Odborný článek

Krychle jsou vrženy

5. 8. 2011
Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Hana Pilařová

Anotace

Popis bloku deseti vyučovacích hodin na téma Krychle (6. ročník). Obsahuje PL a užitečné odkazy, které lze využít nejen pro daný tematický celek.

CÍL:

Oborové cíle:

žák

  • rozpozná a pojmenuje krychli, vyvodí její vlastnosti, popíše ji;
  • modeluje krychli a její síť;
  • načrtne a sestrojí obraz krychle v rovině;
  • načrtne a sestrojí síť krychle;
  • odvodí vzorce pro výpočet povrchu a objemu krychle;
  • odhaduje a vypočítá povrch a objem krychle;
  • převádí jednotky povrchu a objemu;
  • řeší aplikační úlohy s využitím osvojeného matematického aparátu;
  • řeší úlohy na prostorovou představivost. 

Cíle v oblasti KK:

žák

  • hledá vhodné způsoby řešení,
  • na základě pozorování a modelování vytváří, ověřuje a obhajuje hypotézy,
  • ze známého vyvozuje nové,
  • užívá správné termíny a symboliku,
  • účinně spolupracuje na úrovni menší skupiny, kontroluje práci svou i ostatních.

1. vyučovací hodina – Modelování krychle, vyvození vlastností

Pomůcky: modelína, stavebnice (plastové tyčky, možno nahradit špejlemi), barevné čtverce (6 pro každého žáka), čtverečkovaný papír.

Aktivity: 

  • modelování tělesa pomocí osmi kuliček z modelíny a dvanácti stejně dlouhých tyček; 
  • pojmenování a popis získaného tělesa – krychle, 12 hran, 8 vrcholů, 6 stěn (stejné čtverce – všechny hrany mají stejnou délku); 
  • zápis pomocí schématu Cornell (už jsme s ním pracovali – učíme se klást ty správné otázky); 
  • barevné čtverce – pro každého šest (stejně jako stěn krychle). „Zkuste je poskládat tak, aby z nich šla snadno sestavit celá krychle“ (sítě); 
  • zadání DÚ – pomocí barevných čtverců navrhnout různé varianty sítí krychle, zakreslit je na čtverečkovaný papír.

Dílčí výstupy:

žák

  • spolupracuje ve dvojici;
  • rozvíjí představivost a manuální zručnost;
  • používá správné termíny;
  • popisuje krychli;
  • zdůvodňuje svá tvrzení.

2. vyučovací hodina – Síť krychle

Pomůcky: čtverečkovaný papír s DÚ (sítě krychle), PostIty (samolepicí bločky čtvercového tvaru), PL – Najdi vetřelce, čtvercová síť na čtvrtce, nůžky.

Aktivity:

  • kontrola zakreslených sítí (DÚ); 
  • modelování možných variant pomocí samolepicích bločků – hledání shodných sítí, doplňování dalších možností, vyřazování „nesítí“; 
  • práce s PL – Najdi vetřelce – odhalení „nesítí“ a doplnění chybějících sítí na skříň; 
  • zakreslení zvolené sítě do čtvercové sítě – vystřižení, složení – ověření, že jde opravdu o síť krychle (každý žák skládal jinou síť).
Vytvořené sítě
1. Vytvořené sítě
Autorka: Hana Pilařová

Dílčí výstupy:

žák

  • spolupracuje ve velké skupině;
  • rozvíjí představivost;
  • porovnává tvary (shodné útvary);
  • diskutuje možná řešení;
  • argumentuje, obhajuje svůj názor;
  • ověřuje správnost své teorie;
  • rozvíjí manuální zručnost (při stříhání a skládání krychle).


3. vyučovací hodina – Vyvození vzorce pro výpočet povrchu


Pomůcky: síť krychle z minulé hodiny, pravítko, psací potřeby.

Aktivity:

  • asociace „Když se řekne POVRCH“ – Povrch je vnější ohraničení tělesa (fyzika). Zemský povrch je svrchní vrstva litosféry (zeměpis).Povrch těla vyšších živočichů je tvořen kůží (přírodopis);
  • I povrch lidského těla je tvořen kůží. Se svými 1,6–1,8 m2 je kůže největším orgánem lidského těla (biologie člověka). – Kolik našich krychliček (viz 2. vyučovací hodina) bychom mohli vystříhat z kůže tvořící lidské tělo?;
  • vyvození vzorce pro výpočet povrchu krychle – povrch krychle je tvořen ze šesti stejných čtverců, obsah jednoho čtverce je S = a × a, obsah šesti stejných čtverců je tedy S = 6 × a × a => což je náš povrch celé krychle;
  • měření strany naší krychličky (a = 3,5 cm), výpočet povrchu pomocí vzorce (S = 6 × 3,5 × 3,5 = 73,5 cm2);
  • zjišťování, kolik krychliček by šlo vyrobit z lidské kůže – jako povrch těla jsme vzali prostřední hodnotu 1,7m2 = 17 000 cm2, 17 000 : 73,5 = 170 000 : 735 = 231 krychliček;
  • zápis pomocí Cornellu.

Dílčí cíle:

žák

  • dává věci do souvislostí;
  • ze známého vyvozuje nové;
  • vypočítá povrch krychle;
  • písemně dělí desetinným číslem (opakování).

4. vyučovací hodina – Zobrazení krychle

Pomůcky: rýsovací potřeby, modely krychlí.

„A pančelko, jak se vlastně ta krychle nakreslí, aby vypadala jako krychle?“

Aktivity:

  • pozorování – jak vlastně krychli vidíme, co je vidět tak, jak to je ve skutečnosti, a co vidíme trochu jinak (pohledy shora, zdola, ze stran); 
  • měření krychle;
  • seznamování s pravidly volného rovnoběžného promítání – konstrukce obrazu krychle;
  • zápis pravidel;
  • pro konstrukci možno následně využít např. Geogebru.

Dílčí cíle:

žák

  • rozvíjí prostorovou představivost;
  • rýsuje přesně a kvalitně;
  • používá zásady volného rovnoběžného promítání;
  • sestrojí obraz krychle. 

5. vyučovací hodina – Další pohledy na krychli

Pomůcky: rýsovací potřeby, modely krychlí.

„A budeme dneska zase rýsovat? Můžeme zase rozdat krychličky?“

Aktivity:

  • konstrukce zbývajících tří pohledů na krychli.

Dílčí cíle:

žák

  • rýsuje přesně a kvalitně;
  • používá zásady volného rovnoběžného promítání;
  • sestrojí obraz krychle.

6. vyučovací hodina – Vyvození vzorce pro výpočet objemu krychle

Pomůcky: soubory krychlí (pro skupiny).

„Jééé, to je pro nás?“

Aktivity:

  • „Vypočítej povrch krychle o hraně 10 cm. Kolik vody by se do takové krychle vešlo?“ – Splnění první části – výpočet povrchu;
  • brainstorming – „Jak zjistit, kolik se do krychle vejde vody?“ – „Nalejeme ji tam odměrkou.“ Jenže to bychom ji museli otevřít.“ A co když je vyplněná, to tam nenalijeme nic.“ A nedá se to nějak spočítat?“;
  • práce ve skupinách – „Postavte z krychliček krychle o hraně 1, 2, 3, 4, 5 krychliček.“;
  • zjišťování počtu použitých krychlí  – „Doplňte na tabuli, z kolika krychliček se každá z krychlí skládá.“; 
  • porovnávání zjištěných výsledků – „Všichni jste stavěli stejné krychle. Není divné, že vaše výsledky nejsou stejné?“; 
  • oprava výsledků;
  • Diskuze nad postupem zjišťování počtu použitých krychlí – „Jak jste zjišťovali, kolik krychliček jste použili?“ – „No třeba u téhle (o hraně 3) jsme spočítali, že jich je dole 3 x 3 – devět – a protože jsou tam tři patra, tak ještě krát tři. Tak jich je 27.“ „A funguje to i u ostatních krychlí?“ „Ano, pět krát pět krát pět je 125.“;
  • odvození vzorce pro výpočet objemu krychle V = a × a ×a;
  • výpočet objemu krychle z úvodní úlohy. 
Vyvozování vzorce pro objem krychle
2. Vyvozování vzorce pro objem krychle
Autorka: Hana Pilařová

 

Zápis zjištěných objemů na tabuli
3. Zápis zjištěných objemů na tabuli
Autorka: Hana Pilařová

Dílčí výstupy:

žák

  • pracuje ve skupině, rozdělí si práci ve skupině;
  • kontroluje svou práci i práci ostatních;
  • vyvozuje pravidlo pro výpočet;
  • odvodí vzorec pro výpočet objemu krychle.

A pro pozorné čtenáře mám ještě početní úkol:
Každá skupina měla postaveno pět krychlí o hranách 1, 2, 3, 4 a 5 krychliček. Kolik krychliček celkem na tyto stavby jedna skupina použila?

7. vyučovací hodina – Jednotky objemu

Pomůcky: modelína

Aktivity:

  • připomenutí odvozeného vzorečku pro objem krychle:  V = a × a × a
  • připomenutí úlohy „Kolik vody se vejde do krychle o hraně 10 cm.“ –  1 000 cm3. Ale jak takový krychlový centimetr vypadá?;
  • modelování 1 cm3 – „Vyrob z modelíny krychličku o hraně 1 cm.“ – „Tak a takových bychom do krychle z úlohy potřebovali tisíc.“ „Tak je uděláme!“;
  • modelování 1 mm3, vytváření představy – „Vymodeluj 1 mm3.“ – „Tak jeden milimetr to má, ale krychlička to moc není.“;
  • modelování za použití celého balení modelíny – „Z celé modelíny vyrob jednu krychli. Změř její hranu a vypočítej objem.“ Vyšla krychle o délce hrany 4,5 cm, V = 4,5 × 4,5 × 4,5 = 91,125 cm3;
  • zjišťování, na kolik krychliček o objemu 1 cm3 by nám modelína nestačila – z jednoho balení bychom vyrobili jen 91 krychliček; 
  • jednotky objemu – opakování z fyziky – vytvoření tabulky.

Dílčí výstupy:

žák

  • modeluje krychlový centimetr a milimetr;
  • zdůvodňuje a argumentuje;
  • provádí měření;
  • používá jednotky objemu.


8. a 9. vyučovací hodina – Procvičujeme, shrnujeme

Pomůcky: PL – Objem, PL – Cube.

Aktivity:

  • doplnění tabulky – litr a jednotky od něj odvozené – decilitr, centilitr, mililitr a hektolitr;
  • diskuze – kde které jednotky nejčastěji používáme – v kuchyni a v obchodě se setkáváme s litry a spol., protože nikomu z nás maminka neříká „skoč mi do obchodu pro decimetr krychlový mléka“, používáme i  kubické (krychlové) jednotky – kupujeme kubík dřeva, vytočíme kubík vody;
  • převody jednotek – společná práce;
  • převody jednotek – práce ve dvojicích – PL – Objem;
  • společná kontrola výsledků;
  • reflexe (PL – Cube) – prázdná síť krychle – „Zapiš všechno, co už o krychli víš.“;
  • zadání DÚ – připravit na čtvrtku síť krychle o hraně 6 cm.
Pracovní list - jednotky objemu
4. Pracovní list - jednotky objem
Autorka: Hana Pilařová
Síť krychle - určeno pro reflexi
5. Síť krychle - určeno pro reflexi
Autorka: Hana Pilařová

Dílčí výstupy:

žák

  • převádí jednotky;
  • vytváří si představu, kde se které jednotky používají;
  • spolupracuje ve dvojici;
  • kontroluje vlastní práci i práci druhého;
  • formuluje otázky;
  • argumentuje, vysvětluje vlastní řešení ostatním.

PL byly připraveny v aplikacích:

Pro síť krychle lze využít také online aplikaci WorksheetWorks – Cube – http://www.worksheetworks.com/math/geometry/polyhedra/cube.html

10. vyučovací hodina – Kouzelné sítě

Pomůcky: síť krychle, nůžky, lepidlo, fixy, pastelky.

Aktivity:

  • samostaná tvůrčí práce – Pokreslit síť čarami tak, aby po složení vznikla čára souvislá, nikde nepřerušovaná. – Rozvoj prostorové představivosti – možnost pomoci si měřením;
  • vystřižení a složení krychle, ověření spojitosti čáry, opravy;
  • vybarvení krychle tak, aby barvy navazovaly – jednodušší úkol – možnost pravidelné kontroly složením krychličky;
  • slepení krychle.
Tvoření na síti krychle Vystřižená síť - polotovar
6. Tvoření na síti krychle 7. Vystřižená síť – polotovar
Autorka: Hana Pilařová Autorka: Hana Pilařová

 

Dotvořená krychle Dotvořená krychle
8. Dotvořená krychle 9. Dotvořená krychle
Autorka: Hana Pilařová Autorka: Hana Pilařová

Dílčí výstupy:

žák

  • hledá cestu k řešení úkolu – co mi může pomoci?;
  • rozvíjí prostorovou představivost;
  • modeluje krychli;
  • kontroluje vlastní práci;
  • dokončí práci.


Reflexe:

V průběhu školního roku jsem postupně zjišťovala, že vztah žáků ke geometrii je spíše odtažitý. Neustále se potýkají s jemnou motorikou a kvalita rýsování není na dobré úrovni. I toto byly důvody, proč jsem tématu krychle věnovala více času, než jsem plánovala na začátku školního roku. Celé téma bylo postaveno na zapojení rukou (modelování, skládání, stříhání, lepení, ...) a hlavy (hledání, vyvozování, zobecňování, ...).
Myslím, že se během těchto deseti hodin žáci zlepšili v oblasti zdůvodňování, argumentace a vysvětlování, dokázali sami objevovat možné způsoby řešení a vyvodit oba vzorce. Kvalita a přesnost rýsování se také zlepšila. Většinou pracovali soustředěně a „bádání“ si užívali. Přesto nám do budoucna zůstává hodně práce (nejen v oblasti kompetencí). Také si vaši žáci nerozumí s jednotkami a jejich převody?

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
doc
38.09 kB
Dokument
PL – Síť krychle – najdi vetřelce
pdf
191.41 kB
PDF
PL - Síť krychle - reflexe

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Hana Pilařová
Komentář recenzenta
Velmi kladně hodnotím pečlivě promyšlenou přípravu. Po takto odučených hodinách budou mít žáci ve větší oblibě geometrii, která je vlastní sestrou královny věd - matematiky.

Hodnocení uživatelů

Mgr. Hana Pilařová
8. 8. 2011, 21:30
Myslím, že smekat nemusíš. Inspiraci jsem sbírala dlouho. Něco mě kleplo během e-learningových Klíčovek a Tarsii jsem potkala díky tobě. :)

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Kolekce

Článek je zařazen v těchto kolekcích:

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence k učení
  • samostatně pozoruje a experimentuje, získané výsledky porovnává, kriticky posuzuje a vyvozuje z nich závěry pro využití v budoucnosti
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence pracovní
  • používá bezpečně a účinně materiály, nástroje a vybavení, dodržuje vymezená pravidla, plní povinnosti a závazky, adaptuje se na změněné nebo nové pracovní podmínky
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence k řešení problémů
  • ověřuje prakticky správnost řešení problémů a osvědčené postupy aplikuje při řešení obdobných nebo nových problémových situací, sleduje vlastní pokrok při zdolávání problémů

Mezioborove presahy:

Organizace řízení učební činnosti:

Individuální, Skupinová, Frontální

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

psací potřeby, rýsovací potřeby, čtrvtky, lepidlo, nůžky, PostIt (samolepicí bločky čtvercového tvaru), modelína, špejle (nebo plastové tyčky z kdysi dodávaných stavebnic), modely krychlí, soubor krychlí (krabice s modrými a žlutými krychličkami), pracovní listy (viz přílohy a odkazy)