Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání - středně těžké mentální... > Využití ICT při přirozené integraci žáků...

Ikona teoreticky

Využití ICT při přirozené integraci žáků se specifickými poruchami učení

Ikona odbornost
Autor: Alžběta Lukasová
Spoluautor: Mgr. Martina Vlachová
Anotace: Učitele prvého i druhého stupně Základní školy T. G. Masaryka Zastávka, okres Brno-venkov vytvořili ve svém projektu SIPVZ metodickou pomůcku pro využití výukového softwaru zaměřeného na výuku ČJ žáků se specifickými poruchami učení. Příspěvek obsahuje rozbor 9 počítačových programů, které byly v tomto projektu využity. Dále předkládá přehled použitelného softwaru k jednotlivým bodům učiva v tabulkách.
Obor příspěvku:Informační a komunikační technologie 1. stupeň
Klíčová slova: čtení, dyslexie, integrace, SPU, dysgrafie, software, SIPVZ, počítačový program, pravopis, slabikář, DysCom, DysEdice, GeMis

Učitelé prvého i druhého stupně Základní školy T. G. Masaryka Zastávka, okres Brno-venkov, vytvořili ve svém projektu SIPVZ metodickou pomůcku pro využití výukového softwaru zaměřeného na výuku žáků se specifickými poruchami učení.

Žáci se specifickými poruchami učení potřebují delší období nácviku, upevňování a procvičování probíraného učiva. Musí často trávit více času tím, co nemají rádi a v co nevěří, že jsou vůbec kdy schopni zvládnout. Z hlediska motivačního je tedy výhodné využívat k dalšímu nácviku počítač. Žáci tak mají okamžitou zpětnou kontrolu o správnosti svého snažení. Tvůrci těchto programů vycházejí vstříc specifickým potřebám svých klientů a většinou se jim daří připravit pro žáky takové úkoly, které jsou vnitřně členěné na základní fragmenty probírané látky, jejichž zadání je jasné a výsledky jsou pro žáky dosažitelné.

Rozdíly můžeme hledat v pracovním tempu, ve zdánlivé jednoduchosti úkolů, které jsou vhodně rozděleny do jednotlivých dílčích kroků sledujících procvičovaná témata. Zvláště pro žáky staršího školního věku se nám jinde těžko podaří obstarat vhodné materiály například pro nácvik čtení, které má být v jejich věku již dávno zvládnuto.

Učitelé ani rodiče by se neměli nechat zmást méně dokonalým designem, nepříliš atraktivní grafikou, někdy zastaralým způsobem instalování a ovládání. Speciální software většinou nevytvářejí velké, dobře situované firmy, ale spíše menší skupinky nadšenců, kteří se sami s podobnými problémy setkali a většinou spolupracují s dětským psychologem a speciálním pedagogem. V další části materiálu se můžete setkat s praktickými příklady využití softwaru v různých situacích.

Příloha č. 1 obsahuje rozbor 9 počítačových programů, které byly v tomto projektu využity.

Příloha č. 2 se zabývá přehledem použitelného softwaru k jednotlivým bodům učiva.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 13. 07. 2007
Zobrazeno: 5267krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
LUKASOVÁ, . Využití ICT při přirozené integraci žáků se specifickými poruchami učení. Metodický portál: Články [online]. 13. 07. 2007, [cit. 2020-11-24]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/s/1505/VYUZITI-ICT-PRI-PRIROZENE-INTEGRACI-ZAKU-SE-SPECIFICKYMI-PORUCHAMI-UCENI.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.