Odborné články Předškolní vzdělávání Osobnostně orientovaná výchova v mateřské škole
Odborný článek

Osobnostně orientovaná výchova v mateřské škole

Anotace

Příspěvek informuje o pojetí předškolního vzdělávání s využitím modelu osbnostně orientované výchovy. Informuje o konvergentním přístupu, vysvětluje jeho podstatu, význam a hlavní východiska.

Současné pojetí předškolní výchovy a vzdělávání umožňuje mateřské škole využít vzdělávací model osobnostně sociální výchovy, využít konvergentní, osobnostně orientovanou výchovu. Málokdo však má představu o tom, co osobnostně sociální model výchovy je a především co jeho užití znamená pro výchovnou praxi v mateřské škole.

Filozofie předškolní výchovy a osobnostně orientovaný model předškolní výchovy je založen na přesvědčení, že nelze přehlížet všechny dosavadní dobré zkušenosti a tradice české předškolní výchovy, ale zároveň si je vědoma nebezpečí naprosto volného přístupu k dítěti i nesprávného výkladu svobody dítěte. Proto je nutné vzít v úvahu přístup, který zvažuje hlediska rozvoje osobnosti dítěte jak z individuální, tak ze sociální pozice. Tento přístup se nazývá konvergentní.

Konvergentní přístup má hlavní východisko v osobnostní orientaci, jejímž základem je vést individualitu dítěte k jejímu harmonickému rozvoji, klade důraz na samostatný projev dítěte a dává prostor dítěti k vlastnímu vyjádření. Dítě je rovnocenný partner dospělého, dospělý má mít demokratický, humanistický a vřelý vztah k dítěti a má jej respektovat jako individualitu vyrůstající v určité společnosti - princip individualizace v podmínkách skupiny.

Konvergentní přístup může z mateřské školy učinit místo, kde je v rovnováze svobodný rozvoj osobnosti (respektující individuální možnosti dítěte) a míra žádoucího omezování.

Osobnostně orientovanou výchovou nejde o vytváření závazných norem, protože ve výchově neexistuje pouze jediná cesta k vytčenému cíli a efektivita prostředků je vzhledem k různosti jedinců proměnlivá. Osobnostní hledisko je především východiskem pro široké rozvíjení stávajícího systému práce mateřské školy na alternativním principu.

Osobnostní přístup je proces dynamického, odpovědného a profesionálně založeného rozhodování každé učitelky o vlastních postupech ve výchově v konkrétním čase a podmínkách vlastní školy, u konkrétních jedinců, dětí. Současná mateřská škola si připravuje vlastní školní programy dle RVP PV, kde si může zařadit model a formulace požadavků osobnostní orientace.

Jako hlavním východiskem osobnostně orientovaného modelu výchovy je šťastné dětství, tedy zdroj, z něhož bude dítě čerpat sílu pro celý další život.

Šťastné dětství představuje soubor optimálních podmínek a okolností v určitém životním období, které je jakoby uzavřené a vyřešené, z něhož do dalšího období nepřecházejí nevyřešené problémy, trpkost, smutek… Je to dětství, které nepostrádá jistotu a harmonii.

Předškolní dítě potřebuje člověka, který dokáže sledovat cesty jeho fantazie, dokáže vstupovat do jeho her a nabízí mu přijatelné interpretace skutečnosti. To vše dítěti nabízí prostředí mateřské školy a učitelky mateřských škol.

Osobnostně orientovaný model se nesnaží přizpůsobit dítě společenským záměrům či standardům ve vývoji, ale sleduje individualizovaný rozvoj jedinečné a neopakovatelné osobnosti dítěte. Neupřednostňuje se intelekt dítěte, ale rozvojem jeho citových, sociálních a volních vazeb zajišťuje pocit jistoty a bezpečí a vytváří stálou příležitost k učení prožitkem.

Znaky osobnostně orientovaného modelu:

  • Vztah k dítěti
  • Vztah mateřské školy k rodině
  • Vztah mateřské školy k počátečnímu vzdělávání
  • Hra a učení
  • Samostatnost, spontánnost, tvořivost
  • Princip individualizace
  • Alternativnost

Současná mateřská škola s využitím odborných poznatků, které věda nashromáždila, vychází z potřeb dítěte a jeho individuality. Pro vývoj dítěte je nezbytné a rozhodující včasné naplnění jeho individuálních potřeb, aby nedošlo ke ztrátám, které se později nedají napravit. Mateřská škola a dobře odborně připravená učitelka představuje první stupeň výchovného působení, v němž se principy individualizace v podmínkách sociální skupiny uplatňuje. Výchova v mateřské škole by měla být otevřeným systémem, který se blíží rodinné výchově a s rodinou jako rovnocenným partnerem spolupracuje. Pro současnou mateřskou školu je charakteristická svoboda, individuálnost a individuální přístup, neformálnost a rámcovost výchovně vzdělávacích cílů.

Literatura a použité zdroje

[1] – OPRAVILOVÁ, Eva. Předškolní výchova I a II. Liberec : TÚ Liberec, 2003.
[2] – OPRAVILOVÁ, Eva. Rok v mateřské škole. Praha : Portál, 2003. ISBN 80-7178-847-3.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Komentář recenzenta
Autorka ve svém příspěvku výstižně a srozumitelně vysvětluje pojem osobnostně orientovaná výchova v mateřské škole.

Hodnocení uživatelů

Hana Schenková
15. 3. 2011, 17:46
Téma OSV je aktuální a potřebné. Ovšem tento příspěvek je jen nošením dříví do lesa. Neříká vůbec nic.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Téma článku:

Pedagogika