Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > základní vzdělávání > Informační a komunikační technologie > Jak na internet: Wearables - nositelná e...

Ikona prakticky

Jak na internet: Wearables - nositelná elektronika

Ikona inspirace
Autor: Akademie CZ.NIC
Anotace: Wearables neboli „nositelná elektronika“ jsou elektronická zařízení, která byla navržena tak, aby mohla být běžně nošena člověkem. Na rozdíl od přenosné elektroniky, kterou držíme v ruce nebo nosíme v kapse, je zde důležitý aspekt možnosti nošení zařízení upevněním na tělo. Mohou to být tedy nejrůznější náramky, hodinky či brýle, ale také například „chytré“ oblečení.
Podpora výuky jazyka:
Klíčové kompetence:
  1. Základní vzdělávání » Kompetence k učení » operuje s obecně užívanými termíny, znaky a symboly, uvádí věci do souvislostí, propojuje do širších celků poznatky z různých vzdělávacích oblastí a na základě toho si vytváří komplexnější pohled na matematické, přírodní, společenské a kulturní jevy
Očekávaný výstup:
  1. základní vzdělávání » Informační a komunikační technologie » 2. stupeň » Informační a komunikační technologie » Zpracování a využití informací » používá informace z různých informačních zdrojů a vyhodnocuje jednoduché vztahy mezi údaji
Mezioborové přesahy a vazby:
  1. Základní vzdělávání -> Filmová/Audiovizuální výchova
Průřezová témata:

Nejsou přiřazena žádná průřezová témata.

Organizace řízení učební činnosti: Frontální, Skupinová, Individuální
Organizace prostorová: Specializovaná učebna
Klíčová slova: jak na internet, chytré hodinky, wearables, walkman, přehrávač audiokazet, CD, MiniDisc, MP3 přehrávač, Google glass, RFID

Úvod:

Historicky lze považovat za první nositelnou elektroniku přenosné hudební přehrávače typu walkman (přehrávač audiokazet, později CD, MiniDisc, MP3 přehrávač). Původní přístroje spadaly spíš do kategorie přenosných přehrávačů než nositelné elektroniky, ale tím jak docházelo k miniaturizaci zařízení, tak už je nebylo nutné držet po kapsách, ale bylo je možné připnout sponou k pásku či košili. Existují i MP3 přehrávače, kterou jsou integrovány přímo do sluchátek. Dřívější trend poměrně velkých zařízení a malinkých sluchátek (typu „pecky“), nahrazuje nový trend miniaturních zařízení a velkých sluchátek.

Zatím vedou hodinky

Současným trendem nositelné elektroniky jsou hlavně tzv. chytré hodinky. Pochopitelně časomíra je pouze jednou z mnoha funkcí, kterou toto zařízení ovládá. Hodinky se jím říká jen proto, že je nosíme na ruce tak jako kdysi hodinky. Jsou to malé počítače, které ovšem nefungují úplně samostatně, ale jsou funkčním doplňkem k smartphonům, které nyní nebudeme muset ani vytahovat z kapsy. Pomocí chytrých hodinek můžeme volat, číst zprávy, kontrolovat počasí, sledovat vývoj akcií na burze apod. Díky zabudovaným senzorům snímajícím puls máme také přehled o naší kondici, spálených kaloriích atd.

Chytré hodinky jsou určitě velmi zajímavým zařízením, zatím ale asi nelze mluvit o nějaké technologické revoluci. Nezanedbatelnou charakteristikou wearables je také skvělý design. Dnes se u elektroniky předpokládá, že nebude jen dobře fungovat ale také dobře vypadat. U elektroniky kterou budeme nosit každý den na svém zápěstí to platí ještě o něco víc.

Kapitolu samou pro sebe jsou chytré brýle Google Glass. Je to nositelný počítač, který data zobrazuje pomocí tzv. průhledového displeje (jinak též HUD – z anglického Head-Up Display). Tato technologie byla před lety vyvinutá pro piloty bojových letounů, aby pilot viděl potřebné informace přímo v zorném poli bez nutnosti sklánět hlavu a dívat se na přístrojovou desku. Brýle ovládáte pomocí hlasových příkazů v přirozeném jazyce a také pomocí speciálního touchpadu. Brýle jsou vybavené kamerou, takže můžete pořizovat fotky a videa (v úctyhodném rozlišení 720p). Samozřejmostí je wi-fi, Bluetooth, gyroskop a akcelerometr. Není jisté zda toto je finální specifikace, protože Google Glass ještě nejsou v prodeji; stále se jedná pouze o beta testování. Už nyní se ale diskutuje o potenciálních rizicích.

Elektronika pod kůži

Specifickým druhem nositelné elektroniky je ta, kterou budeme nosit doslova pod kůži. Zní to skoro jako sci-fi, ale skutečně byl vyvinut antikoncepční čip. Ten po voperování pod kůži může fungovat i 16 let. Pomocí wi-fi a speciální aplikace, lze čip vypnout, v okamžiku kdy žena bude chtít otěhotnět. S pomocí tohoto mikroimplantátu lze do těla vpravovat také léky v přesně daném množství a v naprogramovaných časových odstupech.

Zaměstnanci pracující ve švédském kancelářském komplexu Epicenter si nechali implantovat pod kůži RFID, které umožňují interakci s okolím, například ovládání dveří či kopírky.

Společnost Google ve spolupráci s firmou Novartis pracuje také na výrobě chytrých kontaktních čoček. Ty vedle kompenzace oční vady zvládnou i hlídat stav pacienta postiženého cukrovkou.

Tento multimediální soubor je umístěn v modulu AudioVideo na Metodickém portálu RVP.CZ pod licencí CC-BY-NC-ND
V případě nápadů či komentářů pište prosím na e-mail akademie@nic.cz.Text je dostupný také na www.jaknainternet.cz.
Zařazení do seriálu: Tento článek je zařazen do seriálu Jak na internet.

Ostatní články seriálu:

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
Odstranitpdf96 kBMetodika pro učitele k tisku
Odstranitodt48 kBPracovní list
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 08. 06. 2016
Zobrazeno: 5644krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 4
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
1 uživatel Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
CZ.NIC, Akademie. Jak na internet: Wearables - nositelná elektronika. Metodický portál: Články [online]. 08. 06. 2016, [cit. 2020-11-24]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/ZC/20911/JAK-NA-INTERNET-WEARABLES---NOSITELNA-ELEKTRONIKA.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře RSS komentářů článku
1.Autor: RNDr. I. MarekVloženo: 08. 06. 2016 16:33

K wearables se tu připletly i implantáty, a to je jinačí kafe! Implantované pacemakery se objevily již v roce 1958, a co do "chytrosti" (úplně blbé) byly srovnatelné s čipy, které v Epicentru otevírají dveře.

Divím se, že dosud nikdo nenechal implantáty komunikovat "přímo" s nervovou soustavou hostitele. Tvrdím, že technicky je to dnes už proveditelné. Nechtěl by někdo třeba napsat SMS aniž by přitom pohnul jediným prstem? (Podotýkám, že nemám na mysli pohybová čidla, používaná v některých herních ovládačích. Tam musí nositel pohybovat svaly.)

Zdá se, že v tomto ohledu technické prostředky zaostávají za biologickými systémy. Já třeba mám přímé napojení mojí nervové soustavy na nervovou soustavu mého psa, ve verzi 1.01 zatím pouze jednosměrné. (A jistě nejsme jediná taková dvojice.) 

Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.