Odborný článek

Aplikace Polypad

26. 9. 2023
Základní vzdělávání
Autor
Bc. Veronika Procházková

Anotace

Článek slouží jako základní návod k aplikaci Polypad, kterou lze využít na jakémkoliv stupni vzdělávání při výuce matematiky k rozvoji digitálních kompetencí. Aplikace je vhodná ke zkoumání, manipulaci a vizualizaci nejrůznějších matematických konceptů.

Na webových stránkách Mathigion.org najdeme applet s názvem Polypad. Polypad je webová aplikace, která nabízí interaktivní prostředí pro práci s různými matematickými koncepty. Polypad lze využít v mnoha okruzích matematiky zvláště ke zkoumání geometrických tvarů, k manipulaci s objekty, k vizualizaci matematických konceptů nebo ke zkoumání vztahů a principů. 

Nákresna vypadá následovně:

Autor díla: Veronika Procházková

V levé části obsahuje applet šest připravených šablon – geometrii, čísla, zlomky, algebru, pravděpodobnosti a data. Pod poslední šablonou můžeme najít např. šachy, domino či hodiny. 

V pravé části si můžeme všimnout nástrojů jako je lupa, tlačítko zpět, návod k použití či export obrázků. Místo bílého pozadí lze nastavit různé typy mřížek.

Poslední nabídka nástrojů v dolní části obsahuje pomůcky k psaní i s pravítkem, geometrické nástroje (úsečka, kružnice, rovnoběžník a úhel) a textová pole.

Tím se dostáváme k jednotlivým šablonám. V první šabloně najdeme různé druhy geometrických obrazců. V první záložce mnohoúhelníků a útvarů (Polygons and shapes) klikneme na libovolný útvar, tím jej dostaneme do nákresny. Kliknutím na útvar v nákresně dostaneme nový panel nástrojů obsahující tlačítko Cut – útvar lze rozříznout na další útvary.

Autor díla: Veronika Procházková

Záložka s názvem 3D Solids obsahuje pětici platónských těles a hranol s jehlanem. Kliknutím na těleso jej opět dostaneme do nákresny. Zde je užitečný posuvník s názvem Unfold, díky kterému můžeme těleso rozložit v síť.

Autor díla: Veronika Procházková

Pod záložkou Utensils najdeme rýsovací pomůcky – pravítko, úhloměr, pravoúhlý trojúhelník, kružítko. Se všemi pomůckami lze libovolně pracovat.

Autor díla: Veronika Procházková

Složka Numbers obsahuje několik organizérů s čísly. Zajímavá je záložka Number Tiles and Cubes, kde najdeme útvary jako obdélník nebo čtverec, se kterými lze různě manipulovat – např. čtverec\[ 10\cdot10 \] lze změnit na\[ 13 \cdot7+9 \]. U hranolů lze vytvořit kvádr s vlastními délkami stran (maximálně však strana délky\[ 10 \]).

Autor díla: Veronika Procházková

Složka Fractions obsahuje dvě složky – Fractions Bars a Fractions Circles. Najdeme zde buď obdélníkový, nebo kruhový model, dá se přepínat mezi zlomky, procenty a desetinnými čísly, u kruhového modelu lze využít i stupně.

Autor díla: Veronika Procházková

Ve složce Algebra pod záložkou s názvem Algebra Tiles najdeme algebraické dlaždice užitečné při výuce mnohočlenů a algebraických výrazů. Algebraické dlaždice se skládají z šesti následujících dlaždic:

  • \[ {x}^{2} \]– čtverec s délkou strany \[ x \]
  • \[ {y}^{2} \]– čtverec s délkou strany \[ y \]
  • \[ x \] – obdélník s délkami stran \[ x \] a \[ 1 \]
  • \[ y \] – obdélník s délkami stran \[ y \] a \[ 1 \]
  • \[ xy \] – obdélník s délkami stran \[ x \] a \[ y \]
Autor díla: Veronika Procházková

Kliknutím na tlačítko Negate dostaneme dlaždici zápornou, tedy např. místo 
\[ {x}^{2} \] budeme mít \[ {-x}^{2} \]. Dlaždice lze půlit vodorovně i svisle, s rozpůlenými dlaždicemi lze opět manipulovat.

Autor díla: Veronika Procházková

Aplikace Polypad je inovativní výuková platforma pro výuku matematiky, která umožňuje žákům objevovat, řešit problémy, vizualizovat či tvořit. Dá se využít v jakékoli formě k mnoha tématům v matematice k podpoře digitálních kompetencí žáků.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Bc. Veronika Procházková

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Článek pro obor:

Matematika a její aplikace 2. stupeň