Jedním z moderních a pohodlných způsobů vzdělávání žáků a veřejnosti a také vlastního sebevzdělávání jsou webináře.
Webinář představuje jednu z forem současného online vzdělávání, tzv. online learningu. Název vznikl spojením dvou pojmů, a to web(ový) a seminář. Jak je patrné z původních pojmů, jedná se o seminář, který probíhá za pomoci webových technologií. Pořádání webinářů představuje v současnosti trend ve vzdělávání zejména dospělých a je zařazováno jako stále častější forma firemního vzdělávání a specializovaného profesního vzdělávání dospělých, včetně oblasti dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.
Webinář je forma výuky, která umožňuje ve virtuálních místnostech propojit lektora s účastníky často ze zcela rozdílných míst na světě bez ohledu na časové pásmo.
Webinář probíhá v tzv. virtuální učebně. Je to vlastně virtuální místnost, ve které probíhá videokonferenční hovor. Videokonference umožňuje propojení dvou nebo více míst a vedení hlasové a vizuální komunikace mezi účastníky. Běžnými nástroji, které používá téměř každé prostředí pro pořádání webinářů, jsou – hlasová komunikace, sdílení obrazovky, sdílení videa, whiteboard, chat, diskuse, hlasování, test a další.
Takováto forma vzdělávání a sebevzdělávání má své nesporné výhody. Patří mezi ně zejména:
Nesporné nevýhody webinářů oproti prezenčnímu školení či přednášce zahrnují pak:
Rozhodnete-li se jako lektor k provozování webinářů, je třeba si zodpovědět základní otázku – v jakém prostředí budu webinář provozovat. Na trhu existuje velké množství systémů, které si představíme v další části tohoto článku. Jednotlivé systémy se liší svojí náročností zprovoznění, finančními nároky a nabízenými službami. V neposlední řadě také poskytují rozdílný komfort jak pro lektora, tak pro účastníky.
Než přistoupíme k vlastnímu výběru systému pro webinář, je třeba si ujasnit následující otázky:
Podívejme se nyní na jednotlivé systémy, které se nabízí.
V případě, že potřebujete mít vše pod maximální kontrolou, sáhnete nejspíše po instalaci některého z otevřených webinářových systémů na vlastní server.
Existují webinářová prostředí dostupná pod některou ze svobodných licencí (např. GNU GPL). Umožňují plnohodnotné využití webinářového či konferenčního prostředí, různé formy interakce, prezentace a chatu včetně záznamu. Mezi největší výhody patří rozšiřitelnost a modifikovatelnost. Mezi nevýhody pak patří zejména nutnost instalace pomocí vlastních zdrojů a provoz prostředí na infrastruktuře organizátora školení.
Výhodou je nezávislost, a tím i možnost vyššího zisku z komerčních webinářů. Je třeba zajistit veškerý servis spojený se zajištěním webinářů – propagace, mailing, přihlašování účastníků, certifikáty, ... Dále je třeba mít technické prostředky k provozu webinářového prostředí – server, technický dohled, ...
Mnohá z těchto řešení umožňují vyzkoušet prostředí v demonstračních webinářových místnostech přímo na webu projektu. Mezi nejznámější projekty patří BigBlueButton a OpenMeetings.
Webinářový systém OpenMeetings vznikl v roce 2006 a v současnosti jej zastřešuje Apache Software Foundation. Je nabízen pod licencí kompatibilní s GNU GPL.
Patří mezi robustní prostředí s velkým množstvím funkcí a nastavení.
1. ukázka webinářového prostředí OpenMeetings Autor díla: Pavel Hodál |
BigBluebutton nabízený pod svobodnou licencí je dalším volně dostupným prostředím. Je nutné jej provozovat na vlastním serveru. Komunita je aktivní a stabilní verze vycházejí častěji než v případě OpenMeetings.
2. ukázka webinářového prostředí BigBlueButton na portále rvp.cz Autor díla: Pavel Hodál |
Pro demonstrační účely či testování prostředí webináře je možné využít demoverze přímo na webech některých projektů. Například projekt BigBluebutton nabízí na adrese http://demo.bigbluebutton.org přístup do plně funkčního prostředí. OpenMeetings otestujte na serveru https://om.alteametasoft.com/openmeetings/signin. V takovém případě lze toto využít i pro konkrétní webinář s omezeními platnými pro demoverzi (nemožnost záznamu, moderování).
Jinou formou organizace webináře je komerční pronájem prostředí pro uskutečnění vlastní akce. Výše částky se odvíjí od počtu účastníků či délky trvání.
Mezi výhody můžeme počítat zřízení „na klíč“ – okamžitý přístup a technickou podporu ze strany provozovatele. Takovéto oddělení technického hlediska od lektorského umožňuje soustředit se pouze na samotné vedení a obsah webináře. Často také zprostředkovatelská firma zajistí i propagaci webináře na svých stránkách. Nevýhodou je pak vyšší cena.
Příkladem takových globálně rozšířených služeb pro webináře a online školení může být například
Výše uvedená webinárová prostředí jsou často součástí širších balíků služeb velkých společností (Adobe, Citrix Systems a pod). Tomu také odpovídá požadovaná cena a často nutnost cizího jazyka v případě objednávky nebo komunikace s technickou podporou. Tento hendikep mohou odstranit české služby nabízející kompletní servis založený na nabídkách pronájmu webinářů výše uvedených společností. Podívejte se například na nabídky http://www.webinare.cz/sluzby.aspx využívající Adobe Connect a WizIQ.
3. Webinář využívající GoToMeeting jako školení učitelů a školských zaměstnanců při práci se školní matrikou Autor díla: Pavel Hodál |
4. prostředí Adobe Connect při webináři organizovaném Cesnetem |
Součástí serverových řešení a cloudových služeb firmy Microsoft je webinářové prostředí Skype for Business (bývalý Lync). Jedná se o stabilní a osvědčené řešení pro vedení webinářů. Nabízí standardní sadu funkcí (tabule, chat, správa souborů, ...). Výhodou je integrace s dalšími službami Microsoftu (Active Directory) nebo Microsoft Office. K webináři/konferenci se mohou připojit i externí účastníci. Je tedy využitelná i mimo firemní prostředí. Skype for Business je designovaný pro velká a složitá prostředí, má komplikované zřízení a nastavení. Následný provoz již funkčního řešení je považován za bezproblémový. Umožňuje připojit se k webináři pomocí webového rozhraní i pomocí desktopového klienta.
Google Hangouts je komunikační platforma vyvinutá firmou Google. Zahrnuje běžné služby instant messagingu, videokonference, sdílení plochy a spolupráci mezi více uživateli.
YouTube Live (bývalý Google Hangouts on Air) je platforma pro IM a videochat s pokročilými možnostmi prezentace, sdílení plochy, spolupráce a záznamu od stejné firmy. Mezi největší výhody patří snadné používání bez nutnosti instalace či jiných technických dovedností.
Obě služby jsou úzce provázané na Google účet. Zatímco běžné hangouty jsou omezeny počtem 10 účastníků, v rámci YouTube Live je možné neomezené sledování, publikování, interakce účastníků i sledujících a následné sdílení na serveru Youtube.com, který zároveň slouží pro prezentování záznamů webináře. Služba se neustále vyvíjí a přibývají nové funkce.
5. webinář využívající YouTube Live (dříve Hangouts on Air) Autor díla: Pavel Hodál |
Služby zde představené tvoří jen malou výseč množností, jak organizovat a vést webinář. Článek si nečiní nárok na komplexnost a úplnost. Autor tohoto článku vyzkoušel všechny zde uvedené služby buď jako lektor nebo jako účastník.
V případě nasazení vlastního řešení na samostatném serveru bych upřednostnil BigBlueButton před OpenMeetings zejména z důvodu snadnější instalace, menších nároků na konektivitu a následnou správu (otestováno autorem článku) a modernějšího rozhraní i za cenu chybějící správy uživatelů.
Z komerčně nabízených služeb bych vyzdvihl GoToMeeting zejména pro naprostou jednoduchost a dokonalou funkčnost pro účastníky webináře. Jediné, co pro účast musí udělat, je ve stanovenou dobu vstoupit do webinářové místnosti, volitelně zadat své jméno a pak se jen nechat vzdělávat či se jinak zapojovat do webináře. Podobně funguje i BigBlueButton. A to dle mého názoru je nepřekonatelná výhoda oproti jiným systémům.
Při rozhodování mezi webináři na platformách firem Google a Microsoft záleží na cílovém publiku. Je jisté, že v případě mnoha firem a organizací využívajících cloudové služby Microsoftu může být za jistých podmínek výhodné využívat Skype for Business. Naopak YouTube Live vítězí snadnějším používáním, nulovou cenou, rozsáhlou laickou i firemní komunitou a přímým streamováním na videoserver Youtube.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.