Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku

Ikona prakticky

Promítání spojkou na stěnu nebo na papír

Ikona inspiraceIkona hodina
Autor: Martin Macháček
Anotace: Pokus, při kterém žáci poznávají, jak zobrazuje spojka.
Podpora výuky jazyka:
Klíčové kompetence:
  1. Základní vzdělávání » Kompetence k učení » samostatně pozoruje a experimentuje, získané výsledky porovnává, kriticky posuzuje a vyvozuje z nich závěry pro využití v budoucnosti
Očekávaný výstup:
  1. základní vzdělávání » Člověk a příroda » 2. stupeň » Fyzika » Elektromagnetické a světelné děje » rozhodne ze znalosti rychlostí světla ve dvou různých prostředích, zda se světlo bude lámat ke kolmici či od kolmice, a využívá této skutečnosti při analýze průchodu světla čočkami
Mezioborové přesahy a vazby: Nejsou přiřazeny žádné mezioborové přesahy.
Průřezová témata:
  1. Základní vzdělávání » Environmentální výchova » Základní podmínky života
Organizace řízení učební činnosti: Skupinová
Organizace prostorová: Školní třída
Nutné pomůcky: Spojka o průměru aspoň 5 cm, zdroj světla (např. stolní lampa s čirou žárovkou nebo svíčka), stínítko (bílý papír nebo bílá stěna třídy)
Klíčová slova: Fyzika, pokus
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

Příprava

Učitel určí přibližnou ohniskovou vzdálenost spojky: promítne obraz slunce na nějaký předmět; tento obraz je v ohnisku a vzdálenost mezi ním a spojkou je ohnisková vzdálenost spojky. Ohnisková vzdálenost spojky, s kterou děláme tento pokus, by měla být řádově několik decimetrů, tj. optická mohutnost by měla být několik dioptrií. Je-li ohnisková vzdálenost příliš malá (např. několik centimetrů), bude obraz vzdálených předmětů velmi malý - nebude skoro vidět. Je-li ohnisková vzdálenost příliš velká, nebudeme moci zobrazovat blízké předměty (předmět musí být dál od čočky, než je její ohnisková vzdálenost).

Provedení

Žáci zkusí promítnout na svislé stínítko obraz toho, co vidí za oknem: např. slunce, stromy, domy apod. Ostrý obraz takto vzdálených předmětů bude ležet v ohniskové vzdálenosti od čočky.

Na stínítko se promítne i obraz okenních rámů. Zaostříme-li rámy, bude vzdálenost mezi čočkou a stínítkem o málo větší než ohnisková vzdálenost.

Obr
1. Obr

Je-li třída trochu ztemnělá (např. venku je zataženo nebo v oknech jsou závěsy), mohou žáci promítat obraz rozsvíceného osvětlovacího tělesa na stropě. I v tom případě je vzdálenost mezi čočkou a stínítkem o něco větší než ohnisková vzdálenost (předpokládáme, že ohnisková vzdálenost používané čočky je několik decimetrů).

Dále žáci promítají na stínítko obraz vlákna žárovky nebo plamene svíčky. Pohybují čočkou po spojnici mezi zdrojem světla a stínítkem, až se na stínítku objeví ostrý obraz. Pak mění vzdálenost zdroje od stínítka a pokus opakují. Pozorují, jak se mění velikost a jas obrazu, a je-li obraz přímý, nebo převrácený.

Nakonec mohou promítat obrazy osvětlených předmětů, např. své ruky.

Poznámka

Je-li vzdálenost mezi předmětem (např. vláknem žárovky) a stínítkem čtyřnásobek ohniskové vzdálenosti, bude spojka uprostřed mezi předmětem a stínítkem.

Je-li vzdálenost mezi předmětem a stínítkem menší než čtyřnásobek ohniskové vzdálenosti, ostrý obraz nemůže vzniknout, ať čočku umístíme kamkoliv.

Je-li vzdálenost mezi předmětem a stínítkem větší než čtyřnásobek ohniskové vzdálenosti, existují dvě možnosti, jak umístit čočku a dostat ostrý obraz: buď blíž k předmětu (obraz pak bude zvětšený), nebo blíž ke stínítku (obraz pak bude zmenšený).

K pokusu můžeme použít i čočku o menším průměru, obraz pak bude ale temnější, protože menší čočkou projde méně světla.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 13. 03. 2006
Zobrazeno: 8063krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
MACHÁČEK, . Promítání spojkou na stěnu nebo na papír. Metodický portál: Články [online]. 13. 03. 2006, [cit. 2020-07-08]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/ZFAAFH/491/PROMITANI-SPOJKOU-NA-STENU-NEBO-NA-PAPIR.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.