Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Vánoční pohádky - pohádka Kouzelná kniha

Vánoční pohádky - pohádka Kouzelná kniha

Praktický příspěvek
zkušenost
Autor Mgr. Zuzana Pospíšilová
Spoluautor: Jitka Zukalová

Námět na činnost s knihou

Ročník: 1.

Časová dotace: 1,5 hodiny

Předměty: český jazyk, výtvarná výchova

S touto knihou jsme pracovali v týdnu po Vánocích v hodině čtení (máme spojené dvě  hodiny). Žáci si měli přinést knihu, kterou dostali od Ježíška.

Hodinu jsme zahájili v kroužku na koberci, kde nám každý žák představil svou knihu. Řekl nám název a autora knihy, ukázal nám ilustraci a sdělil, zdali se jedná o malované čtení, komiks či klasický text. Potom jsme se přesunuli do lavic, kde žáci položili své knihy na lavice a mohli si prohlížet knihy ostatních. Tato aktivita žáky velmi bavila, proto jsem práci s pohádkou přesunula až na další hodinu. Ve zbývajícím čase první hodiny si žáci vzali své knihy a 10 minut si v nich četli.

Druhou hodinu jsme začali číst Vánoční pohádku. Žáci jsou zvyklí, že občas čtení proložím nějakou otázkou k textu. V případě této pohádky se jednalo:

1/ o otázky k vyjasnění významu slova: "Byla to rodina plná knihomolů." Co či kdo to je "knihomol"?

2/ o otázky na propojení přečteného s vlastní zkušeností: "Dávej pozor!" vykřikl tatínek a rychle přiskočil, aby předešel případné katastrofě. Zažili jste o Vánocích nějakou katastrofu?

3/ o psaní přání: "Mami, ta knížka je prý kouzelná! ... Stačí knihu pohladit, pak vyslovit přání a ono se to prý splní." Každý dostal lísteček a na ten měl za napsat, co by si přál, kdyby měl kouzelnou knihu....

Po přečtení pohádky jsme si udělali "zápis" z dnešní hodiny – žáci si napsali název knihy, pod něj si nalepili lísteček se svým přáním a nakreslili pohádkovou knihu dle své fantazie.


Materiál v příloze byl poskytnut zdarma nakladatelstvím GRADA z publikace Vánoční pohádky.

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
pdf5707 kBPohádka Kouzelná kniha
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám