Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Co budeme se žáky číst v novém školním roce?
Odborný článek

Co budeme se žáky číst v novém školním roce?

2. 9. 2014 Základní vzdělávání
Autor
Jitka Altmanová
Spoluautoři
Irena Šormová
Jana Hradilíková

Anotace

Na začátku nového školního roku vám předkládáme několik dobrých tipů. Připravili jsme je pro vás ve spolupráci s knihovníky, přehled je rozčleněn podle věku čtenářů.

Začínáme nejmladšími, kteří ještě sami číst neumí - knížky pro předškoláky

Kristýna Täubelová – Nesmrtelný méďa

Autorská kniha inspirovaná skutečnou událostí, kdy si autorčin syn oblíbil plyšového medvěda po babičce, bez kterého neusnul. Pro společné čtení dětí a rodičů.

Vyprávění starého plyšového medvěda, který zapomenut na půdě vzpomíná na léta svého mládí, kdy se hřál na výsluní dětské lásky a přízně. Nepředpokládá, že by se mu to ještě mohlo stát, ale znenadání se ocitá opět v dětské náruči.

Alberto Pez – Matěj objevuje

Obrázková kniha o žabákovi s velkou fantazií určena mladším dětem.

Matěj je žabák. Miluje cestování. Stačí mu jen zavřít oči a ...HOP!

Pro začínající čtenáře a mladší školáky doporučujeme:

Ivan Binar – Bořivoj a blecha Fló

Začínají prázdniny a Bořivoj by se rád vydal na cestu kolem světa. Protože na něj maminka s tátou nemají čas, rozhodne se odjet sám, jen se svou nejmilejší kamarádkou blechou Fló. Krátký příběh pro začínající čtenáře.

Bořivoj to ve škole nemá jednoduché. Kvůli nezvyklému jménu se mu děti posmívají, a tak mu nezbývá, než si najít kamarády jinde. Když mu jednoho dne přistane na nose blecha, stanou se bez váhání přáteli a docela si spolu rozumí. A protože maminka s tatínkem nežijí spolu a Bořivoje mají ve střídavé péči, nikdo si vlastně ani nevšimne, když se chlapec s bleškou v uchu vydá na cestu kolem světa. Večer už je sice hledá policie, ale tou dobou jsou malí cestovatelé na břehu moře. Nebo to snad není voda oceánu, co šplouchá o stěny loďky, kde si Bořivoj s blechou chtěli trošku odpočinout?

Katherine Applegate - Ivan je jen jeden

Ivan je gorila žijící v zajetí v jednom obchodním domě. Smyšlený příběh inspirovaný skutečnými událostmi a vyprávěný z pohledu gorily. Pro děti od 6 let.

Ivan je gorila. Žije v obchodním domě a videoherně Šapitó u exitu osm dálnice I-85. Rád si povídá se svou kamarádkou Stellou, moudrou slonicí z vedlejšího teritoria, a toulavým psem Bobem, který nejradši ze všeho spí Ivanovi na břiše. Jednoho dne ale do Šapitó přijde slůně Ruby a s ním i příslib změny. Otázkou je, zda se Ivanovi podaří tuhle šanci využít. Nakladatelská anotace.

Z nabídky pro starší školáky vybíráme:

Vratislav Maňák – Muž z hodin, aneb, Proč se na podzim mění čas

Moderní pohádka s rysy steampunku je určena čtenářům od devíti let.

Příběh o tom, co předcházelo zavedení zimního času. Na nádraží v Makovíně, tedy Mohnburgu, na přelomu 18. a 19. století z hodin záhadně zmizela malá ručička. Holčička Lena, která tudy právě se svou maminkou a tatínkem vynálezcem - "novátorem" projíždí, se ji spolu s hodinářem Weissem vypraví hledat...

Jostein Gaarder - Anna

Pro autora typicky snový i poučný román se zabývá přírodou a ekologií. Určeno čtenářům od 11 let.

Anně je 16 let, baví ji přírodovědný kroužek a moc by chtěla vědět, jak bude vypadat svět v budoucnosti. To se jí vyplní – po gaarderovsku – prostřednictvím snu. Dívka jménem Nova si 11. prosince 2082, tedy o sedmdesát let později, než je Annina přítomná chvíle, otevře počítač a najde tam dopis od prababičky z 11. prosince 2012. Svět budoucnosti vypadá docela jinak. V rodinném sadu stojí rodiče na žebříku a opylovávají štětečkem stromy, protože hmyz je vzácnost. Nova si přeje zažít svět, jak vypadal za prababiččina mládí. Kdyby se tak Nova mohla vrátit, mohla by něčemu zabránit, dělat něco jinak, vynasnažit se nějak, aby zvířata nevyhynula. Jako červená nit se knihou táhne téma: Každý by si měl uvědomit, že jeho odpovědností je, abychom zanechali zemi v takovém stavu, v jakém byla, když jsme na ní žili.

Předkládáme vám také přehled knih, které se líbí dětem, knih, které si děti nejčastěji půjčovaly.

Nejmenší děti rády sáhnou po knížkách s hrdiny, které znají z televizních seriálů (Prasátko Pepa, Mašinka Tomáš), holčičkám se líbí třpytivé a růžové knížky o vílách a princeznách, malí kluci se pídí především po obrázkových knihách o vlacích, autech a dinosaurech. Rodiče preferují především klasiku (Petiška, Čtvrtek, Milerův Krtek aj.)

Začínající čtenáři mají rádi příběhy o dětech a ze školního prostředí, které vydává např. nakladatelství Albatros v edici První čtení nebo nakl. Grada v edici Čtení pro prvňáčky. Mladším školákům se stále líbí příběhy o zvířatech (oblíbená je např. Holly Webb), dětské detektivky např. ze švédské edice Detektivní kancelář Lasse & Maja a k nejoblíbenějším patří humoristické knížky, ať už od českých spisovatelů (Pachatelé dobrých skutků od Miloše Kratochvíla) nebo překladové (série o Darebákovi Davidovi od Francescy Simonové). Řada mladších dětí si také s oblibou půjčuje naučné knihy, především o přírodě a zvířatech, nejrůznější chovatelské příručky, ale také všeobecné encyklopedie. Velké oblibě se těší edice Děsivé dějiny a Děsivá věda.

Mezi knížkami pro starší děti už dlouho vedou v půjčovanosti humoristické deníky, jejichž slávu odstartoval stále žádaný Malý poseroutka Jeffa Kinneyho. Kluci s oblibou vyhledávají detektivky a dobrodružné příběhy od Thomase Breziny, především ze série Klub záhad, dívky staršího školního věku začínají vyhledávat romantické příběhy, ideálně z prostředí stájí a dostihových drah. Bez ohledu na pohlaví se stále velké oblibě těší fantastické příběhy (ať už je to Harry Potter, Percy Jackson nebo jiná oblíbená série) a stále více čtou mladší i starší děti komiksy.

Odkazy:

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Jitka Altmanová

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Vazby na další články:

Navazuje na téma článku: