Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
RSS Titulka > Modul články > Články s klíčovým slovem "autorské právo"

Zobrazit na úvodní stránce článků

RSS Titulka > Modul články > Články s klíčovým slovem "autorské právo"

Seřadit dle: Datum publikace, Nejnovější
Podle názvu:
Podle autora:
Počet komentářů:
Datum publikace:
Počet zobrazení:

Jak na internet: Autorský zákon na internetu

Základní vzdělávání
Teoretický příspěvek
odborný příspěvek
Dostat se k potřebným informacím a obsahu je díky Internetu otázkou několika kliknutí myší. Snadná dostupnost ale svádí k tomu, abychom internetový obsah vnímali jako něco, co je k dispozici jaksi automaticky a zdarma. Zejména služby jako Napster, které již na přelomu 20. a 21. století umožnily sdílet objemné audio soubory, odstartovaly vyhrocenou debatu k otázkám autorských práv v prostředí Internetu. Ta trvá prakticky dodnes.
Autor Akademie CZ.NIC

Jak na internet: Zákony na internetu

Základní vzdělávání
Teoretický příspěvek
odborný příspěvek
Ignorantia legis non excusat, nebo-li neznalost zákona neomlouvá, praví známé rčení. Proto se občas může hodit mít znění zákonů při ruce. Jak se ale v té záplavě odstavců a paragrafů vyznat? Navíc, když se zákony neustále mění, novelizují, doplňují... I v tomto případě nám pomůže Internet. Zákony i vyhlášky lze totiž vyhledávat prostřednictvím řady nástrojů dostupných online. A obvykle zdarma. Běžným uživatelům, kteří se potřebují podívat např. na aktuální znění Zákoníku práce či se seznámit s novou podobou Občanského zákoníku, tak mohou tyto portály nahradit placené aplikace. Ale pozor na kvalitu. Mezi nejlépe hodnocenými weby se uvádí například www.zakonyprolidi.cz. Ty zpřístupňují nejen účinné předpisy, ale i ty platné. Tedy ty, které sice již vyšly ve Sbírce, ale ještě nenabyly účinnosti. Tím se pro mnoho uživatelů stávají lepším zdrojem než třeba samotný Portál veřejné správy. A jaké jsou další oblíbené zdroje právních informací na Internetu?
Autor Akademie CZ.NIC

Jak na internet: Autorská práva

Základní vzdělávání
Teoretický příspěvek
odborný příspěvek
Sociální sítě, jakož i další služby a aplikace, poskytují uživatelům internetu nevídané možnosti pro vzájemnou výměnu digitálního obsahu všeho druhu – textů, hudby, obrázků a filmů, anebo také softwaru. Pokud uživatel tímto způsobem šíří své vlastní díla, je z hlediska autorských práv všechno v pořádku. Jde-li ale o díla cizí, měl by se takový uživatel mít na pozoru a pečlivě zvažovat, zda se náhodou nedopouští protiprávního jednání.
Autor Akademie CZ.NIC

Vítejte v sérii článků věnovaných duševnímu vlastnictví

Základní vzdělávání
Informativní příspěvek
V článcích, které zde jsou a budou zveřejňovány, budete mít možnost seznámení s problematikou duševního vlastnictví a jak ji nenásilně zařadit do vyučovaných předmětů. Domníváme se, že by mohlo jít o užitečné zpestření výuky a třeba i poučení a inspiraci pro Vás.
Autor Kolektiv autorů ÚPV

Praktické otázky z autorského práva pro učitele

Základní vzdělávání
Teoretický příspěvek
odborný příspěvek
Článek JUDr. Danielisové přináší pedagogům stručný úvod do autorského práva s přihlédnutím k potřebám učitelské praxe.
Autor Tereza Danielisová
Celkem: 5