Noviny a jejich titulky
Poznáme, odkud pocházejí?
Úkol
Rozdáme žákům nakopírované pracovní listy. Jejich úkolem je přiřadit titulky k odpovídajícím textům. Při řešení úkolu vycházejí ze svých dosavadních zkušeností s bulvárním a seriózním tiskem a z jejich specifického způsobu vyjadřování. Rozdíly ve způsobu vyjádření zdůrazňuje fakt, že všechny tři texty popisují stejnou událost.
Deník Blesk, resp. Bleskově.cz, žáci poznají snadno - klíčové jsou výrazy: mega, elegantní přelévání financí, kumpán, když mu padla, prostě se vypařil, věk aktéra uvedený v závorce (viz Pracovní list - řešení). Požádáme žáky, aby vysvětlili, proč přiřadili tento text právě k Blesku, a svá tvrzení doložili příklady v textu. Argumenty zapisujeme na tabuli.
Společně tak definujeme specifické znaky bulvární novin - expresivita, hovorové až nespisovné výrazy, zjednodušenost, familiárnost, nadsázka. Zábavní funkce sdělení je nadřazena informační.
Mladá fronta Dnes (iDnes) a Právo (Novinky.cz) se naproti tomu způsobem vyjádření příliš neliší, žáci správné médium určí pravděpodobně pouze prostřednictvím citace serveru blízkého zdroje. Důvodem je fakt, že obě média patří do stejné skupiny médií, někdy označovaných jako seriózní. Jediný významný rozdíl mezi nimi je v tomto případě pouze v jisté opatrnosti, s níž se Právo oproti Mf Dnes vyjadřuje o nejistém pachateli loupeže (měl ukrást x ukradl). Mladá fronta Dnes je zde rezolutnější.
Charakteristickými znaky seriózních médií je proto neutralita, uměřenost, až strohost, malá snaha o barvitost líčení, odkazování k oficiálním zdrojům. Informativnost je nadřazena zábavě.
Po přiřazení titulků k článkům a správným médiím si žáci vystřižené lístečky nalepí do sešitu či na čistý list papíru.
Ověření
Ověřte společně definované znaky bulvárních a seriózních médií. Do skupin rozdáme vždy jeden seriózní a jeden bulvární deník (Mf Dnes + Aha, Lidové noviny + Blesk apod.). Úkolem žáků je vypsat a porovnat titulky na prvních třech stranách novin. Své výsledky skupiny prezentují ostatním (hodnotíme porozumění textu, přesnou aplikaci zadaných kritérií, správnost vyjadřování). Žáky motivujeme pochvalou, potleskem... Úkol můžeme oživit počítáním vykřičníků v titulcích bulvárních novin, popř. zvolání typu Šok! Hrůza!
Funkce titulku v tištěném zpravodajství
Aktivitu doplníme vysvětlením funkce titulku v tištěném zpravodajství. Pravidla je vhodné využít také při psaní titulků ve školních novinách.
Hlavním úkolem novinového titulku je upoutat pozornost čtenáře, a to graficky i obsahově. Má vyjadřovat podstatu textu, který uvozuje, má být informativní i zajímavý. Měl by čtenáře upoutat natolik, aby ho nalákal k přečtení článku. V žádném případě ale nesmí být v rozporu s článkem nebo slibovat, co čtenář v článku nenajde. Titulek by proto měl být stručný a výstižný. Délka jednoduchého titulku (tj. bez podtitulku) by se měla pohybovat kolem osmi slov a titulek by měl by obsahovat sloveso.
Ačkoli čtenáři čtou titulek jako první, při psaní zprávy je obvykle posledním úkolem. Ve většině redakcí autor článku titulek sice navrhuje, avšak konečné slovo mívá editor, který jej vytvoří (pozmění) s ohledem na rozsah textu a uspořádání stránky, tj. podle místa, které lze titulku věnovat.
Dnešní zpravodajství vyžaduje, aby základem titulku bylo sloveso v aktivním tvaru a aby titulek obsahoval jednoznačný podmět. Jednoduše je tak pojmenován aktér události a zároveň vyjádřeno drama, akce. Současně se článek stane srozumitelnějším a bližším čtenáři.
Porovnejte:
Vánoce na sněhu zažijí jen návštěvníci hor |
X |
Vánoce na blátě |
Soud zrušil mylnou exekuci armádního majetku |
X |
Mylná exekuce armádního majetku zrušena |
Dražba odlitků ňader slavných žen vynesla přes 735 000 korun |
X |
Ňadra slavných žen vydražena za 735 tisíc |
Zvláštní řečí titulků hovoří tzv. bulvár. Bulvární titulky bývají kratší, expresivnější, tisknou se obvykle větším písmem. Často se v nich vyskytují vykřičníky, nebo bývají dokonce psány formou otázky k aktérům (Nicol, co to bříško?)
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.