Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Nástroje pro vytváření schémat, diagramů a myšlenkových map
Odborný článek

Nástroje pro vytváření schémat, diagramů a myšlenkových map

7. 12. 2011 Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Vlastimil Ott

Anotace

Jeden obrázek vydá za tisíc slov, to je známá pravda. Platí také v případě informační a obchodní grafiky. Jak a čím ale obrázek vytvořit, pokud chceme, aby vypadal profesionálně? Článek představí volně šiřitelné programy, které jsou určeny pro vytváření schémat, diagramů a myšlenkových map.

XMind

Moderní editor myšlenkových map. Je velmi dobře ovladatelný, ačkoliv není česky – vše je intuitivní. Jednotlivé prvky dobře vypadají, navíc lze jejich barevnost a tvar změnit, k čemuž slouží panely s vlastnostmi. Měnit lze také pozadí, vzhled spojujících čar, přidávat lze ikony a poznámky. Součástí je také pohled na stromovou strukturu mapy, kterou lze exportovat do HTML (jako strukturu nadpisů). Další exporty jsou souboru MM (FreeMind), viz obrázek, po registraci na webové stránce jsou pak dostupné další funkce programu a další exportní formáty (PDF, MindManager atd.). Uživatelské prostředí je velmi atraktivní, je možné pracovat s více soubory (listy) zároveň, program je navíc díky Javě multiplatformní.

Web: http://www.xmind.net

Autor díla: Vlastimil Ott

FreeMind, FreePlane

FreeMind lze považovat za program, který se stal typizovaným představitelem aplikace pro vytváření myšlenkových map. Jím používaný formát .mm (založený na XML) je nepsaným standardem, který obvykle používají také další aplikace pracující s myšlenkovými mapami. FreeMind je aplikace vyvíjená od roku 2000, od počátku jako svobodný software a navíc multiplatformní (používá Javu). Nabízí široké možnosti pro práci s mapami, a to také velmi rozsáhlými a komplikovanými. Zaujmou také formáty pro export, mezi nimiž jsou také dynamické varianty s využitím JavaScriptu, takže myšlenkové mapy lze využít jako podklad pro prezentace (prezentující postupně rozbaluje jednotlivé větve – místo snímků).

Konzervativní vývoj programu přiměl některé uživatele k vytvoření forku, tedy kopie projektu, která odstraní kritizované vlastnosti a nabídne nové. Vznikl projekt FreePlane, který je zatím v podstatě kopií FreeMindu, a je otázkou, zda ony nové věci přinesl. Oba programy působí velmi robustně a obsahují velké množství ovládacích prvků, které na uživatele mohou působit nepřátelsky. Také by oběma prospělo, kdyby jejich vzhled vylepšil profesionální grafik, a to včetně ikon použitých v dokumentech. FreePlane je navíc nedokonale přeložený a autoři ještě vše pokazili výzvou „translate me“ u úplně každé nepřeložené položky. Tím se v současnosti (verze 1.1.3) program zcela diskvalifikuje, ale je to zase výzva pro překladatele, třeba žáky, kteří mají ideální možnost „něco vylepšit“. Výsledek bude dokonale měřitelný.

Web: http://freemind.sourceforge.net, http://freeplane.sourceforge.net

FreeMind
Autor díla: Vlastimil Ott
FreePlane
Autor díla: Vlastimil Ott

 yEd Graph Editor

Nejde o svobodný software ani open source, disponuje vlastní licencí, která umožňuje nekomerční použití, ale zapovídá šíření. Jedná se o multiplatformní aplikaci (postavenou na Javě) pro vytváření grafů. Je dostupná v němčině a angličtině. Editor yEd představuje poloprofesionální nástroj pro vytváření obchodní grafiky – vizualizace procesů, struktur, vztahů a systémů. Vytvoříte v něm schéma topologie sítě, struktury organizace, mapu budoucí webové stránky, Ganttův diagram, vývojový diagram nebo plán procesu. Aplikace disponuje několika typy grafů a jejich rozložení, desítkami ikon a dalšími prvky pro vytváření schémat. Měnit lze samozřejmě všechny barvy, tvary, spojnice apod.

Vytvořené dokumenty se ukládají ve formátu GraphML, exportovat je lze ve formátech PNG, PDF, SVG, EPS, HTML a několika dalších.

Web: http://www.yworks.com/en/products_yed_about.html

Autor díla: Vlastimil Ott

OpenOffice.org Draw (LibreOffice Draw)

Jedním z programů multiplatformního kancelářského balíku je také vektorový editor Draw. Jde o univerzální editor, který sice nemá speciální podporu pro konkrétní účely, ale vytvoření schématu, nákresu nebo myšlenkové mapy nepředstavuje problém. Bude zřejmě vhodné vytvořit si nejprve šablony objektů (různě barevných bublin) nebo použít předpřipravené vektorové obrázky (nejlépe z OpenClipart Library).

Na portálu OpenOffice.cz vycházejí návody pro práci s Draw, např. Vytváříme jednoduchý plakát v Drawu.

Kresby z Draw lze vkládat do jiných dokumentů OpenOffice.org, exportovat do PDF, do bitmapových obrázků (PNG, GIF a další), jako SVG soubor (vektorový formát) a např. také jako HTML (webová stránka).

Draw podporuje práci s vrstvami, ale bohužel nenabízí přehledné okno pro práci s nimi (nebo jsem ho navzdory hledání nenašel). Připraveny jsou vrstvy Formát, Ovládací prvky, Kótovací čáry. Každá vrstva má sdružovat stejné prvky, pořadí vrstev lze měnit, stejně jako jejich vlastnosti (tisknutelná, viditelná, uzamčená).

Vhodné využití stylů dává smysl také v Draw (nejen ve Writeru). Pomocí stylů si nadefinujte vlastnosti objektů, vhodně je pojmenujte a uložte si dokument jako šablonu. Budete ji mít vždy po ruce a vaše dokumenty budou vypadat pokaždé výborně (pokud si na začátku dáte trochu práce). Navíc pokud změníte styl v šabloně, při otevření se pak změní i v dokumentech, které jsou na této šabloně založeny.

Web: http://www.openoffice.cz/stahnout

Autor díla: Vlastimil Ott

Dia

Editor specializovaný na vytváření diagramů, zaměřený je na technické typy schémat, např. topologie sítě, elektronické obvody, mapy, UML diagramy, vývojové diagramy a mnoho dalších. K tomuto účelu obsahuje sady ikon a vizuálních prvků, kterým by ovšem prospěla vzhledová modernizace. Dia je funkčně vybaven velmi dobře, podporuje práci s vrstvami, shlukování prvků, vkládání různých geometrických objektů a mnoho dalších funkcí. Dokumenty se ukládají jako .dia, což je opět – jako v drtivé většině jiných formátů – formát založený na XML. Exportovat lze do mnoha formátů převážně bitmapové (PNG, JPG) a vektorové (PS, EPS, SVG, PDF) grafiky.

Web: http://live.gnome.org/Dia, http://dia-installer.de

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Vlastimil Ott

Hodnocení od recenzenta

Tým RVP.CZ
7. 12. 2011
Obsah článku dokazuje, že volně šiřitelné programy nabízí více než uspokojivé řešení pro oblasti, které by zdánlivě byly předurčeny pro proprietální aplikace. Navíc není problémem ani jazyková bariéra, protože většina těchto volně dostupných produktů byla zdařile přeložena do češtiny. Přitom práce s myšlenkovými mapami je vhodná nejen pro pedagogické pracovníky, ale jistě najde své uplatnění i při výuce středoškolských studentů - zvláště je-li téma myšlenkovým map součástí katalogu požadavků pro společnou část maturitní zkoušky z informatiky na základní i vyšší úrovni.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Kolekce

Článek je zařazen v těchto kolekcích:

Téma článku:

Informační a komunikační technologie