Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Snadná a rychlá tvorba webu přes WEBNODE
Odborný článek

Snadná a rychlá tvorba webu přes WEBNODE

1. 11. 2011 Základní vzdělávání
Autor
Otmar Němec

Anotace

Tento manuál vede žáky k poměrně snadnému a rychlému vytváření webových stránek. Žáci se díky tomu poměrně rychle orientují ve světě informací, ověřují jejich věrohodnost a musí přijmout i odpovědnost za zveřejněné informace včetně dodržování autorských práv. Webové prezentace přes Webnode se mohou týkat jak žákovských projektů, tak také jako prezentace svých vlastních koníčků a zálib.

Cíl

Rychlá orientace ve světě informací při jejich vyhledávání, ověřování věrohodnosti z jiných informačních zdrojů a následné publikaci. Dodržování autorských práv, pravidel slušného chování.

Co je to Webnode a jak se dá využít?

Na serveru Webnode mohou žáci poměrně snadno a rychle vytvářet webové stránky. K dispozici mají 100 MB prostoru, což je pro základní prezentaci dostačující.

Webové prezentace, které vytváří žáci naší školy, se většinou týkají žákovských projektů na různá školní témata. Často žáci touto formou prezentují také své vlastní koníčky a záliby.

Žáci se díky svým webovým prezentacím rychle orientují ve světě informací, nemají problém s vyhledáváním, ověřováním jejich věrohodnosti z jiných informačních zdrojů. Při tom všem musí být kladen důraz na dodržování autorských práv, pravidla slušného chování.

Registrace webu

 1. V internetovém prohlížeči otevřete stránky www.webnode.cz
 2. Zadejte budoucí adresu svých stránek (pokud je adresa obsazená, což se dozvíte okamžitě, musíte adresu svého budoucího webu změnit), svoji e-mailovou adresu a heslo. U webové adresy pište vše malými písmeny, bez diakritiky a mezer.
 3. Pokračujte tlačítkem Registrovat.
 4. Zvolte, který typ stránek chcete vytvářet – vyberte osobní.  Po kliknutí na vybranou variantu se zobrazí formulář, do nějž můžete vepsat údaje, na které se vás ptají (není zapotřebí doplňovat).
 5. Zvolte tlačítko Pokračovat.
 6. Na další stránce zvolte jednu z nabídnutých šablon. I později lze šablony ještě do jisté míry upravovat.
 7. Opět klikněte na tlačítko Pokračovat.
 8. Jste na poslední stránce registrace, kde zvolíte, které položky (sekce) by měla vaše internetová prezentace obsahovat. Později lze sekce smazat či vytvořit nové. Označte zaškrtnutím ty, které chcete momentálně ponechat, a klikněte na tlačítko Dokončit registraci.
 9. Vpravo nahoře zvolte tlačítko Zavřít, přepněte se do původního okna při vstupu do administrace, ve kterém zvolte příkaz Odhlásit. 

Administrace webu

 1. Na stránkách www.webnode.cz proveďte přihlášení (vpravo nahoře příkazem Přihlášení, vepište e-mail, heslo a potvrďte tlačítko Přihlásit).
 2. Na zobrazené stránce klikněte na příkaz Administrace webu a pokračujte příkazem Upravit stránky (oba příkazy se nachází v oranžovém poli). 

Jdeme tvořit...

Jak upravit záhlaví

 1. Zobrazí se stránka s editací vašeho webu.
 2. Najeďte si myší na záhlaví webu, které obsahuje obrázek a název webu.
 3. Dvojitě zaklikejte na název vašeho webu; otevře se okno Hlavička webu, do nějž můžete napsat název webu (ten se zobrazí jak v samotném záhlaví webu, tak při spuštění vaší stránky v levé části vašeho prohlížeče). Potvrďte tlačítko OK.
 4. Najeďte myší na obrázek v pravé části záhlaví, kde dojde k zobrazení tlačítka Upravit obrázek. Potvrďte je.
 5. Nyní se nacházíte v editačním poli aktuálního obrázku – klikněte na obrázek a můžete provádět různé grafické úpravy.
 6. Pokud jste provedli nějaké změny, můžete je vpravo nahoře Uložit nebo pro návrat do původního stavu zvolit tlačítko Obnovit původní.
 7. Nejste-li spokojeni s daným obrázkem, pokračujte tlačítkem Přidat obrázek. Na výběr máte několik nachystaných obrázků nebo použijete svůj vlastní – Nahrát obrázek z počítače. Po nahrání obrázku a jeho umístnění v záhlaví provedete Uložení. 

Jak upravit menu stránky

 1. Na stránce s editací celého webu zvolte příkaz Upravit menu.
 2. Zobrazí se celé menu stránky, které má při najetí myši po pravé straně rozbalovací tlačítko (malý trojúhelník, viz zvýraznění na obrázku). Kliknutím na něj dojde k zobrazení nabídky příkazů, viz obrázek. Můžete měnit název jednotlivých položek menu (Vlastnosti), Odstranit celou položku v menu či provádět další úkony.
 3. Při provedení změn musíte potvrdit tlačítko Publikovat.
 4. Pokud chcete vytvořit další položky (pod-položky) vašeho menu, slouží k tomu příkaz Nová stránka. Vytvářet lze jak samostatné položky v hlavním menu, tak pod-položky k jednotlivým hlavním položkám.
 • Chcete vytvořit úplně novou položku podobně jako Fotogalerie, Novinky, Napište nám, ... Klikněte na položku Úvodní stránka a pod rozbalovacím tlačítkem (černý trojúhelník) zvolte příkaz Nová stránka. Zadejte název, popřípadě typ šablony (běžná stránka, fotogalerie, ...).
 • Chcete vytvořit pod-položku k některé hlavní položce. Klikněte na vámi zvolenou položku (např. Fotogalerie) a postupujte již stejně jako viz výše.

 Jak vložit na stránky obsah

 1. Chcete-li vložit nebo upravit text některého z polí, vyberte položku Upravit text.
 2. Otevře se okno Formátovaný text s různými nástroji na formátování. Text můžete vepsat nebo vložit z textového editoru či internetu. Vkládat můžete také obrázky či odkazy přes příslušná tlačítka, viz obrázek níže.
 3. Pokračujte tlačítkem Uložit.
 4. Po uložení formátovaného textu a vůbec jakýchkoliv změn v administraci webu je ještě nutné provést vlevo nahoře publikaci tlačítkem Publikovat.
 5. Položka Kontakt na vašich stránkách nabízí kromě úpravy textu také příkaz Nastavení. Zde zadáváte adresu a vyplníte další kolonky, např. pro zobrazení mapy.
 6. Položka Napište nám skrývá pod příkazem Nastavení možnost zadání vaší e-mailové adresy pro zasílání vzkazů do vaší elektronické schránky od návštěvníků webu.
 7. Položka Novinky funguje jako stručný přehled novinek na vašem webu. Přidáváte Nové články a v Nastavení udáváte parametry zobrazovaných článků.
 8. Položka Fotogalerie umožní vkládat na stránku více fotografií současně seřazené ve fotogalerii. Příkazem Správa fotek nahrajete jednotlivé fotografie do fotogalerie. Příkazem Nastavení určujete jednotlivé parametry fotogalerie.
 9. Aby se veškeré změny projevily, klikněte opět na tlačítko Publikovat.

Ukončení práce v editaci stránek

Vpravo nahoře zvolte tlačítko Zavřít, přepněte se do původního okna při vstupu do administrace, ve kterém zvolíte příkaz Odhlásit. Na závěr můžete zavřít váš internetový prohlížeč. 

Pár slov na závěr...

Na závěr bych rád připomněl, že vedle popisovaného Webnode můžeme na internetu bez znalosti programování podobnou cestou vytvářet webové stránky i na dalších serverech. Nabídku formou redakčního systému, kde si uživatelé vytváří stránky pomocí předdefinovaných šablon a dalších modulů,  jistě doplňují např. eStránky.cz (http://www.estranky.cz/), Webgarden (http://www.webgarden.cz/), WebSnadno (http://www.websnadno.cz/) či Google Sites (http://sites.google.com/).

Celé prostředí Webnode je velmi intuitivní, i přesto věřím, že tento krátký manuál může být někomu užitečný.

Reflexe

Ve školním roce 2010/2011 jsme uplatnili výuku na Webnode v několika volitelných předmětech. Žáci touto cestou prezentovali vlastní projekty, ve volném čase tvořili osobní profily.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od recenzenta

Tým RVP.CZ
1. 11. 2011
Autor článku nabízí svým kolegům písemně zpracovaný postup pro založení jednoduchého webu. Tím dokládá skutečnost, že webové prezentace ve školském prostředí se posouvají od jednoho centrálního webu školy po stále vzrůstající počet dílčích webů (třídní weby, weby projektů). Tento trend bude nabývat stále většího rozměru a mimo jiné i proto je tento článek hoden pozornosti u těch učitelů, kteří chtějí vyzkoušet vytvoření webové prezentace rychle a snadno.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Klíčové kompetence:

 • Základní vzdělávání
 • Kompetence k řešení problémů
 • vyhledá informace vhodné k řešení problému, nachází jejich shodné, podobné a odlišné znaky, využívá získané vědomosti a dovednosti k objevování různých variant řešení, nenechá se odradit případným nezdarem a vytrvale hledá konečné řešení problému

Průřezová témata:

 • Základní vzdělávání
 • Mediální výchova
 • tvorba mediálního sdělení

Téma článku:

Informační a komunikační technologie