Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Jak na internet: Internetové seznamky

Ikona teoreticky

Jak na internet: Internetové seznamky

Ikona odbornost
Autor: Akademie CZ.NIC
Anotace: Hledání partnera je staré jako lidstvo samo a zmínky o něm nalezneme již v Bibli. Seznamování na inzerát se objevovalo již v 19. století a jeho obliba s následujícími lety neustále stoupala. Zatímco generace našich rodičů a prarodičů se musely spokojit s klasickou seznamovací inzercí v renomovaných novinách a časopisech, moderní doba přináší mnohem pohodlnější způsob seznamování. Absolutní boom totiž seznamky zaznamenaly právě s příchodem Internetu.
Téma příspěvku:Informační a komunikační technologie
Klíčová slova: internet, seznámení se, seznamování, online, profil, online bezpečnost, jak na internet, osobní data, bezpečné seznámení

Hledám lásku. Značka: online

Na síti trávíme značnou část našeho života. Pracujeme, studujeme, bavíme se, navazujeme nová přátelství a díky internetovým seznamkám často i nové vztahy. Podle posledních průzkumů se takto seznamuje až třetina nezadaných Čechů a Češek. Ovšem jen jedna pětina z nich je úspěšná.

Seznamky jsou fenomén, který nenechá nikoho chladným. Buď budí sympatie, nebo jsou odsuzovány jako semeniště podvodníků a zoufalců. Jednoznačné výhody jim ale upřít nelze – díky jejich oblibě je šance na seznámení s člověkem, s nímž si budete rozumět, mnohem vyšší. Neosobní první kontakt zase vyhovuje lidem, kteří by jinak pravděpodobně odvahu k oslovení potenciálního partnera nikdy nenašli. A online charakter seznamek je vhodný také pro zaneprázdněné lidi s nedostatkem času. “Nabídka” potenciálních partnerů je široká a díky různým filtrům ji lze efektivně procházet například podle věku, místa bydliště, vzdělání apod.

Pokec, flirt nebo vztah? Seznamky vyhoví všem

Jen na českém Internetu naleznete více než dvě stě seznamek a vybírat můžete mezi několika typy. Kromě klasických seznamek můžete narazit i na speciální weby, které se zaměřují přímo na mladé lidi, matky, seniory či handicapované lidi a výjimkou nejsou ani placené a erotické seznamky nebo seznamky, které se zaměřují na cizince.

Mezi nejnavštěvovanější české servery patří například server Lidé.cz, kam za seznámením měsíčně zabrousí až 700 tisíc uživatelů, a Líbímseti.cz s více než 200 tisíci uživateli. Za zmínku však stojíi další velké online seznamky, například Seznamka.cz, Štěstí.cz, Rande.cz, Ukažse.cz, Seznámit.cz, Najdisimě.cz či eDarling.cz.

Opatrnost především

Seznamky jsou sice skvělým místem k seznámení, ale je třeba mít se na pozoru. Do skutečného setkání mimo virtuální prostor si uživatel seznamky nemůže být jistý tím, kdo skutečně sedí na druhé straně sítě.

Zvýšená opatrnost je proto na místě a ve veřejně přístupné části profilu (ideálně však vůbec) by se neměly objevovat citlivé informace jako je adresa, telefonní číslo, atd. Ačkoli se provozovatelé seznamovacích serverů snaží ověřovat profily přihlášených (například Líbímseti.cz využívá autentizační metodu mojeID, která komplikuje uvádění nepravdivých informací v profilu), vytvoření falešné identity je i přes to poměrně jednoduché. Ze sympatických uživatelů se tak mohou často vyklubat poskytovatelé placených erotických služeb, v horším případě lidé, jejichž cílem je dostat se k citlivým informacím, fotografiím apod.

Placené, zdarma nebo algoritmus?

Ne všechny seznamovací servery fungují na stejném principu. Seznamek jsou na českém Internetu stovky a liší se jak kvalitou, tak způsobem, jakým seznámení umožňují. Někteří provozovatelé seznamovacích serverů se uchýlili k placeným verzím, které se díky vstupním poplatkům snaží zamezit zakládání falešných či takzvaně “mrtvých” profilů, jež nikdo nespravuje. Tím se hodí zejména pro uživatele, kteří to se seznámením myslí skutečně vážně a vnímají je jako aktuální životní prioritu. Placené seznámení nabízí například portál Jiskření.cz, ELITE Date, Jenvážně.cz či eDarling.cz, který svým klientům nabízí jak placenou, tak volnou verzi.

Stále ještě novinkou ve světě seznámení je také výběr vhodného partnera prostřednictvím matematického algoritmu, který porovná podrobný osobnostní profil zájemce s ostatními profily v databázi a navrhne osobu, která se k zájemci hodí nejvíce. V Česku však uživatelé zatím preferují tradičnější způsoby seznámení a potenciální partnery oslovují sami na základě vlastního uvážení.

U všech seznamovacích serverů však platí jedno: vždy se vyplatí, zachovat si určitý nadhled a nevěřit všemu, na co seznamky či samotné profily uživatelů poutají. Pokud seznamka ve svém popisu například deklaruje, že jejími uživateli jsou z 80 % muži a ženy proto mají mnohem vyšší šanci na seznámení, je třeba brát tyto informace s rezervou a nevkládat do seznámení nadměrné naděje.

Seznámení krok za krokem

Zaregistrovat se na seznamce není nic složitého. Nejprve je nutné vytvořit profil a vyplnit základní údaje. Poté nastává fáze hledání a navazování kontaktu s ostatními uživateli. Většina seznamek má určité uspořádání pro snadnější orientaci. Hned na hlavní liště si tak můžete vybrat z nabídky seznámení, které vás zajímá (například: On hledá ji, Ona hledá jeho, Hledám kamaráda, apod.). Můžete prohlížet profily ostatních, sdílet fotografie, zapojit se do skupinového chatu či si vyměňovat soukromé zprávy.

Zásady bezpečného seznámení

  1. Při vyplňování profilu na sebe neprozrazujte příliš. Věřte, že potenciální zájemci se obejdou bez vaší adresy i telefonního čísla.
  2. Profilovou fotku vybírejte s citem, příliš odhalené a sexy fotky na profil opravdu nepatří. Vaše profilovka je jedna z prvních věcí, co zájemci vidí a nevhodná fotografie by je mohla od seznámení s vámi spíše odradit.
  3. Důvěřuj, ale prověřuj. Falešných profilů je na Internetu celá řada, a vy si tak nikdy nemůžete být stoprocentně jisti tím, kdo skutečně sedí na druhém konci. Pokud souhlasíte s první schůzkou, řekněte své rodině či známým, kam se svou internetovou známostí půjdete a držte se míst, kde je hodně lidí. Na první reálné schůzce se navíc dotyčného zeptejte na několik drobností z vašich předchozích online rozhovorů. Ověříte si tak, že jde skutečně o toho, s kým jste si až dosud psali.
  4. Naučte se říkat ne. Pokud vám přijde při virtuálním seznamování chování toho druhého podezřelé, či se cítíte nepříjemně, je lepší celou věc rázně ukončit a rozhodně se s daným člověkem reálně nescházet.

Seznámení přes Internet je vždy tak trochu otázkou štěstí a není třeba propadat beznaději, když na sebe ten pravý nebo pravá nechá chvilku čekat. Buďte vytrvalí, podle seznamky Štěstí.cz se 80 % uživatelů seznámí do roka, byť ne na první pokus.

Tento multimediální soubor je umístěn v modulu AudioVideo na Metodickém portálu RVP.CZ pod licencí CC-BY-NC-ND

Text je dostupný také na www.jaknainternet.cz.
V případě nápadů či komentářů pište prosím na e-mail akademie@nic.cz.
Zařazení do seriálu: Tento článek je zařazen do seriálu Jak na internet.

Ostatní články seriálu:

Přílohy:
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 18. 12. 2014
Zobrazeno: 5282krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 4
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
2 uživatelé Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
CZ.NIC, Akademie. Jak na internet: Internetové seznamky. Metodický portál: Články [online]. 18. 12. 2014, [cit. 2020-11-25]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/z/19453/JAK-NA-INTERNET-INTERNETOVE-SEZNAMKY.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.