Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Neformální vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Neformální vzdělávání > Klíče pro život aneb praktické ověření přípravy...

Klíče pro život aneb praktické ověření přípravy vedoucích vodáckých zájmových útvarů

Informativní příspěvek
Autor Vladimír Cvrček
   Foto: Svatava Šimková

 Co tedy musí umět adepti vodáctví, kterým jsou svěřeny na vodě děti? „Znát vodu, sebe i všechny, se kterými budete na řeky vyrážet,“ odpovídali, ukazovali a nacvičovali lektoři z řad zkušených vodních skautů. „Nepodceňovat nebezpečí vodních toků a překážek, nepřeceňovat zdatnost svou ani doprovázených vodáků.“

V rámci realizace veřejné zakázky Tvorba, inovace a ověření vzdělávacích programů v oblasti uznávání neformálního vzdělávání projektu Klíče pro život připravil Kapitanát vodních skautů organizace Junák vzdělávací program pro vedoucí dětí a mládeže se zaměřením na vodácké aktivity. Tento vzdělávací program slouží nejen k předání zkušeností budoucím vedoucím, ale hlavně k ověření celého vzdělávacího programu sloužícího k získávání a upevňování kompetencí nezbytných pro bezpečné organizování atraktivní vodácké činnosti.

Přestože účastníci již většinou s vodáckými aktivitami osobní zkušenosti mají, pouhé přednášky bez praktických ukázek a nácviků by nestačily, stejně jako by nestačil jen výcvik v ježdění na vodě bez znalostí alespoň nejdůležitějších předpisů k činnosti na vodě se vztahujících. Vzdělávací program proto probíhá ve třech víkendových soustředěních, která se postupně konají na různých místech, aby si účastníci „ohmatali“ různé vody.

Při březnovém setkání v Praze zaměřeném na vysvětlení základních pojmů, názvů, map a kilometráže došlo na praktické ukázky jak na Vltavě, tak v bazénu. Na dubnovém setkání v Havlíčkově Brodu zkušení skautští vedoucí seznámili účastníky s metodickým vedením skupiny dětí a mládeže počínaje základy pedagogiky a psychologie, přes organizaci schůzek a vlastního vodáckého výcviku, základů bezpečnosti a zdravovědy zaměřených na vodácká rizika až po zásady hospodaření zájmového útvaru a účtování víkendových akcí.

Na praktickou činnost samozřejmě také došlo: Na Sázavě byly jako metodická ukázka i praktické ověření jízdy na kolektivním plavidle uspořádány závody pramic.

Domů si účastníci vezli domácí úkol: Připravit víkendovou akci na vodě od vytýčení trasy přes organizaci dopravy a stravování až po doplňkový nevodácký program.

Poslední soustředění čeká účastníky v květnu, kdy prokážou své kompetence pomáhat při vedení organizované vodácké činnosti.

Organizátorům z Kapitanátu vodních skautů tím však práce nekončí. Následovat bude zhodnocení uplatněných forem a metod výuky, předávání zkušeností a výstupů úrovně instruktora vodní turistiky a zvážení dalšího postupu při přípravě vedoucích vodáckých zájmových útvarů.

Vladimír Cvrček

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám