Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Baví mě číst a hýbat světem

Ikona informativni

Baví mě číst a hýbat světem

Autor: Michal Dubec
Spoluautor: PhDr. Eva Weislová
Anotace: Webové stránky www.ptac.cz obsahují vyzkoušené materiály a postupy, jak smysluplně ve škole pracovat s průřezovými tématy a čtenářstvím.
Klíčová slova: čtenářství, průřezová témata

Webové stránky www.ptac.cz nabízejí zdarma ke stažení vyzkoušené materiály a postupy, jak smysluplně ve škole pracovat s průřezovými tématy a čtenářstvím.

Souhlasíte s uvedenými provokativními výroky?

  • Žáci dnešních škol nepřemýšlejí nad světem, ve kterém žijí.
  • Školní předměty jsou pro žáky nezajímavé – nudí je.
  • Žáci základních škol nepřečtou za školní rok ani jednu celou knihu.

Během dvouleté práce jsme s učiteli 18 škol objevovali cesty, jak rozšiřovat řady žáků, pro které výše uvedené výroky neplatí. Nabízíme vám konkrétní výsledky naší cesty.

  • Inspirativní příklady práce s průřezovými tématy a čtenářstvím ve školách (projekty, dílny čtení, podmínky ve škole, …) si můžete stáhnout zde.    
  • Vyzkoušené učební jednotky pracující s obsahy jednotlivých vzdělávacích oborů a s konkrétními cíli v oblasti průřezových témat a čtenářství. Konkrétní přípravy a pracovní listy můžete stáhnout zde.   
  • Seznamy osvědčených materiálů a další zdroje z oblasti průřezových témat a čtenářství najdou učitelé zde.  
  • Popis podmínek umožňujících smysluplnou realizaci průřezových témat a čtenářství ve výuce a na školách. Podmínky realizace jednotlivých průřezových témat a čtenářství najdete zde.  
  • Nabídka akreditovaných kurzů z oblasti průřezových témat a čtenářství. Aktuální nabídka kurzů může chodit přímo do vaší e-mailové schránky, pokud se zaregistrujete zde

Objevování cest probíhalo v rámci projektu „Jak efektivně vyučovat průřezová témata a současně rozvíjet čtenářství – vývoj sdružených příkladů dobré praxe pro učitele základních škol“, který byl hrazen z fondů EU a státního rozpočtu ČR. Projekt realizoval tým pěti neziskových organizací. Každá z nich se několik let zabývá některým z průřezových témat a čtenářstvím. Jedná se o sdružení Projekt Odyssea – Osobnostní a sociální výchova, Gemini, o. s. – Výchova demokratického občana, Člověk v tísni, o. p. s. (program Varianty) – Multikulturní výchova a Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, Sdružení TEREZA – Environmentální výchova a o. s. Kritické myšlení – Mediální výchova a Čtenářství.

Výsledkem dvouleté spolupráce s osmnácti základními školami není jen soubor materiálů, postupů a akreditovaných kurzů, ale rovněž výrazný posun ve vnímání průřezových témat a čtenářství u všech zúčastněných.

Anotované odkazy:
Průřezová témata a čtenářstvíWeb k projektu s názvem Jak efektivně vyučovat průřezová témata a současně rozvíjet čtenářství – vývoj sdružených příkladů dobré praxe pro učitele základních škol, který realizuje Projekt Odyssea.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 20. 12. 2012
Zobrazeno: 2896krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

3 uživatelé Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
DUBEC, Michal. Baví mě číst a hýbat světem. Metodický portál: Články [online]. 20. 12. 2012, [cit. 2020-11-23]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/z/16875/BAVI-ME-CIST-A-HYBAT-SVETEM.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.