Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > základní vzdělávání > Člověk a společnost > 2. stupeň > Dějepis > Web Jana Palacha – Multimediální projekt...

Ikona informativni

Web Jana Palacha – Multimediální projekt Univerzity Karlovy

Autor: Michal Ježek
Spoluautor: Petr Blažek, Patrik Eichler, Eva Nachmilnerová
Anotace: Úvodní text z homepage webu Multimediálního projektu Univerzity Karlovy (www.janpalach.cz). Web přináší příběh Jana Palacha v dobovém kontextu a příběhy dalších „živých pochodní“.
Klíčová slova: komunismus, Jan Palach

Webové stránky představují životní příběh studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí. Svým šokujícím činem chtěl vyburcovat domácí veřejnost z rezignace, do které se začala propadat necelých pět měsíců po srpnové okupaci Československa. Palachův protest měl mimořádný ohlas nejen v domácím prostředí, ale i v zahraničí. Dodnes je jméno českého studenta známé po celém světě. Na těchto stránkách jsou zmíněné události představeny různým způsobem. Vedle historických textů, dobových fotografií a archivních dokumentů je možné přemýšlet nad jejich odkazem také prostřednictvím filmových, televizních a rozhlasových dokumentů.

Webové stránky janpalach.cz / janpalach.eu / janpalach.com vznikly v rámci projektu, který byl zahájen již na počátku roku 2007. Jeho vznik je spojen se Studentskou radou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Chtěli jsme původně připravit menší publikaci, která by pouze shrnula dosavadní vědomosti o životě Jana Palacha a přiblížila tradici, která se zrodila po jeho smrti. Původní nápad nakonec získal podobu rozsáhlého sborníku autorských textů a edice archivních dokumentů. Kniha vyšla v lednu 2009 pod názvem Jan Palach ’69.

V lednu 2009 se v rámci stejného projektu uskutečnila třídenní mezinárodní konference a byla zahájena výstava, která byla úspěšně instalována nejen v pražském Karolinu, historickém sídle rektorátu Univerzity Karlovy, ale i ve Slovenském národním muzeu v Bratislavě.

Webové stránky v tomto kontextu představují završení celého projektu. Vedle životního příběhu Jana Palacha ovšem mapují také osudy dalších devíti lidí, kteří se v Československu i v zahraničí stali z politických důvodů „živými pochodněmi“. Hlavní pozornost je věnována severomoravskému středoškoláku Janu Zajícovi a odborovému předákovi z Vysočiny Evženu Plockovi. Věnujeme se také prvnímu případu protestního sebeupálení v sovětském bloku. 8. září 1968 se ve Varšavě zapálil Ryszard Siwiec na protest proti účasti polských jednotek na okupaci Československa.

Naše práce by nebyla možná bez spolupráce s řadou institucí, zejména Archivu bezpečnostních složek, Národního filmového archivu, Národního muzea, Archivu Českého rozhlasu, Archivu České televize, Libri prohibiti a Velehradu. Děkujeme také všem, kteří nám poskytli fotografie a dokumenty ze svých osobních archivů, především panu Jiřímu Palachovi. Z našich blízkých kolegů jsme vděční za pomoc Jakubu Jarešovi, Jaroslavu Pažoutovi, Viktoru Portelovi, Tomáši Vlčkovi a Danu Růžičkovi. Za poskytnutí domény děkujeme Peteru Smithovi.

Anotované odkazy:
Web Jana PalachaMultimediální portál přináší Palachův příběh v kontextu doby. Vedle historických textů, dobových fotografií a archivních dokumentů může uživatel přemýšlet nad jeho odkazem také prostřednictvím filmových, televizních a rozhlasových dokumentů. Kromě životního příběhu Jana Palacha mapují také osudy dalších devíti lidí, kteří se v Československu i zahraničí stali z politických důvodů „živými pochodněmi“. Především jde o středoškoláka Jana Zajíce a dělníka Evžena Plocka. Věnují se také prvnímu případu protestního sebeupálení v sovětském bloku.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 14. 09. 2012
Zobrazeno: 4516krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 3
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
1 uživatel Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
JEŽEK, Michal . Web Jana Palacha – Multimediální projekt Univerzity Karlovy. Metodický portál: Články [online]. 14. 09. 2012, [cit. 2020-11-26]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/ZEAA/16471/WEB-JANA-PALACHA---MULTIMEDIALNI-PROJEKT-UNIVERZITY-KARLOVY.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.