Vytváření webových stránek je s nadsázkou řečeno tradiční disciplína, která má své místo ve výukových plánech, rekvalifikačních kurzech nebo mnoha vzdělávacích projektech. S lítostí lze ovšem konstatovat, že v mnoha ohledech zůstal obsah těchto kurzů a plánů poplatný době kolem roku 2000 a zaměřuje se v první řadě na tzv. programování webových stránek a práci s kódem.
Možná si říkáte, že „překládat software“ bude jistě činnost nudná, časově a odborně náročná a tak trochu z jiné planety. Pokusím se vysvětlit, proč si myslím, že jde o ideální náplň hodin informatiky studentů střední školy (případně vybraných žáků ze starších ročníků základní školy).
Seriál Tvorba a design webových stránek se dělí na 2 díly. Druhý díl obsahuje 3 témata: Umístění webu (webhosting), Tvoříme web snadno a rychle a Redakční systémy. První téma Umístění webu (webhosting) dává na výběr z některých serverů, které nabízí hosting zdarma (tzv. freehosting). Druhé téma Tvoříme web snadno a rychle popisuje některé zajímavé programy a webové aplikace, které umožňují vytvářet webové stránky bez znalosti HTML, CSS a programovacích jazyků. A poslední téma Redakční systémy popisuje hotová řešení pro správu a úpravu webu několika uživateli, kteří mají různé přístupy a práva.
WordPress je webová aplikace pro publikování webových stránek. Patří do rozsáhlé skupiny tzv. redakčních systémů. Jde o programy, které jsou nainstalované na webových serverech. Ty mohou být přístupné z internetu, ale mohou fungovat také v lokální síti nebo dokonce (pro testovací účely) jen na jednom počítači. WordPress představuje velmi populární nástroj pro webové publikování a může plnit důležitou roli ve vzdělávání.
Volně šiřitelný software můžete použít pro vytvoření webových stránek školy. Redakční systém se postará o vytváření stránek, vy můžete jen psát a publikovat. Přečtěte si o dalších výhodách svobodného softwaru, kam zdaleka nepatří jen webový software. Má výhody – pořídit ho můžete zdarma.
Na Internetu lze publikovat téměř cokoli, články, fotografie, video, software, cokoli, co lze převést do digitální podoby. Způsobů, jak takové publikování technicky realizovat je pak také mnoho
a záleží především na autorovi, jeho cílech a možnostech, jakou alternativu zvolí.