaků a kerning. Jedná se o nástroj, který doplňuje poměrně speciální funkce, jimiž kancelářský balík nedisponuje (ale je možné je doprogramovat).

Stáhnout Typografie

Počítání znaků

Doplněk zobrazí statistiku dokumentu a také výběru. Zobrazuje počet znaků s mezerami i bez mezer, počet slov, řádek, normostran a autorských archů. Lze zapnout počítadlo, které se aktualizuje při psaní – zobrazuje počet znaků, slov a normostran. Výsledek lze kopírovat do schránky.

Stáhnout Počítání znaků

Autor díla: Vlastimil Ott

Pracovní cesty

Zobrazí cesty k vašim datům, které využívá OpenOffice.org. Je to zajímavé v okamžiku, kdy musíte něco přenastavit nebo jen nevíte, kde máte některé data hledat. Jde např. o šablony nebo uživatelské slovníky.

Stáhnout Pracovní cesty

History Master

OpenOffice.org udržuje dva odlišné seznamy dříve otevřených dokumentů. S oběma umí pracovat tento doplněk, který se zobrazuje jako položka v nabídce Soubor. Zobrazuje seznam naposledy otevřených dokumentů podle typu, pokud dokument na daném místě existuje, opět ho otevře. Pokud ne, můžete oba interní seznamy promazat, aby byly aktuální. Je to v podstatě smysluplné využití interní vlastnosti.

Stáhnout History Master

Záložky (Bookmarks Menu)

Nabízí vytvoření vlastní položky do hlavní nabídky. Obsahem mohou být dokumenty, řazené do podnabídek, ale lze také spouštět externí programy, otevřít správce souborů nebo vymýšlet různé kombinace. Aktuální dokument lze do nabídky vložit klávesovou zkratkou. Se seznamem naposledy otevřených dokumentů doplněk nepracuje.

Stáhnout Bookmarks Menu

Export do XHTML, LaTeXu

OpenOffice.org dokáže HTML vytvářet, načítat i ukládat. Jenže kvalita exportovaného kódu je průměrná – neprobíhá žádná optimalizace výsledku a ten je někdy skoro nepoužitelný. Navíc jsou HTML značky psány velkými znaky, což budí podezření, že tato funkce se od konce devadesátých let moc nezměnila (tehdy se kód psal velkými písmeny). Naštěstí existuje rozšíření writer2xhtml, které posouvá kvalitu o dost výše. Najdete jej v nabídce Soubor | Exportovat, podporuje XML, XHTML, MathML.

Kromě toho samozřejmě stačí text zkopírovat do schránky a vložit jej do redakčního systému. Podle toho, jak moc práce jste si dali s jeho vyčištěním a použitím stylů, bude výsledek použitelný. Obrázky je nutné samozřejmě načíst ručně.

Tato funkce je součástí doplňku Writer2LaTeX, který dokáže exportovat dokumenty do formátu pro LaTeX. (Ano, bývá to někdy potřeba.)

Stáhnout Writer2LaTeX

Uložit jako DOC, PDF a ODT

Doplněk přidává funkci pro rychlé uložení dokumentu ve třech formátech – OpenDocument (odt, ods, odp), MS Office (doc, xls, ppt) a PDF. Funkce je dostupná z nabídky Soubor.

Stáhnout Uložit do ODF, Microsoft a PDF

OpenOffice.org2GoogleDocs

Jeden z mála doplňků, které se věnují práci s webovými úložišti, konkrétně s Dokumenty Google, Zoho a WebDAV. Umožňuje jejich načítání a zpětné nahrávání, podporuje štítky a několik dalších vlastností. Jedná se program v Javě.

Stáhnout OpenOffice.org2GoogleDocs

Autor díla: Vlastimil Ott

Doplňků je mnohem více a mohou být zdrojem pro další článek. Snad vám zde uvedené budou k užitku. Množství z nich najdete na stránkách http://extensions.services.openoffice.org, http://extensions.libreoffice.org/extension-center a http://www.openoffice.cz/doplnky.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od recenzenta

Tým RVP.CZ
9. 12. 2011
Článek výborně doplňuje praktickými ukázkami téma, které se zaobírá implementací doplňků pro volně dostupný kancelářské balíky OpenOffice.org/LibreOffice. Zvláště možnost využívání českých slovníků pro kontrolu pravopisu patří v často vyhledávaný doplněk, nicméně i zmíněné propojení s Google Docs určitě zaujme nemálo uživatelů obou těchto systémů.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Kolekce

Článek je zařazen v těchto kolekcích:

Téma článku:

Informační a komunikační technologie