Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > základní vzdělávání - středně těžké mentální... > Záznamový arch pro pedagogickou práci s dítětem...

Ikona teoreticky

Záznamový arch pro pedagogickou práci s dítětem v přípravné třídě základní školy

Ikona odbornost
Autor: Kateřina Smolíková
Anotace: V příspěvku pedagogové naleznou diagnostický nástroj (záznamový arch) pro podporu a usnadnění individuální vzdělávací práce s dítětem, na níž je vzdělávání dětí v přípravných třídách založeno. S pomocí tohoto archu mohou spolehlivěji sledovat a hodnotit rozvojově a učební pokroky dítěte a dle tohoto zjištění připravovat pro dítě takový vzdělávací program, který přinese co nejlepší vzdělávací výsledky.
Obor příspěvku:Člověk a jeho svět
Klíčová slova: přípravné třídy, záznamový arch
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

Protože vzdělávání dětí v přípravných třídách je založeno na individualizované práci a protože má zpravidla intervenční charakter, pedagog se neobejde bez diagnostických činností. Ty by měly pomoci k tomu, aby při vyrovnávání případných nedostatků v rozvoji a učení dítěte bylo plně využito jeho individuálního potenciálu, a vzdělávání dítěte v přípravné třídě tak bylo maximálně efektivní.

Diagnostické činnosti by měly být prováděny systematicky a pravidelně. Je třeba, aby u dítěte, které vstupuje do přípravné třídy, provedl pedagog vstupní diagnostiku, a zjistil tak jeho konkrétní vzdělávací potřeby. Dále je nutno, aby průběžně sledoval, zda a jak se dítě rozvíjí, a vyhodnocoval, jaké vzdělávací pokroky dělá. Jde o průběžnou diagnostiku, podle níž pak pedagog navrhuje a realizuje potřebná pedagogická opatření. Pedagog má za povinnost vypracovat na konci školního roku zprávu o průběhu školní přípravy dítěte v daném školním roce. Provádí tedy i diagnostiku výstupní, kde hodnotí, jakých výsledků bylo dosaženo.

V příloze je nabídnut záznamový arch jako vhodný nástroj k dokonalejšímu rozpoznání vzdělávacích potřeb dítěte v přípravné třídě a spolehlivějšímu sledování jeho individuálních vzdělávacích pokroků. Záznamový arch může sloužit jako pozorovací schéma (upozorňuje na to, čeho je třeba si všímat) a zároveň poskytuje po celou dobu docházky dítěte do přípravné třídy dobrý přehled o jeho rozvoji a učení. Záznamy slouží nejen jako okamžitá zpětná vazba, ale pedagog s jejich pomocí získá také podklady pro zpracování závěrečné zprávy o průběhu předškolní přípravy v daném roce. Pokud jsou záznamy dobře vedené, mohou být jedinečným prostředkem k relativně spolehlivému stanovení prognózy dalšího rozvoje a vzdělávání dítěte. Pedagog o ně může směle opřít svá pedagogická rozhodnutí či odborná doporučení.

Záznamový arch se týká hodnocení deseti základních dovedností, které jsou obecně považovány za zvláště důležité pro systematickou vzdělávací práci, pro osvojení trivia i pro uspokojivý život dítěte ve školním prostředí. Toto "desatero" představuje názorový konsensus učitelek mateřských škol, elementaristů základních škol a pedagogů z přípravných tříd.

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
Odstranitpdf81 kBPříloha - Záznamový arch
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 14. 08. 2007
Zobrazeno: 17368krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
SMOLÍKOVÁ, Kateřina. Záznamový arch pro pedagogickou práci s dítětem v přípravné třídě základní školy. Metodický portál: Články [online]. 14. 08. 2007, [cit. 2020-08-10]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/S/1555/ZAZNAMOVY-ARCH-PRO-PEDAGOGICKOU-PRACI-S-DITETEM-V-PRIPRAVNE-TRIDE-ZAKLADNI-SKOLY.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře RSS komentářů článku
1.Autor: Šárka KučerováVloženo: 21. 09. 2010 20:23
Záznamový arch nelze otevřít. Děkuji.
2.Autor: Petr ŠimekVloženo: 22. 09. 2010 08:54
Přílohu ke článku jsem znovu nahrál, nyní funguje bez problému. K chybě při otevírání souboru pravděpodobně došlo převodem příspěvku ze staré verze portálu. Děkuji za upozornění.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.