Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku

Ikona informativni

Nebojme se standardizace!

Autor: Tomáš Oršulák

Standardizace, standardy ... málokoho z organizací neformálního vzdělávání nezastudí při vyslovení těchto pojmů nebo ještě hůře při jejich implementaci do práce těchto organizací. Celé situaci nepřispívá ani mediální situace okolo zavádění jiných standardů v rámci základních škol, kdy původně dobrá myšlenka "zvýšení kvality základních škol" se obrátila proti jejich tvůrcům v podobě prudké diskuze odborné i laické veřejnosti.

Jak je to tedy se zaváděním standardu v projektu Klíče pro život, resp. v rámci organizací neformálního a zájmového vzdělávání? O čem tedy Standardizace je?

Začnu spíše tím, o čem není. Není o zavádění standardů, není o vytváření žebříčků, není o měření výkonu a dalších věcech, kterých se někteří obávají. Na druhou stranu standardizace je o porozumění své vlastní organizaci, potřebám a kompetencím svých zaměstnanců, službám, které nabízí a klientům, kteří tyto služby využívají.

V konkrétních aktivitách Standardizace je nutné vidět systém (model hodnocení organizace), který umožňuje nastavit citlivě hodnocení pro každou organizaci zvlášť. Tento model se skládá ze tří základních částí: odborné, vzdělávací a technologické (viz. Výstupy z procesu standardizace), které jsou navzájem provázány. Pro praktické zavádění vytvořeného modelu hodnocení v rámci organizací bude vytvořena nelicencovaná aplikace Project Manager. Pro metodickou podporu v zavádění nástrojů řízení jakosti ve školských zařízeních pro zájmové vzdělávání a v nestátních neziskových organizacích dětí a mládeže, nebo pracujících s dětmi a mládeží budou vytvořeny e-learningové vzdělávací programy a multimediální metodické materiály.

Pro splnění těchto úkolů se přistoupilo k intenzivní a úzké spolupráci se spektrem organizací proporčně zastupujících organizace zájmového a neformálního vzdělávání a soukromou sféru (zpracovatelé zakázek a konzultanti) (viz Aktivity v procesu standardizace). Celý systém tak vzniká na základě podnětů od cílové skupiny.

Na závěr bych rád vyzval všechny odborníky z praxe k aktivní spolupráci na tvorbě modelu hodnocení organizace.

 

Mgr. Tomáš Oršulák
Garant Standardizace
Národní institut dětí a mládeže
Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR
Sámova 3, Praha 10
tel.: 246 088 223

www.nidm.cz
www.kliceprozivot.cz

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 14. 04. 2011
Zobrazeno: 2908krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
ORŠULÁK, Tomáš. Nebojme se standardizace!. Metodický portál: Články [online]. 14. 04. 2011, [cit. 2020-11-23]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/neformální vzdělávání/11617/NEBOJME-SE-STANDARDIZACE.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.