Domů > Odborné články > Odborné vzdělávání > Odborné články z číslicové techniky
Odborný článek

Odborné články z číslicové techniky

22. 4. 2011 Odborné vzdělávání
Autor
Ing Jiří Vlček

Anotace

Tento článek obsahuje několik samostatných příspěvků. Jsou převážně určeny učitelům pro jejich přípravu. V odborných školách je ale možné je zařadit do pravidelné výuky odborných předmětů.

V příspěvku D/A a A/D převodníky se zabývám kromě jejich obecných vlastností (kvantizační chyba) nejpoužívanějšími typy těchto obvodů: paralelním a aproximačním A/D převodníkem a D/A převodníkem s příčkovou a váhovou strukturou.

V příspěvku Měření a sběr dat pomocí PC se zabývám sériovým a paralelním přenosem dat synchronním a asynchronním způsobem. Hlavně sériovým rozhraním RS232.

Základní znalosti pro žáky SPŠE je ekonomické vydávat v tištěné podobě. Nástavbové poznatky, určené hlavně talentovaným žákům k prohloubení jejich znalostí, je vhodné mít na internetu. Obojí tvoří dohromady ucelený systém poznatků. Tyto články lze samozřejmě používat i bez této učebnice. Předpokladem k jejich pochopení jsou základní elektronické znalosti.

Tuto formu zpracování textu (krátký úvodní článek, vlastní texty v příloze) jsem zvolil z technických důvodů. Jinak by se vyskytovaly problémy s vkládáním obrázků a se záměnou fontů řeckých písmen a dalších znaků.

Literatura a použité zdroje

[1] – HAASZ, Vladimír. Elektrická měření. Praha : ČVUT, 2003.
[2] – VLČEK, Jiří. Moderní elektronika. 1. vydání. Praha : BEN, 2003. 237 s.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
doc
64.45 kB
Dokument
D/A a A/D převodníky
doc
87.89 kB
Dokument
Měření a sběr dat pomocí PC

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od recenzenta

Tým RVP.CZ
22. 4. 2011
Článek je úvodem autora k samostatným příspěvkům, které tvoří doplněk jeho učebnice " Moderní elektronika".Svým obsahem budou sloužit spíše jako podklad pro přípravu vyučujícího v daném oboru,neboť články " D/A a A/D převodníky" a "Měření a sběr dat pomocí PC" jsou svým srozumitelným obsahem přímo předurčeny pro vysvětlování základních termínů v této oblasti osobou znalou / což kolegové semotamo bývají / těm ostatním.... Doporučuji. Recenzent.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Článek pro obor:

26-41-M/01 Elektrotechnika