Počátky islámu, víra a tradice
Cíl výuky:
- Žák analyzuje, které zdroje informací ovlivňují jeho postoje a názory na islám.
- Žák vysvětlí základní principy islámu.
- Žák uvede příklady různorodosti islámu.
- Žák na příkladech popíše, jak se náboženství mísí se zvyky a tradicemi, ovlivněnými společností a kulturou, jak může být náboženství vykládáno různými způsoby.
Čas |
Průběh |
Pomůcky |
|
evokace |
5 min |
Brainstorming k obrázkům na téma islám Pátrání po asociacích, které se váží k pojmu islám, a po zdroji těchto asociací. |
prezentace (příloha 1) a počítač a projektor či vytištěné obrázky k tématu islám (příloha 2), tabule |
uvědomění |
10 min
25 min
|
Základní fakta o islámu Základní fakta o islámu – kde je rozšířen, základní principy víry, rozmanitost islámu – nové informace či doplnění toho, co již žáci znají
Víra versus tradice v islámu Práce s textem Víra versus tradice v islámu. |
prezentace (příloha 1), politická mapa světa
počítač, projektor a připojení na internet, text Víra versus tradice v islámu (příloha 3) pro každého žáka či do dvojic |
reflexe |
5 min |
Reflexe Shrnutí, reflexe asociací z počátku hodiny. |
|
Postup:
Brainstorming k obrázkům na téma islám
Oznámíme žákům, že tématem hodiny bude islám, a ukážeme jim fotografie, které se k tématu vztahují a se kterými se mohou běžně setkat (v příloze 1 – prezentaci, otevřeme první snímek nebo vytiskneme z přílohy 2 a necháme kolovat). Žáci sdělují, co je při pohledu na obrázky napadá, můžeme zapisovat na tabuli. Doptáváme se, odkud tyto asociace pochází – odkud žáci čerpají informace o islámu? (Z médií, z okolí, z vlastní zkušenosti,...?)
Základní fakta o islámu
Probereme či zopakujeme s žáky základní fakta o islámu – pomocí prezentace (příloha 1) nebo jen pokládáním otázek či výkladem (viz doplňující informace). Můžeme zároveň navázat na asociace, které zazněly na počátku hodiny – máme možnost s nimi pracovat, doplňovat je nebo uvádět na pravou míru (viz doplňující informace).
TED talk Víra versus tradice v islámu
Pracujeme s textem, který je kráceným přepisem přednášky Víra versus tradice v islámu formátu TED talk. [1] Vzhledem k tomu, že síla přednášky leží také v osobní výpovědi mluvčího, je vhodné začátek přednášky promítnout (do času 2:47, http://www.ted.com/talks/mustafa_akyol_faith_versus_tradition_in_islam/) [2]
Zbylou část přednášky dostanou žáci přepsanou ve formě textu (příloha 3), samostatně či do dvojic. Metodou I.N.S.E.R.T. [3] zpracují informace a myšlenky obsažené v textu, poté rozebereme:
- Které informace jste označili kterým symbolem? Proč?
- Které myšlenky z textu vás zaujaly? Čím?
- Jaké zvyky autor ve své řeči zmiňuje? Jaký je jeho postoj k těmto zvykům?
- Známe podobné případy i z jiných oblastí, z jiných náboženství? Existují nějaké tradice, zvyky, které jsou vnímány jako „naše“, ale vy se s nimi neztotožňujete, nebo vám dokonce vadí? (Zvyky v rámci třídy, kraje, země, party apod.)
- Co se dá s těmito případy dělat? Jak k nim přistupoval přednášející?
Reflexe
Můžeme se s žáky vrátit k asociacím z počátku hodiny a reflektovat, co nového se dověděli, zda se jejich pohled na islám změnil/rozšířil, pokud ano, tak jak.
Shrneme, že islám stejně jako všechna ostatní náboženství má svou historii a že existuje množství interpretací a rovněž tradic, které se k islámu připojily postupem času. Zároveň je vhodné zdůraznit, že text byl sdělením osobního názoru autora [4] – stejně jako jsou rozmanité interpretace islámu, tak je rozmanitý islám samotný. Je tedy možné o něm diskutovat a nevnímat jej pouze jediným možným způsobem.
Lekce vznikla v rámci projektu Critical Review of the historical and social disciplines for a formal education suited to the global society na základě hodiny vytvořené Mgr. Markem Kryškou a Mgr. Stanislavem Šindlerem.
[1] Jedná se o jeden z pohledů na islám, který ukazuje možnost oddělení víry od tradic a zvyků, které se k islámu přidaly v průběhu historie. Umožňuje tak žákům seznámit se různými pojetími islámu, různými možnostmi interpretace Koránu atd.
[2] Přednášku je možné spustit z internetu i stáhnout.
[3] Do textu žáci přiřazují k myšlenkám symboly:
- Symbol + pro informace či myšlenky, které jsou nové.
- Symbol ? pro informace či myšlenky, které jsou nejasné, nejednoznačné, ke kterým je napadají otázky.
- Symbol x pro informace či myšlenky, se kterými nesouhlasí.
- Symbol ! pro informace či myšlenky, které jsou pro ně důležité, zásadní.
Tip: Jednotlivé symboly můžeme uvést ve formě legendy na tabuli.
[4] TED talk je názorem/zkušeností mluvčího, nemá za cíl stanovovat absolutní pravdy, ale umožňovat, aby zazněly různé názory a náhledy, a rozšířil se tak (mnohdy díky médiím jednostranný) pohled na problematiku.
Náhled | Typ | Velikost | Název |
---|---|---|---|
![]() | 3511 kB | Příloha_2 obrázky k tématu islám | |
![]() | 25 kB | Seznam pouzitych zdroju | |
![]() | 5388 kB | Příloha - 1 prezentace | |
![]() | 20 kB | Příloha - 3 text Víra versus tradice v islámu | |
![]() | 40 kB | Doplňující informace - Počátky islámu, víra a tradice | |
![]() | 32 kB | Užitečné odkazy k tématu |