Odborný článek

Stavba atomu

22. 5. 2007
Gymnaziální vzdělávání
Autor
Alena Jedličková

Anotace

Kompletní příprava vyučovací hodiny s tématem Stavba atomu. Její součástí je pracovní list, který žáci v průběhu hodiny vyplní.

Obsahem článku je návrh přípravy na vyučovací hodinu chemie týkající se tématu Stavba atomu. Příprava obsahuje několik úloh v podobě pracovního listu. V průběhu hodiny dochází ke střídání různých aktivit žáků, což by mělo přispět ke zkvalitnění výuky. Vyplněním pracovního listu si žáci nejprve zopakují pojmy známé ze základní školy či nižšího gymnázia, a to formou individuální i skupinové práce. Navázáním na úlohy z pracovního listu učitel vysvětlí nové pojmy. Na procvičovacích příkladech si učitel i žáci ověří, zda jejich aktivita vedla k vytčeným cílům vyučovací hodiny.

Hodinu řadíme do tematického celku Struktura a vlastnosti prvků a sloučenin, který bývá probírán v rámci obecné chemie v 1. ročníku čtyřletého gymnázia, což odpovídá 3. ročníku šestiletého a 5. ročníku osmiletého gymnázia.

Cíle hodiny

  1. Žák dovede popsat složení atomového jádra.
  2. Žák popíše rozdíly mezi pojmy izotopy a nuklidy.
  3. Žák dovede podle nukleonového a protonového čísla stanovit počet protonů, neutronů a elektronů v elektroneutrálních atomech.
  4. Žák si rozvíjí své komunikační dovednosti, dále schopnost pracovat jak individuálně, tak i ve skupině.
  5. Žák si rozvíjí dovednosti obhájit své názory.

Pojmy

  • známé ze ZŠ či z nižšího gymnázia - atom, jádro atomu, obal atomu, proton, neutron, elektron, protonové číslo, nukleonové číslo
  • nové - izotopy, nuklidy, neutronové číslo
Organizace vyučovací hodiny

1. - 10. minuta: Opakování ze ZŠ či nižšího gymnázia

  • žáci individuálně vyplní pracovní list (viz příloha - stavba atomu)

11. - 18. minuta: Skupinová práce

  • žáci nejprve ve dvojicích (v lavicích) a poté ve čtveřicích diskutují nad vyplněnými pracovními listy
  • vzájemně si kontrolují, zda úlohy vyřešili stejně
  • v případě neshody se snaží obhájit své řešení a vyvrátit spolužákovi jeho závěry
  • před vypršením časového limitu se každá čtyřčlenná skupinka dohodne na jednotném řešení, které budou v další části hodiny prezentovat jako skupina

19. - 25. minuta: Kontrola řešení v rámci celé třídy

  • učitel vybere náhodně jednoho zástupce z každé skupiny
  • každý zástupce předvede řešení jedné z pěti úloh z pracovního listu
  • ostatní skupiny každého prezentujícího žáka poslouchají, případně doplňují či opravují

26. - 37. minuta: Zavedení pojmů nuklid a izotopy

  • učitel naváže na Úlohu 5 z pracovního listu - řekne žákům, kam se ke značce prvku píše protonové a kam nukleonové číslo
  • otázka: Jak se určí počet protonů, neutronů a elektronů u 126C? (neutrony: 12 - 6 = 6, protony: 6, elektrony: 6), žáci odpovídají v lavicích
  • učitel naváže na příklad a vysvětlí pojem nuklid (= látky, jejichž atomová jádra mají nejen určitý stejný počet protonů, ale také určitý stejný počet neutronů) - příklady: 168O, 178O, 199F

Úkol

  • Napište si do sešitu nuklid chloru, který má protonové číslo 17 a nukleonové číslo 35 - 3517Cl.
  • Napište nuklid uranu, který má protonové číslo 92 a nukleonové číslo 238 - 23892U.
  • učitel chodí mezi lavicemi a kontroluje, zda žáci zapisují správně
  • učitel vysvětlí pojem izotopy (= nuklidy se stejným protonovým číslem, ale různým nukleonovým číslem) - příklady 168O a 178O; 3517Cl a 3717Cl
  • učitel upozorní žáky - existují i monoizotopické prvky - F, Na, Al, P, As a další

38. - 45. minuta: Procvičování probrané látky

  • žáci řeší do konce hodiny Úlohu 6 (viz příloha), doplňují do tabulky chybějící údaje s použitím periodické soustavy prvků
  • případně je zde prostor na shrnutí hodiny a na dotazy
  • kontrola vyplněné tabulky se realizuje buď přímo v hodině (v případě, že zbude čas), nebo hodinu další
Závěr

V průběhu hodiny jsou žáci zaměstnáváni různými aktivitami, což vyžaduje a rozvíjí jejich soustředěnost na práci individuální i skupinovou. Žáci snadněji vstřebávají poznatky právě navázáním na pojmy, které jsou jim bezpečně známy.

Přílohy:

Pracovní listy - zadání, řešení

Literatura a použité zdroje

[1] – ŠRÁMEK, V.; KOSINA, L. Obecná a anorganická chemie. Olomouc : FIN, 1996.
[2] – VACÍK, J. et al. Přehled středoškolské chemie. Praha, 1999.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
106.45 kB
PDF
řešení
pdf
73.24 kB
PDF
zadání
Autor
Alena Jedličková

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Gymnázium
  • Kompetence k řešení problémů
  • uplatňuje při řešení problémů vhodné metody a dříve získané vědomosti a dovednosti, kromě analytického a kritického myšlení využívá i myšlení tvořivé s použitím představivosti a intuice
  • Gymnázium
  • Kompetence občanská
  • respektuje různorodost hodnot, názorů, postojů a schopností ostatních lidí

Průřezová témata:

  • Gymnaziální vzdělávání
  • Environmentální výchova
  • Člověk a životní prostředí

Mezioborove presahy:

Organizace řízení učební činnosti:

Individuální, Skupinová, Frontální

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

Pracovní list - Úloha 1 až 5 Tabulka - Úloha 6